Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Kişilerarası Problemler
11 Ağustos 2020 12:00

Kişilerarası problemlerin kişilik düzeyindeki sebeplerine baktığımızda şunu görüyoruz: İki boyut var. Biri, diğer insanlar karşısında ne kadar baskın/kontrolcü ya da alttan alan/itaatkar olduğumuzla ilgili. Diğeri ise ne kadar sıcak/insan canlısı ya da soğuk/mesafeli olduğumuzla.

Bu boyutlarda uçlara kaçmak ve bu uçların değişik kombinasyonları problem yaratıyor. Örneğin aşırı baskınlık ve soğukluk saldırganlık ve manipülatiflikle alakalıyken, aşırı baskınlık ve insan canlılığı çok fazla üstünüze gelen ve sürekli ilgi isteyen birini açıklayabiliyor.

Keza aşırı alttan alma ve insan canlılığı bir araya gelince "hayır" demekte zorlanan, kendi arzu ve ihtiyaçlarını başkalarına feda etmeye fazlasıyla yatkın ve sömürülmeye açık bir insanın yapısını açıklıyor.

İnsanlar karşısında sıklıkla küçümseme ve horgörü hisleriyle dolmak fenadır, ama daha da fenası bundan keyif almaktır. Psikopati düzeyi yüksek insanlarda bu tür bir eğilim yaygındır, küçümsemekten ve hor görmekten keyif alırlar.

Demem o ki, dış görünüşümüze bu kadar takılmamızın, bazen haddinden de fazla önem vermemizin temel bir sebebi son derece “görünür” olması. Karakterlerimiz de dışarıdan bu kadar hızlı ve net seçilebilir olsaydı, o zaman karakterimizi güzelleştirmek için de çok daha fazla emek verirdik.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar