Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Menderes'in gençlik kolu başkanının hikayesi
03 Haziran 2021 10:35

Istanbul Kadıköy ilçemizin 1960 yıllarının en büyük ve ıktidar partisi olan Demokrat Patisinin eski gençlik kolları başkanını bulduk kendisiyle röpertaj yaptık.

Almanyaya ilk gelen Türkler'den  olan Engin akbağ 1962 yılının Mart ayında 59 sene önce gurbet denen vatana korkulardan kaçmış, çok sevdiği başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşları birer tutuklanınca bir dostlarının yardımıyla 24 yaşında soluğu Almanyada almış. O günden beri yalnız yaşadığı evinde  amcamıza  okuyucularımız için sorular sorduk, cevaplar aldık.

Sizi tanıya bilirmiyiz? Almanyaya nezaman ve hangi yıllarda geldiz ?

Efendim aslen  Bingöl'lüyüz,  Ben Istanbul Kadıköy doğumluyum. Askerliğimi 1958 yılında yaptim.. Kadiköy de Demokrat Partimizin gençlik kolları yönetim kurulunda görev yapıyordum. Sözüm dinleniyor çok da seviliyordum. Ihtilal olup rahmetli başbakanımız Adnan Menderes tutuklanmış, Demokrat Partimizin ileri gelen siyasetçilerle tutuklanınca benim ailem de de korkular oluyordu. Tutuklanmayi bekliyordum.

Almanya'ya ikinci dünya savaşından önce okumaya giden Şerafettin Şeref  Türkiyeye gelerek bizlerin Almanyaya gelmesini sağladı, Yıl 1962 yılının mart ayında Almanyanın Göppingen şehrine gelmiş oldum."

Peki Menderes ve bakanlar tutuklandı daha sonra iki bakanla birlikde başbakan Adnan Menderes idam edildi, ne diyeceksin?

"TÜRKİYEMİZİ SEVELİM BAŞBAKANLARA SAYGI GÖSTERELİM"

Efendim çok üzüldüm, geceleri ağladım. Burada caresizdim, küstüm burda kaldım uzun yıllar Türkiye'ye gitmedim gitmeyi istemedim.Insan hizmet eden iyi yetişmiş başbakanını bakanını idam edermi!. Utanmalıyız insanlıktan  ne yaptı başbakanımız hizmet, hizmet vatandaş seviyor, Türkiye seviyor. Sevmeyenler Türkiye yi geriye götürenlerdir.

Türkiyemizi sevelim başbakanlarımıza saygı duyalım derim."

Almanya'ya geldiniz,İş hakkı aldınız mı?

Şerafettin Şeref bey bizlerle ilgilendi. ALLAH razı olsun. Hemen, Salemender ayakkabı fabrikasında işe başladım. Bu tarihde yani 1962 yılında 6Türk vatandaşıydık. Uzun yıllar çalıştım. Babam rahmetli oldu, cenazesine gidemedim. Annemi yanıma aldım. Burada ev kiraladım Annemle uzun seneler yaşadım.

BİR OĞLUM OLDU

Bir yugoslav bayanla evlendim. Birde oğlum oldu,  Sıtkı Hakan Akbağ evimize neşe kattı. Çalışıyor evime erkenden geliyor, Oğlumla zaman geciriyordum.  Oğlum iki yaşına basmıştı. Eşimle aramıza anlaşmazlık oldu. Ve ayrıldık. Birgün Annemi yanıma aldım oğlum. Sıtkı Hakan'ımı buradan Türkiye'ye getirdim.Oğlum.1967 doğumlu. Bir dahada Almanya'ya getirmedim. Annem büyüttü, Oglumu. Istanbul'da güzel lisanımızı konuşan örf ve adetlerimizle yetişmesini istedim Annem ve ablam çok iyi bir şekilde yetişmesini sağladılar. 

Siz ne yaptınız bu gurbet elde?

Oğluma ve Anneme hasret olarak burda yaşamaya çalışmaya devam ettim. Daha sonra Göppingen ve Çevresinde restorant işletmeye başladım. Kendi işimi kurdum ve severek çalıştım. Daha sonra Doris isminde bir Alman hanımla evlendim. Ondan çocuğumuz olmadı. ömrüm bu hanımla geçti. En sonunda onuda kanser hastalığı sonucu ahirete yolcu ettik. Bu gün ben 85 yaşındayım yalnızım Türkiye'ye dönmek istiyorum ama nasıl bilemiyorum.

Engin amca, bunca yıl bu ülkede yaşadın unutamadığım bir hatıran varmı?

GÖZÜMÜ KAYIP ETTİM

Olmaz olurmu, Restorantımı kapattım geceydi evimin yolunda karşıma biri cıktı, benden sigara istedi. Bende çıkarttım paketin içinden bir tane verdim. Bana, "paketi ver" dedi. Bende vermedim bana pıcak çekti ve saldırdı, elimden kolumdan ve gözümden yaralandım. Adam kaçmış Polis beni hastahaneye kaldırdı. Fail bulunamadı ben gözümden oldum. Ogün bugün sağ gözüm görmüyor. Bu benim unutamadığım acı bir günüm olarak bende kaldı.

Engin amca verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Bende size teşekkür ederim Doğan bey.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar