Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Vatana hasret gitti
16 Kasım 2020 09:51

Bizim 40 yıl önce Almanya'da vatana hasret dergimiz vardı. Ismi hep bana benim vatana hasretliğimi vurgulardı her ay içime sızı, yüreğine korku düşerdi. Daha sonra şartlar geregi Vatana hasret dergisi kapandı yerine Anayurt dergisi cıkmaya başlamışdı. Genel yayın yönetmeni Mustafa Karahan  redaksiyonda Hıdır bey vardı. Bende kaldığım  şehirde dergimizin temsilciliğini yapıyordum. Çok'da abonemiz olmuşdu. Haber yazar gönderirdim. rahmètli Hıdır beni arar teşekkür ve motive ederdi. Yüzü hep gülerdi. Neşe doluydu. Seneler önce son gördüğüm Frankfurt Citipazar Burak videoda olmuşdu. Sesizce Vatana hasret olarak Frankfurt'da hakka yürüdüğünü duyunca çok üzüldüm. Sevdiklerimiz bir,bir gidiyor Allah rahmet eylesin Hıdır kardeşim biz seni iyi bilirdik senden razıydık Rabbimde senden razı olsun. Haklarımız helal olsun.
Dr.Ali Batman, Mustafa Karahan ve Cevat Saraç ülküdaşlarımın kaleminden Ethem  (Hıdır)

Ethem; 
Yetimdi...

Babasını hiç tanımadı!
41 yıl önce kader onu vatansız bıraktı!
Sürgünde, kağıttan kimliği olmadan ama kişilikli bir hayat yaşadı!
Aynı evi paylaştık. 
1 oda bir salon. Ramiz Ağabey geldikten sonra bir odayı ona ve eşine verip diğer odayı yatak odamız yaptık. Üçlü bir açılır kapanır kanapemizde aynı yastığa baş koyduk. 

Vatan, anam diye sayıkladı gecelerce!

Benim için kardeşten öteydi!.

Sabır ve tevekkül sahibiydi. Dilinde hep şükür vardı. Bir gün bile şikayetini duymadım.

Hem okurduk, hem yazardık.

Teşkilât adına çıkardığımız Vatana Hasret ve Anayurt dergilerinin ben genel yayın yönetmeniydim ama birlikte hazırlardık.  

Her okuduğumuz kitabı saatlerce tartışırdık. Muhakeme gücü sağlam, inançlı, enerjik, yılmaz, yorulmaz, usanmaz, gönlü geniş, merhametli, adaletli, vicdanlı,  disiplinli bir ülküdaşımızdı. 

Musalla taşında imamın nasıl bilirdiniz sorusuna şek ve şüphesiz bir inançla "iyi" biliriz, imanına şahadet ederiz diyeceğimiz bir kardeşimizdi. 

Şartlar aramıza fiziki mesafe koydu ama gönlümüz hep birdi. 

Allah rahmet eylesin kardeşim!

Mekânın cennet olsun!..

Mustafa Karahan 

Muhterem Ülküdaşım,

Kardeşim gibi sevdiğim arkadaşım Ethem Kıskıs (aramızdaki adıyla Hıdır bey) bugün geçirdiği kalb krizi sonucu Almanya'nın Frankfurt  şehrine yakın Dietzenbach  kasabasında vefat etmistir.

Kastamonu doğumlu, Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenciyken, 12 Eylül öncesi âdeta iç savaş ortamında olan Türkiye'de, ismi bir olaya karıştığı iddiasından dolayı 1979 da yurtdışına çıkmak zorunda kalmıştı. Ben de tam o sıralarda Ülkücü Dâvânın  yurtdışı teskilatlanmalarına yardımcı olmak üzere Almanya'ya gönderilmiştim. Ethem kardeşimle o yıl yaza rast gelen  Ramazan ayında, kısa bir süre aynı evde kaldık ve birlikte iftarlar yapmıştık. Daha sonra şartlar gereği biraz Almanya'da biraz Fransa'da kalmış ve sonra da  tekrar Almanya'ya gelmişti.  Teşkilat olarak çıkardığımız tüm yayınlarımızda isimsiz yazılar yazardı. Dergilerimizin teknik ve içerik kontrolünü ülküdaşımız Mustafa Karahan  beyle birlikte yaparlardı.Çok güzel bir kritikçi, eleştirmendi. Ben de bu yönünü farkettigim için isimli isimsiz tüm yazılarımı, kitlelere yapacağım konuşma metinlerimi önce  O'na verir incelemesini rica ederdim. O, türkçe ve içerik yönünden düzeltmeler yapar benim de onayımı aldıktan sonra yayınlardı.Ben de kalitesine güvendiğim için en ağır eleştirilerini bile anlayışla, sabır ve soğukkanlılıkla karsılardım.

O, hem fikri bakımdan sağlam kafa yapısına sahip, şuurlu ve hem de çalışmalarımızda esirgemediği enerjisiyle, ülkücü hareketin 12 Eylül sonrası dönemde Avrupa'daki merkez yöneticileri olarak çalışmalarımıza -biz ve Allah'tan başka kimsenin bilmediği- çok değerli katkılarda bulunmuştur. O, 10-15 kişilik çekirdek ekibimizin bir üyesiydi. Varlığı ve çalışmalarıyla 12 Eylül 'e karşı mücadelemizde çok önemli bir moral kaynağımızdı.Direncimizi artıran bir destekçimizdi. 

   1992 yılında Musa Serdar Çelebi, İhsan  Öner, Cevat Saraç, Mustafa Karahan, Nazım Alemdar ve Ali Batman olarak eşlerimizle birlikte  O'nun ailesi olduk ve eşi, tıp dr'u Hatice hanımla evlenmelerine katkıda bulunduk. 

   1995' den beri de Frankfurt'ta aynı caddede seyahat acentası çalıştırarak iş  komşusu olduk. Sık sık görüşüp birlikte kahve içtik ve her konuda çok güzel  sohbetler yaptık. Sohbetlerimizin  kalitesi ve seviyesi O'nun katkılarıyla çok daha yükseliyordu. İkimiz de iyi okuyan ve fikir geliştiren kişiler olduğumuz için gerçekten çok değerli görüşler ortaya çıkıyordu. En son 10.11 2020 Salı günü sohbet ettik, 13.11 Cuma günü de işyerinin önünden geçerken el sallayarak selam vermiştim.

Şuan çok duyguluyum. 41 yıl film şeridi gibi gözümün önünden geçti.Tüm hatıralar hafızamda canlandı. Her ülküdaşım, hele hele Vatan Hasreti çekerek yaşamak zorunda kalan tüm ülküdaşlarımın benim yanımda ayrı ve özel bir değeri vardır. Ama Ethem kardeşim benim günü birlik fikirlerimi paylaştığım, iş hayatımdaki sıkıntılarınmdan sağlığımıza kadar özelimizi paylaştığımız; bilim, din, siyaset v.s her konuda devamlı günübirlik fikir alışverişi yaptığımız bir  sohbet arkadaşımdı. O olmayınca kesinlikle hayatımda bir boşluk hissedeceğim.

Ethem kardesim  41 yıl, bazıları 15-20 yıl şu gurbet ellerde acı, üzüntü ve çileye gark olmuş bir şekilde yaşamak zorunda kalan tüm ülküdaşlarımın çektiklerini en iyi anlayacak arkadaşlarından birisi de benim. Çünkü aynı hayatı 13 yıl da ben yaşadım. Vatan hasretini hepimiz iyi biliriz. Ülkücü Dâvâ yolunda neler yaşandı, nelere katlanıldı bilen bilir. Ama insanoğlunun unutkanlık ve  vefasızlığı herkeste az çok hissedilir. Ben bu yüzden böyle durumlarda " İyi ki Allah var. Çünkü o herşeyi kaydettiriyor. İnsanlar unutsa bile Allah'ın bilmesi zaten  yeter " derim.

Ethemcigim, canım kardeşim; Allah sana gâni gâni rahmet eylesin. Biz senin 41 yılını biliyoruz. Allah,  senin acılarını, üzüntülerini, çektiğin vatan hasretinin   bedelini sana sevap saysın. Mekanın Cennet Olsun. Biz senden razıyız, Allah da senden razı olsun inşaallah.
Ali Batman.

Ethem Kıskıs!

40 yıl ‘hasret’ nedir, bilir misiniz?

Ana hasreti, Kardeş hasreti, illaki

Vatan hasreti!

80 Darbesi’nden bu günlere, çileli

sürgün yılları, sabır, tefekkür ve mücadele ile geçti!

“Ol” deyince olduran Kudret, bu gün

Ethem’e “Gel” dedi...

Biz senden razı idik, sen de inşallah bizden razı mışsındır.

Biz haklarımızı helal ettik, Ethemciğim, sende inşallah hakkarını bizlere helal etmişsindir veya edersin...

Allah’ın rahmeti seninle ve bütün ülkücü şehitlerimizle olsun, Yiğit Ülküdaşım!..
Mekânın cennet olsun...
Cevat Saraç

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar