Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Bu saldırılar duracak mı?
30 Kasım 2020 11:31

Kısa adı ATIB olan Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği’ne  bağlı Kornwestheim  Türk Alman Eğitim Kültür Derneği,Merkez Camii’ne yine saldırı düzenlendi. Gectiğimiz yıllarda 2008 ve 2015 de yapılan terör saldırısında Stuttgart Başkonsolusu Ahmet Akıntı olay günü ziyarete gelerek şu acıklamayı yapmışdı, "Alman makamlarına gerekli yazıların yazıldığını, olayın faillerinin en kısa zamanda bulunarak adaletin önüne çıkarılmalarını ve adaletin uygun göreceği cezayı almalarını umuyoruz" dedi. Başkonsolos, sürekli olan Türk derneklerine gerekli uyarıları yaptıklarını ifade ederek, "Kendi derneklerimiz, camilerimiz, tüm Türk kuruluşları sürekli teyakkuzda olmaları için uyarılmış durumda. Bilindiği gibi Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde de camilere aşırı sağcı ırkçı saldırılar oldu. Sürekli dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunuyoruz. Kamera kayıt sistemi kurulması bunların yüksek çözünürlükte olması konusunda gerekli uyarılarda bulunmuştuk bulunmaya devam ediyoruz". Yaradan gecen beş yıl sonra yine Almanya'da huzur ve barışı bozmak  için terör ve terörüstleri görev başındalar.

 Saldırganlar bunca gecen yıllar içerisinde hala bulunmamış, bulunmamışdı. Bundan cesaretlenen teröristler yine saldırdılar. Onlar biliyorki yine bulunmayacaklar yine yakalanmayacaklar. Caminin dış duvarına siyah harflerle “İntikam” yazısıyla kirleten saldırganlar olaydan sonra kaçtı. 26 Kasım’ı 27 Kasım’ı bağlayan gece yaşanan saldırıyı sabah camiye gelen görevliler farketti.

Durumu hemen polise bildirdiklerini söyleyen Kornwestheim Merkez Camii Dernek Başkan Yardımcısı Osman Altın, saldırının, Alman Meclisi’nde ATİB’in de aralarında olduğu derneklerin yasaklanmasını öngören önergenin kabul edilmesinden sonra yaşanmasına dikkat çekti.

Daha önce de iki kez caminin saldırıya uğradığını, camlarının kırıldığını belirten Altın, “Polis bu son olayda da geldi tutanak tuttu. İki saldırının failleri hala yakalanamadı. Bu kez olayın üzerinde ciddiyetle durulmasını ve saldırganların yakalanmasını ümid ediyoruz” dedi. 

Saldırıya tepki göstererek,kınayan ATİB Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulcelil Akyüz de, Almanya'da kendi dernekleri dahil binlerce cami ve derneğe saldırılar yapıldığını ancak suçluların hiçbir zaman yakalanmadığını söyedi. Akyüz, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Peki siyasetçiler bu konuda meclislerde bu konuları konuşarak her hangi bir önlem paketi veya teklifi sundu mu? Maalesef, derneklere yapılan saldırıları nasıl önleriz, göçmen vatandaşlarımızı nasıl bu saldırılardan koruruz diye konuşacaklarına, STK'ları nasıl kapatırız. Bunlar radikal, bunlar faşist diyerek suçlayıcı beyanatlarda bulunup, STK'ları düşman gibi göstermek iftira atmak ve kapatmak için meclise öneriler vermişlerdir. İşte bu ve bunun gibi davranışlar, bu saldırıları yapanlar şımartmış, adeta onlara güç vermiştir.

Şimdi bu siyasetçilere şunu sormak hakkımız değil mi? Bu kapatmak istediğiniz STK'lar tarafından bu güne kadar tek bir derneğe, kurum veya kuruluşa şidet veya çirkin bir saldırı yapılmışmıdır? Elbette hayır.

Peki bu STK'lar, hukuka aykırı bir söylem, faaliyet veya kaçak gösterilerde bulunmuşlar mı? Elbette gine hayır.

Ama meclise öneri veren AFD ve Der Lİnke Milletvekillerinin temsil ettiği ve savundukları kişiler tarafından binlerce çirkin saldırılar, hukuka aykırı eylem ve faaliyetler kaçak organize protestolar düzenlemiştir? İşte bu Siyasetçilerin şımarttığı bu kesim durdurulmazsa Almanya’da huzur bozucu daha bir çok olaylarım yaşanması da kaçınılmaz olacaktır.

Biz ATİB olarak toplumsal barış ve huzuru savunuyoruz. Hiç kimsenin ırkı, rengi ve dini nedeni ile rencide edilmesine rızamız yoktur.  Biz tüm toplum bireylerinin Almanyada huzur içinde yaşamalarını istiyor ve bunun için çalışmalar yapıyoruz. Ancak AFD ve Der Linkenin başını çektiği ve daha sonra diğer partiler CSU, CDU, SPD ve Yeşiller tarafından biraz daha yumuşatılmış kapatma kararı teklifleri meclise sunuldu.ATİB olarak iktidar partileri CSU,CDU,SPD ve Yeşillerin AFD ve  Sol Parti'nin ayak oyunlarına gelmesini istemiyoruz. ATİB olarak derneğimize yapılan bu saldırıyı kınıyor. Siyasetçilerin özellikle iktidar partilerin ve yeşillerin Almanya ve eyalet meclisinde STK'ları kapatmayı konuşacaklarına, bu göçmen dernek ve camilere yapılan saldırıları nasıl önleriz acaba, söylem ve  konuşmalarını geliştirmelerini ve bu beyanda meclise öneriler sunmalarını bekliyoruz. Ayrıca bu konuda emniyetin daha sıkı durmasını ve suçluları mutlaka bulmasını istiyoruz"dedi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar