Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Atatürkü anlamak
10 Kasım 2020 13:55

1980 Öncesi Türkiye Ülkü Ocakları genel başkanlarımızdan olan 1980 sonra Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (Türk Federasyon)genel başkanlarımızdan Dr.Ali Batman  Türkiye Cumhurriyeti kurucu liderimizin 10 Kasım 1938 ahirete irtihalinin 82.yılı münasebetiyle Atatürk'ü  anlamak üzerine düşüncelerini yazdı. Bende bu anlam günde okuyucularımız için paylaşıyor Atamızı saygı ve şükranla anıyorum. 

Bizim kuşaktan olanlar iyi bilirki coçukluk ve gençlik çağlarımızda toplumumuzda Atatürkle ilgili gruplaşmalar kelimenin tam anlamıyla İfrat ve Tefrit noktasındaydı. Ülkücüler olarak çok şükür ki birçok konuda olduğu gibi  bu konuda da "Mutedil"dik.Şüphesiz ki çoğunlukla Atatürk aleyhindeki çevrelerden daha çok etkileniyorduk.Ama araya giren yıllar,araştırmalarımıza dayalı artan bilgilerimiz ve olgunlaşan yorumlarımızla yüzeysel bakışı iyice terkedenlerimiz nihayet Atatürk hakkındaki sağlıklı kanaate varabildiler. Şahsen benim bu konuda en iyi kriter olarak göstereceģim kaynak Değerli Ağabeyimiz Taha Akyol Beyin: Ama Hangi Atatürk adlı eseridir.

Bendeniz de Atatürklü yılları 3 e ayırırım. 

1 : Savaş Yıllarında Atatürk.Eleştirilecek yanları  olsa dahi, en mükemmel ve kahramanca, Liderlik kaabiliyetiyle en önde olduģu yıllar bu dönemdir.

2 :Cumhutiyeti kurduğundan vefatına kadarki yıllar.Bir taraftan ćok ćok olumlu zihniyet,atılım ve çalışmalar olmuştur.Çok yönlü ve saymakla bitmeyecek iyi işler. Diğer taraftan Toplumun bazan  dini inançlarıyla karşıkarşıya gelen,alışkanlıklar ve kafalarda oluşmuş konforlara ters düşen uygulamalar. Şüphesiz ki ciddi hàtàlar da yapılmıştır. Rahmetli Prof.Erol Güngör Beyin eserleri bu konuyu sosyolojik yönden güzel incelemiştir. Sanırım bunu hepimiz paylaşırız. Bugün önemli olan hem bu hàtàları görüp tekrarlamamak ama hem de hayırlı çalışma ve çabaları takdir edebilmektir.Eleştirilecek Atatürk dönemi de bu  dönemdir.

3 :Ölümünden sonra Atatürkćü geçinenlerin aģzından tanıtılan Atatürk.
İşte problem burda. Bizim muhafazaķâr çevrelerin diline doladıģı Atatürk de Atatürkü peygamber diye niteleyen,adıyla Ezan uyduran IFRAT takımı sevabıyla günahıyla gerçek Atatürkün üstüne bir tül olmuşlar ve onyıllardır tarafların enerjisi bu iki aşırı ucun karşılıklı sathı kavgalarında tükenmiş ve boşa harcanmıstır.
Artık bunlar bitmeli.Tarihi kißileri ve olayları yerli yerine oturtmalı ve saģlıklı sonućlara varmalıyız.Gelecekte olsun hàlà enerjimizi boşa harcamamalıyız. Uzun yıllardır Avrupada bulunan kardeşiniz olarak derim ki: Bu iş tam bir horoz döğüşünü andırıyor,taraflar havanda su dövüp duruyor enerjiler boşa gidiyor.Gerçekten eller nereye giderken biz hâlà nelerle uğraşıyoruz.
Orta ćizgiyi bu konuda da koruyalım derim. Atatürk'ün artılarını daha fazla gördüğüm için de hayirla anıyor Allah'tan taksiratını affederek O'na rahmet eylemesini niyaz ediyorum.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar