Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
ÜLKÜCÜLERİN TARİHCİ HOCASI HAMZA ERAVŞAR
02 Eylül 2021 10:24

Almanyanın Göppingen şehrine geldiğimde henüz 18 yaşına girmemiştim. Babam'la alış veriş için Türk marketine gittik, Marketin önünde bildiri dağıtan Türk gençlerini gördüm. Bizede bildiriden verdiler, göz gezdirdim. 12 Eylül Askeri ihtilal kınanıyordu.Bir an kendimi Türkiyede zannettim. Haftalar sonra  Waiblingen Türk Milli Kültür Cemiyetine ziyarete gittim. Orada Rahmetli Hamza Eravşar hocamı, Şukrü Kol, Yusuf Şimşek başkanlarımla tanıştım. Bu tanışma sonrası Göppingen şehrimize dernek kurma görevini Hamza Eravşar, Türk Federasyon bölge başkanı olan Şukrü Kol beni ziyaret ederek bu görevi bana verdiler. 

 Bende Ilyas Cimen, Mehmet, Ramazan Özcan kardeşler,Cemil Yavuz, Mehmet Özyurt kardeşlerimle istişareler ve çalışmalar yaptık, Ilyas Çimen'in başkanlığında  dernek  tüzüğünü hazırlamaya başladık. Hamza Hocama durumu bildirdim. Bana, "biz seni tanıyoruz, Ilyas beyi tanımıyoruz" dedi. Bende, "Ilyas beye güvene biliriz" dedim. Derneğimizin tüzüğünü Adanalı Mehmet Ali Ekizoğlu beyin hanımı Alman yengemize yazdırdık, uzun uğraşlar sonrası derneğimizi Türk Federasyon genel başkanı Dr. Ali Batman başkanın teşrifleriyle açılışını yaptık. Burda Rahmeti Rahmana kavuşan, Hamza Eravşar, Şukru Kol, Osman Soylu başkanlarımın büyük emekleri var. Allah c.c. kendilerinden binlerce razı olsun ALLAH rahmet eylesin. mekânları cennet olsun. Hamza Eravşar iyi bir tarih bilgisine vakıftı, konuşmalarında tarhden misaller verirdi. Kendisi 1980 öncesi Kayseri Ülkü Bir'in başkanlığını yapmış, milli eğitim bakanlığı tarafınfan öğretmen olarak Almanyanin Schondorf şehrinde görevlendirilmişti.  Eğitimci Hamza Eravşar Plochingen Türk Alman Eğitim kültür cemiyetinde de gençlere Tarih,kültür dersleri verdi. Türk Federasyon ve ATIB'de eğitimci olarak tarih dersleriyle birlikde seminerler verdi, "Yumak" isminde dergi yayınladı, Avrupada yayınlanan Tercüman gazetesinde eğitim üzerine makaleler yazdı. Binlerce gençimize türk kimliği kazanmalarına vesile oldu.

Bu öğrencilerinden  Neşe Öner Karaduman  hanım kızımız ATIB Güney Almanya kız kolları başkanlığınıda yaptı. Bölge başkanı, dernek başkanlarımız oldu. Rahmeti rahmana göçen Ülkücülerin Tarihci hocası Hamza Eravşar'ı unutmadık unutmayacağız diyen çok sayıda talebesi var. Onlardan biri olan Neşe hanımın ögretmenine yazdığı mektubunu okuyalım.  

2006 veya 2007 yılıydı..

Saygıdeğer Hamza hocamın derslerine ilk katıldığım zamanlarda cehaletin ve Almanya’da yetişmenin getirdiği dezavantajlardan dolayı hocamla çok zıtlaşırdım. Öyle ki bir gün dersten sonra bana “Sen buraya öğrenmek için gelmiyorsun, sen buraya itiraz etmeye geliyorsun” demişti. 

Belki de benim dönüm noktam tamda buradaydı. Zümer Sûresi 9. ayetinde der ki “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Olmaz, olmadı. Hocam öğretti ben öğrendim. O bıkmadan usanmadan anlattıkça ben anladım, bildim ve kabullendim. 

2016 yılında çıkardığı son kitabında “öz evladım gibi sevdim” dediği talebelerinin arasında ismimin yazması benim değil, tamamen onun eseridir. 

Ömrünü büyük fedakarlıklarla bizleri birer Müslüman-Türk evladı olarak yetiştirmek için harcadı. Boşa harcamadığını kanıtlamayı bir borç biliriz. Bize kimliğimizi öğreten.. dilimizi dinimizi tarihimizi ve töremizi öğreten büyük bir Dava Adamını kaybettik bugün. 

Hocamız mütevaziliğinden dolayı üzerimizde bir hak iddia etmesede, biz onun hakkını asla ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. 

Talebesi olmaktan her daim büyük gurur duyacağım ... 

Başımız sağ olsun!

Mekanı cennet olsun.. 

Allah rahmet etsin..

Taleben

Neşe Karaduman Öner

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar