Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Bana Kim Yardımcı Olabilir?
27 Aralık 2020 20:00

Yalnızlıktan yakınıyor, bir yere ait hissetme özlemiyle kıvranıyoruz. Neyi gösteriyor bunlar? Biraz eşelersek görebiliriz, yüzyılımıza egemen olan bireycilik ruh sağlığında da baş köşeye geçip oturdu. “Kendi başıma halletmeliyim,” “Kendi içimde çözmeliyim,” söylemleriyle duyuruyor kendini. Yardım almadan halletmeyi güçlü olmanın ölçüsü sayabiliyoruz. Oysa bunun bir kahramanlık olmadığının altını çizmeli.

Öncelikle kişinin kendi ile dost olabilme beceresini geliştirip, ‘’Kendime karşı neden bu kadar acımasızım?’’ sorusu yerine:

Hangi durumlarda kendime acımasız davranıyorum?

Bunu nasıl yapıyorum?

Kendime karşı acımasız olduğumda bedenimde neler oluyor?

Kendimi acımasızca eleştirdikten sonra ne oluyor?

Kendime karşı ne zamanlar acımasız değilim?

Gibi soruları sorarak başlayabiliriz.

Ve kendimize destek çıkmanın öneminden bahsediyorum senelerdir. Daha şefkatli bir iç ses geliştirebilmekten, içimizde olan bitene nazikçe yaklaşabilmekten, kendimizi yatıştırma becerilerinden. Fakat, resmin tamamı bu değil. Sadece içsel kaynaklar geliştirmekle yetinmemeliyiz, dışsal kaynaklar da geliştirmeliyiz. Çevremizden destek aramayı ve almayı da öğrenmeliyiz. Psikoterapi bu amaca giden yollardan biri. Yalnızca psikoterapide değil, gündelik hayatın içinde de destek aramak mühim. Ve, “Bana bu konuda kim yardımcı olabilir?” sorusu iyi bir başlangıç.

 

Sizin anlayacağınız, tüm dünya gibi en küçüğümüze ve en büyüklerimize baktığımızda bakıp geliştik ve hayatta kaldık. Sevgi dolu varlığımızla yatıştırılmış ve rahatlamış hissetmek için evrim geçirdik. Kalbin merhamet ve cesareti aynı şeydir. Şefkatli cesaretinizi uyandırın, aşık olun. Ve lütfen bugün, kendi kendine şefkat için ihtiyacınız olan küçük bir şey bulun. Kendinize yer, dikkat, zaman ve bakım vermeyi taahhüt edin. Dolu ve açık bir kalp sizin doldurmanızdır. Bunu yaparken dünyanın kalbini geri yüklersiniz. Ne hissediyorsanız, gözlemleyin ve onaylayın!

 

 

Sevgiler

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar