Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Yozgat'ın Kanayan Yarası
22 Kasım 2021 16:56

Yozgat'ın kanayan yarası olan, Yimpaş Holding ile ilgili bu yazımı okuyucularım için  paylaşıyorum . Yetkili,etkili hükümet ve kurumlarımızdan, Holding zedelere bir ses verirler umudunu hep bekliyor olacağım.. Son yılların,zamanların en çok konuşulan konusu YİMPAŞ'a ne oldu? Yimpaş Holding nereye gidiyor? Isim değiştirerek oğul,damat,eş ,dost arasında parselleniyormu? Gönül isterdi ki, bu konuda iyi şeyler konuşulsun ve güzel şeyler söylensin. Buna hem biz sevinelim, hem şehrimiz YOZGAT bu yolla daha iyi tanıtılsın. Zira Yimpaş’ın merkezi Yozgat’tadır ve ister istemez Yimpaş deyince, ilk akla Yozgat geliyor.

Yimpaş bir taraftan bu başarısız ve akıl erdirilmez bugünkü durumuyla kendini yiyip bitiriyor, diğer taraftan Yozgat’ın adını kötülüye, kul hakkı yeyen il ismi ile öne çıkarıyor. Bugün gerek Türkiye dahilinde, gerekse Avrupa’da konu Yimpaş olsa ve sizin de Yozgatlı olduğunuzu bilseler, hemen Yimpaşzedeler size dönüyor ve ilk söz olarak; siz Yozgatlılar bizi yaktınız,? diye sitem ediyorlar. Yimpaş’ı bu hale getirenler, yaptıkaları yanlışlıkların neye mal olduğunu ve daha nelere mal olacağını acaba hiç düşünüyorlar mı ?

Zannetmiyorum, çünkü son yılların ve aylarında Yimpaş ile ilgili basında çıkan yazıları, TV lerde yapılan açıkoturumları ve basın toplantılarını takip ederken, zaman zaman hayretler içinde kaldım. Yimpaş’ın üst seviyedeki yöneticilerini (!); sanki hiç bir şey olmamış, onbinlerce ortağın milyarlarca parası çarçur edilmemiş,Yimpaş iflasın eşiğine gelmemiş, aksine her şey güllük gülüstanlık gibi gösterme gayreti içinde gördüm. Hala yaptıkları hata ve yanlışlıkları asla ve asla kabul etmmeme endamı sergiliyorlar. Kendi kendime: Herhalde bu da pişkinliğin başka bir adıdır dedim.


Geçenlerde Yozgat merkezde bir akrabamı ziyaret ediyordum; her zamanki gibi yine Yimpaş gündeme geldi. Akrabam bir hatıra, daha doğrusu bir vakıa anlattı. Bana göre bu ibret alınacak ve aynı zamanda korkulacak birşeydi. Bu olay tüylerimi tiken tiken etti. ben de bu hadiseyi aleme ibret olması bakımından aynen nakletmeyi zaruri gördüm. Akrabam hadiseyi aynen şöyle anlattı:

- Ben nakliyatcıyım. İzmir’den bir zengin Yozgata gelmiş ve bu şahısın Yipaş’ta olan yüklü bir alacağı varmış ve onu almadığı için Yimpaş’ın mallarına haciz koydurmuş. Üç kamyon olarak bizi kiraladı ve birlikte NORA Mobilya Fabrikasına ( Yozgat’ın doğusunda Sorgun yolu üzerinde) gittik. Fabrikada bulunan ve haciz edilen mobilyalar arabalara yüklenmeye başlandı. Mobiyalar yüklenirken; Yimpaş’ın orada bulunan yöneticileri, o İzmir’den gelen ve malları haciz ettiren zengin adama yalvarmaya başladılar. Bu arada arabanın biri de dolmuştu. Neticede, yöneticiler zengine; 2-3 hafta zarfında boçlarını mutlaka ödeyeceklerine söz vererek, mobiyaların tekrar indirilesine adamı ikna ettiler. Adam da merhametli biriymiş ve bu söz vermeye inanmış olacak ki, yüklenen malların tekrar boşaltılmasına razı oldu. Bunun üzerine mobilyalar tekrar boşaltıldı ve alacaklı şahıs Yimpaş yöneticilerinin verdikleri söz üzerine NORA Mobiya Fabrikasından ayrıldı ve gitti. İzmirden gelen o alacaklı NORA Mobilya Fabrikasından ayrılır ayrılmaz; Yimpaş’ın orada bulunan sorumluları tekrar mobilyaları kamyonlara yüklettiler ve malları ANKARA (?) istikametine kaçırdılar!!!


- Şimdi ben; YİMPAŞ’ın önde gelen ve basın toplantlarında ve TV açıkoturumlarında her şeyi toz pempe gösterme gayreti yöneticilerine soruyorum: Bunlar doğrumu? Şayet doğru ise; bunu nasıl bir dürüstlük, nasıl bir yöneticilik mahareti ve hangi inançla bağdaştıra biliyorsunuz???


- Şize ikinci bir hikaye daha anlatayım: Zira YİMPAŞ’dan madur olmayan insan yok ki. Ankara-Esenboğa Hava Limanı’ndan Düsseldorf’a uçmak üzere, bagaj ve bilet işlerini halletmek için uğraşırken, Yozgatlı bir hemşehrimle karşılaştık. O da bir yakınını Hollanda’ya uğurlamak için havaalanında gelmiş. O uğurladığı yakınını önce Allah’a sonra bize emanet edince; bizi kendine yakın ve samimi bulmuş olmalı ki, içini döküp, derdini anlattı:


- Ben yıllar önce çalışmak üzere kaçak olarak Hollanda’ya gittim. Tarlalarda, bahçelerde, nerede ve ne iş bulduysam çalıştım. Polise yakalanırım korkusuyla da bir gün olsun rahat yüzü görmedim. Yemedim içmedim, almadım satmadım. Köle gibi tarlarda, bahçelerde yıllarca çalıştım. Hollanda da yıllarım böyle geçti. Bu sıkıntılar göğüs gererek, 75 bin € biriktirdim. Bu tasarrufumu Yimpaşa yatırdım. Bir gün yakalanır, sınırdışı edilir ve Türkiye’ye gönderilirsem; bir güvencem olsun düşüncesiyle. Bu sene Hollanda polisi beni yakaladı ve apar topar sınırdışı etti. Beni Türkiye’ye gönderdiler. Şimdi ise perişanım. Bir taraftan aç susuz, korku ve ürperti içinde, polisten korka korka tarla ve bahçelerde köle gibi çalıştığım günler, bir taraftan Yimpaş’ta kaybolan param aklıma geldikce; üzülüyor, kızıyor ve kime ne diyeceğimi bilmiyorum. Şimdi benim halim ne olacak, ben şimdi ne yapacağım? 


- Evet, bana yöneltilen bu soruyu ben de Yimpaş yetkililerine sorayım: Bu acıklı hikayenin kahramanı şimdi ne yapacak? Bunun yıllarca gurbet diyarında aç susuz, yersiz yurtsuz, yemeyip içmeyip biriktirdiği ve umutla size yatırdığı bunca paranın akıbeti ne oldu? Şimdi bu kardeşimiz ne yapacak? Ne yiyip ne içecek? Nerede kalacak? Bu sorulara lütfen cevap veriniz. Bu insanların hali sizin vicdanınızı (!) hiç sızılatmıyor mu? Yoksa buna da pişkin bir eda ile; o da parasını bize yatırmasaydı veya daha da pişkin olarak; ticarette kar da var zarar da var mı diyorsunuz?


Beyler ağlayanın malı gülene hayır etmez! Şimdi on binler ağlıyor ve üç beş kişi gülüyor veya köşeyi döndü veya hala dönüyor. Bunu neden hala bilmemezlikten ve görmemezlikten geliyorsunuz! Davulun sesine kulağınızı daha nekar tıkıyacaksınız? İnsanları daha nekadar daha madur edeceksiniz? Yozgat’ın adını daha nekadar kirletecek siniz? Yozgatlı’yı daha ne kadar töhmet altında bırakacak sınız?


Yimpaş yöneticileri (!) lütfen kendinize gelin. Herşeyi toz pempe göstermeyi (dalga ve dalavereyi ?) bırakın. Dürüstüğü (!) elden bırakmayın. Gözünüzü açın ve olup bitenleri görün! Kulağınızı açıp size, sizin şahsınıza ve Yimpaş’a söylenenleri bir duyun!!!


Bu size tavsiyesidir! Devam edecegim

Yorumlar


Lütfi Karatas
23 Kasım 2021 12:58
Zekeriya bey guzel aciklamis zaten Akp nin icinde sayilamiyacak kadar cok millet vekili ve bakanlari bu isin icindeydiler ô yuzden yimpas yonticilerinin kili kipirdamiyor alinan mahkeme kararlari uygulanmiyor malesef 😡
Zekeriya Açkalmaz
22 Kasım 2021 19:40
Sevğili kardeşim yüreğine saglık Siz iki konuyu kaleme almışsın Ben neler gördüm. Yıkılan yuvalar yıllardır vatanına gidemiyenler intihar edenler perişan halde yaşayanlar. Ben iki binli yıllarda Haber Türke Rotterdam ve Düsseldorf'da program yspılmsında önderlik yaptım Neler duydum neler içler acısı durumlar çocuklarını okutamayanlar Yönetim kendi aralarında paylaşmış herkes son model marka arabalar lüks hayat villalar malesef Hökümet oy aldığı tabanı oldugu için üzerlerine gitmedi meseleyi kapattı siyasiler Yozgata geldiklerinde Validen sonra Yimpaşa gidiyorlardı. Vesselam

En çok okunanlar