Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Dr.Orhan Aras'dan TAZ gazetesine mektup
10 Ekim 2020 10:40

Almanya'nın Köln şehrinde yaşayan araştırmacı yazar gazeteci aynı zamanda Hessen eyaleti IGMetal sendikasında uzun yıllar hizmet etmiş, işci haklarının savunucusu, referans dergisinin eski genel yayın yönetmeni Azerbaycan kökenli Dr. Orhan Aras Almanya'nın etkili siyasi gazetesi TAZ'ın genel yayın yönetmeni bayan Barbara 
Junge'ye bir mektup gönderdi.

MEKTUBUN TÜRKCESİ 

Sayın Barbara Junge,
Ben Köln'de yaşayan bir yazarım. Türkiye'de doğdum, büyüdüm ama Azerbaycan kökenliyim. Yıllarca Hessen IG Metall sendikasında görevliydim ve o günden beridir TAZ'ı devamlı okurum. Taz'ın Almanya'da farklı bir okuyucu kitlesi vardır. Taz, özgür, insan haklarına önem veren ve önyargısız bir gazete olarak burada yaşayan yabancı kökenli insanların da değer verdiği bir gazetedir.
Biliyorsunuz Kafkasya'da bir çok halklar vardır ama üç tane güzel ve küçük ülke vardır. Bunlar Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan'dır. Bu ülkelerin halkları birbirlerine benzerler. Müzikleri, yemekleri, gelenekleri hemen hemen aynıdır. Görünüşleri de pek farklı değildir. Ama tarih boyu bu güzel halkları emperyalistler siyasi amaçlarla birbirlerine kırdırmışlardır. Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki Karabağ konfilikti de bu tür siyasi bir oyundur. Oysa bu iki halkın birbirine ihtiyacı vardır. Dağlık Karabağ (Hankendinde) Ermeniler de yaşamaktadırlar. Ama o şehrin etrafındaki yedi bölge de Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. O şehirlerden göç ettirilen bir milyon insan Azerbaycan'da Bakü etrafında çok zor durumda ve Ermenistan'a karşı büyük bir öfke içinde yaşamaktadırlar. Bu insanları anlamak gerekiyor. O yedi bölgenin işgal edildiği Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi tarafından da kabul edilmiştir. Hatta oradaki Hocalı kasabasının bütün ahalisi Ermeniler tarafından öldürülmüştür. Bu da uluslararası kuruluşlar tarafından kınanmıştır.
Bir kaç hafta önce iki komşu ülke sınırında yeni saldırılar oldu ve ölenler için çeşitli protestolar yapıldı. TAZ'da yazan Tigran Petrosyan isimli yazar çok önyargılı ve taraflı yazılar kaleme aldı. Oysa Almanya'daki Azerbaycanlı öğrenciler barışçıl protestolar yaptılar ve çoğu işgal bölgelerinden gelen bu gençler haklı olarak topraklarını istediler. Şimdi de iki ülke arasında başlayan savaş da çok taraflı bir şekilde kamuoyuna yansıtılmaktadır.
Benim sizden ricam, bu tür konfiliktler konusunda yazılar yazılırken Taz'a yakışır bir şekilde tarafsızlık ve adalet ilkesine uyulmasıdır. Örneğin gazetede aynı konuda bir Azerbayacanlı da kendi düşüncelerini yazabilmelidir.
Bu konularda daha dikkatli olunmasını sizden rica ediyorum.
Selam ve sevgilerle..
Dr. Orhan Aras

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar