Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
AYDEF başkanı Yozgat'ta
23 Haziran 2021 12:27

Almanya Yozgatlı Dernekler Federadyonu,(AYDEF) geçtiğimiz hafta resmi açılışını bir törenle  gerçekleştirmiş bu proğrama, Hamburg başkonsolosu, Ticaret ve Eğitim Ataşeleriyle birlikde Hamburg eyalet milletvekilleri AYDEF yöneticileri ile hemşerilerimiz iştirak etmişlerdi.
Genel başkanı, Salih Celik, açılış konuşmasında,
"Türklerin tarih boyu iki vatanı olmuştur, biri doğdu yer, diğeri doyduğu yerdir. Almanya  bizim de Vatanımız" dedi. Ve konuşmasına devamla,

AYDEF 60 Yılın hediyesi

"Gurbete 60 yıl önce gelen babalarımız,hatta dedelerimiz bu ülkeye çok emek verdiler, bir çoğu bu dünyadan göçtü yine bir çoğu ülkemize  geri döndü, ömürlerinin son günlerini yaşıyorlar. Ahirete göçen bu göçmen büyüklerimize Allah'tan rahmetler diliyorum. Emekli olanlarımıza Allah'tan sağlık ve sıhhatler diliyorum.
Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu (AYDEF ) bir ihtiyac sonucu kurulmuştur. 11 Ocak 2021 tarihinde  resmi statüsüne kavuşmus olup, resmen Almanyada Yozgatlıların bundan böyle artık Federasyonları vardır. Almanyada insanlarımızın meselelerine cözüm bulmak,Vatandaşlarımıza destek olacağız."

 Dünya'da 3 Milyon Yozgatlı Göçmen Var

 "Yozgatlı Dernekler Federasyonumuzun kısa ve uzun vadede hizmet projelerimiz vardır.  Avrupaya en çok göç  veren illerin başında olan Yozgat'mızın Dünyaya 3.milyon göç verdiğini biliyormuydunuz? Sadece Almanya'da yarım milyona yakın Yozgatlı hemşehrilerimizin yaşadıklarını biliyoruz. Hedefimiz hemşehrilerimizle kucaklaşarak hasret  gideceğiz. Birliğimizi  Yöresel kültürümüzü, dilimizi örf ve an annelerimizi burada doğup büyüyen çocuklarımıza öğretmek her birini milli kimliklerini muhafaza eden gençler olarak yetişmelerini sağlamak olacak.

Almanya Türklerinde Vatanı 

Türkün tarihinde iki vatanı olmuştur.  Biri doğduğu yer değeride Doyduğu yerdir. Bizler burada  ikamet ediyor, yaşıyor ve çalışıyoruz Çocuklarımız  burada doğdular  bura bizim de vatanımız oldu. Biz müslümanlara tahsis edilen Mezarlıklarımız neredeyse dolmak üzere. 

Bu vatan için Çocuklarımız Askerliğe gidiyor, hatta subaylarımız, akademisyen gençlerimiz milletvekili hemşehrilerimiz görev yapmaktalar.
ALLAH izin verirse guruplar halinde gençlerimizle ülkemize ilimize  tarihi ve ecdat yadigari yerlere geziler düzenleyeceğiz" 

AYDEF GENEL BAŞKANI TÜRKİYE'DE

Resmî açılışından sonra, ilkez Türkiye ye beraberindeki heyetle bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere,Ankara ve Yozgat'da resmi görüşmeler yapaçak olan başkan Salih.Çelik, "Almanyadaki insanlarımızın sorunlarını ilgili kurumlara bir rapor halinde sunacağız. Düşünce ve projelerimizi anlatacağız" dedi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar