Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Ankara'da Turan'a sevdalı şair
27 Ekim 2020 11:10

Durak Turan Düz, 1952 Yukarı Sarıkaya doğumlu, Gazi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Bir dönem Yukarı Sarıkaya Belediye Başkanlığı yaptı. Uzun süre Ankara’da bürokraside çalışıp daire başkanlığına kadar yükseldi, ve bu dönemde Yozgatlı derneklerle irtibat kurup hemşehrileri ile bir araya geldi. Hemşehri canlısı, Yozgat sevdalısı, memleket aşığıTuran sevdalı iyi bir şair ve yorumcudur. 

Yarılsa Yağız yer, çökse mavi gök 
Turan’da doğacak kaybolan gerçek 
Bugünden başlayıp sonsuzluğa dek
 Sora sora varacağız Turan'a 

 İlininin sevdalısı, memleket aşığı, dava adamı Durak Turan Düz, “Turan Sevdası” ile şiir edebiyat dünyasına kazandırdığı kitap'ını oğlum Yasin'in bacanağı  Almanya'nın Göppingen şehrinde yaşayan Soner Temur'la bana imzalayıp gönderdiği Turan Sevdası şiir kitabını okuyorum. Turan Durak Düz'ü 1985 yılında bedelli askerlik vazifemizi yapmak için gittiğim Burdur ilimizde tanıdım. Dr. Ali Batman bey  bize Burdur ilimizde  Avukat Halil Rışvanoğlu'na selam göndermiş  hemde adresini vermişdi, Burdur'a gelince Avukat Halil Rişvaoğlu'nu  avukatlık bürosunda bulduk, Almanya Türk Federasyonu genel başkanı olan  Dr.Ali Batman beyin selamlarını ilettik. Bizimle ilgilendi, Burdur'u gezdirdi. Yozgat'lı olduğumuzdan, "burada işci bulma kurumu Yozgat'lı müdürümüz var sizi tanıştırayım" dedi. Bizi yanında görürdü. O gün tanıştık kahvesini içtik, "Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır" ejdat sözünden  hareketle Turan Düz ağbeyimle o gün bu gün dostluğumuz devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl Yozgat şairler ve yazarlar derneğinin organize ettiği Sürmeli şiir şöleninde bir araya geldik hasret giderdik.Orada okuduğu Turan Sevdası şiiri o davûdi sesiyle hala kulaklarimda.    Durak Turan Düz bu gün itibariyle emekli olmuş AnkaraYozgat Vakfi genel başkanlığını sürdürmektedir. 
Türkiye sevdalısı, Yozgat aşığı, memleket sevdalısı bir şairdir. Devletimizde uzun yıllar hizmet ettikden sonra emekli olan Durak Turan Düz, doğup büyüdüğü Yozgatımızın şiirin kasabası Yukarı Sarıkaya Belediye Başkanılığına aday olarak secildi,çok da başarılı hizmetlere imza attı.  Kendisiyle 1990 yıllarda mektuplaştık Ülkü Ocakları eski genel başkanlarımızdan Muharrem Şimsek başkanımızla Ankara Cebecide bürosunda görüşmüş    fikir alışverişinde bulunmuştum. Güçlü düşünce ve fikirleri beni kendisine hayran bırakmıştı. İyi bir  ülke ve ülkü sevdalısı, iyi bir ülkücü, idealist insan olarak tanıdığım kıymetli büyüğümün kitabıyla başbaşayım. 

Şiirinden bir dörtlük 

Oğuz’un, Avşar’ın, Türkmen’in bitmez türküsü 
Her Türkün de doğuştan vardır vatan sevgisi 
Deli gönlümde bile Kızıl Elma Ülküsü
 Irkıma bir kara sevdadır benim çığlığım.

Memlekete olan hayranlığı, hemşehri canlısı tavrı ve vatan sevdalısı yüreği ile bir çok insana örnek olmuş, Türk Milliyetçisi Turan Başkanım. İLESAM-Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Denetleme Kurulu Başkanlığına seçilmesinden sonra da şiir ve edebiyat toplantılarına katılarak o arada hem şiirini okuyor Hemden bilgisiyle destek veriyor,olgun kişiliğiyle duruşu, samimi davranışlarıyla örnek oluyor hepimize. 

Yine  Turan Sevdası kitabın bir dörtlük Le devam edelim.
 
Unutma geçmişi fatih ol yine 
Bil ki düşmanın hırsı var dine 
Yürü koç yiğidim Türklük o güne 
Bilesin dünyanın Kür-Şad’ısın sen 
Daha yer delinmedi, gök çökmedi 
Oturma Bozkurt’um görev bitmedi
 Unutma ki Tanrım sana Türk dedi 
Yekin ey Türk, titre ve kendine dön! 

 Ülkücü camianın içinde yetiştiği için idealleri de hep vatan sevgisi - memleket aşkı üzerine oldu. Siyasi dönemlerde bir çok hemşehrisine kol kanat olup sahiplendi, sorunlarıyla yakıynen ilgilendi, yardımcı oldu. Kendisini işte bu dönemde tanıdığım için Türk-İslam kültürü ile dolu sıcak yüreğini takdir ettim ve hep saygı duydum ona.

 Bir acayip divaneyim ağlarım
 Çamur olur gözlerime yaş benim
 Yarım sevdalıyım gönül dağlarım
 Ne akıllı, ne divane baş benim 

Anlatımı duru, dili sade ve içten gönlü yaralı, duyguları derin, yüreği dağlar kadar büyük, memleket sevdası şiirlerine nakış nakış işlenmiş. İdeal insanı, ölçülü şiirlerinin yanı sıra serbest tarzda yazdığı şiirlerini de eserine alıp konu zenginliği kazandırmış. Şiirlerinin konusu aşk, sevgi, memleket sevdası üzerine. Türklük ve Turan Sevdası şiirlerinin özünü oluşturuyor. Bir idealist yazar olarak kabul ediyor eserini hemşehrilerimizin beğenisine sunuyor. Yüreğine sağlık Türklük ülküsünün mücahidi sevdalı şairi, kalemin hiç susmasın, “Turan Sevdası” isimli eserine eserler katasın.   “Turan Sevdası”nı zevkle okuyorum, gönlüne sağlık.Turan Sevdalı başkanım.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar