Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Kaçıngan Bağlananlar
29 Ocak 2021 16:25

Kaçıngan bağlananlara (Kaçıngan-korkulu bağlanmış kişilerin her ne kadar ilişkilerinde yakınlık kurma isteği olsa da reddedilme korkusundan dolayı bu isteği engellerler. Bu bağlanma tarzında yakınlaşma korkusuyla birlikte birine bağımlı olma ihtimaline karşı kaçınma eğilimi de söz konusudur.) dair;

”Oysa birinde kalmak bir niyet meselesiydi. Yürümeye yüz tutmamış ilişkiden, ihtiyaçları karşılanmayan bir kişiden gitmek her ne kadar doğru seçenek gibi dursa da kimsede bağlanma ve yerleşme kucağı bulamamış olmak ancak kişinin kendiyle ilgili olabilirdi.

İnsanları kaybetmek ve karanlığa hayranlık beslemek sadece filmlerde ilgi uyandırıyor, gerçek yaşamla bağdaşmıyordu. Bir kişiye değil de gitmeye tutku hissetmek bireyin en doğal ihtiyacı olan bağlanmaya ters düşüyordu.

Gitme sebeplerini başkasında aramak kolay yoldu çünkü tüm insanlar hatalarla, eksiklerle donatılmıştı. Marifet birlikte büyüyebilmekte, gelişebilmekteydi.

Tüketmek ve bir kağıt tabak gibi kenara atabilmekte değil; fırça darbeleriyle her gün yeni bir renk katabilmekte, bir başkasının dünyasına ilgi ve merak duyabilmekteydi.

“Bu da değil,” diyerek vazgeçmek öyle kolay ki... birlikte var olabilmek büyük yetenek oysa. Üstelik öğrenilebilir ve sonradan geliştirilebilir bir marifet. Nicelik dediğimiz onlarca yılı birlikte tamamlayabilmek küçümsenemeyecek bir insan becerisidir.

Bir ilişkiye yıllarca emek harcayabilmek, kişinin yalnızca karşısındakine değil, kendine de verdiği bir değerdir. Bir insana yaşamında refakat etmek ayrıca bir erdemdir. Risk almayan ise büyüyemez, öğrenemez, güvenemez. En önemlisi kök salamaz.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar