Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Almanya'da kendi işinin Patronu olan Yozgatlı Erdal Çengiz.
14 Ekim 2020 19:12

Erdal Çengiz , 2002 yılında  evlenerek Almanya’ya gelen Yozgat Cayıranlı bir gurbetçi. ‘misafir işçi (Gastarbeiter) şimdinin ise başarılı  patronları arasında yer alan Erdal Çengiz  Prestij Şirketi’nin Kurucusu ve Sahibi. Başarı basamaklarını teker teker çıkan Yozgatlı hemşehrimiz,bize firmasının kapılarını actı.İşyerini gezdirdi.Yaşadığı süreci anlattı.  

1961 yılında Almanya ve Türkiye  arasında iş gücü anlaşmaları yapıldıkdan sonra , işgücü olarak Almanya’ya giden ilk nesilin yani o günkü göçmenlerin entegrasyon süreci, farklı hikayeler ve başarı öykülerini de içinde barındırıyor. Biraz para biriktirip ülkesine geri dönme hayaliyle Almanya’ya “misafir işçi” olarak giden ilk nesil, Türkiye’de kalan ailelerini yanlarına getirtip Almanya’da yerleşik olmaya karar verince onlardan sonra gelen nesiller de kendi hikayelerini ve başarı öykülerini yazmaya başladılar. Dünün misafir işçileri, onların çocukları veya torunları bugün farklı sektörlerdeki başarılarıyla dikkat çekiyorlar. 100 binden fazla Türkiye kökenli iş insanı, yarım milyondan fazla çalışanı ve 55 milyar avroluk cirosuyla Almanya’nın ekonomik gelişimine ve refahına önemli katkılar sunuyor. Öte yandan Türk vatandaşlarımızın kimliğini ve kültürünü devam ettirme düzeyleri ise kuşaklar arasında farklılıklar gösteriyor. 

Genç yaşda aile birleşimiyle Almanyanın Stuttgart ili Heilbronn ilcesine 19 yaşında kendi tabiriyle"ital damat"olarak gelen     Erdal Çengiz prestij şirketinin kurucusu ve sahibi Yozgat Cayıralan doğumlu Erdal Çengiz'le yaşadığı zorluklar, tecrübelerini müslüman Türk kimliği ve kültürünü devam ettirme çabaları ile ilgili röpertaj yaptık. 


Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz Erdal bey ?

Efendim ben,Erdal Cengiz 1982 tarihinde Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin Çokradan mahallesinde dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi mahallemde lise öğrenimini Çayıralan'da tamamladım. Sonra üniversite hazırlıklarına başladığım dönemde hem çiftçilik hem öğrenci servisi şöförlüğü yaparken 19 yaşında Almanya’ya gelme kararı aldım. 15-08-2002 Almanya'nın Stutgart şehrine bağlı Heilbronn şehrinde evlilik yoluyla geldim. Yani İtal damat olarak gelenlerdenim."

Almanya’ya genç yaşda gelmişsiniz. Geldiğinizde  zorlandığınız oldumu ?

"Almanya’ya geldiğimde bende her insan gibi gerek artı gerek eksi yönde zorluklar ile karşılaştım. 
Bir insanın 19 yaşından sonra başka bir ülkede gerek dil gerek din gerekse hayat şartlarının değişik olması sebebiyle bende bunların zorluklarını bizzat yaşadım, ama şükürler olsun ki bunların üstesinden gelmeyi başardım. 
Önce kendi imkanlarımla bir iş bularak kanalizasyon şirketinde iş buldum ve calışmaya başladım. 
Ağır çalışma şartlarına rağmen Almanca kursu ve gece okullarına giderek Almancamı gelişlettim. 
Bu süreçte yabancı bir işte çalışan bir insan olarak bunun en zorluklarını tabiri caizse dibine kadar yaşadım. Daha işyerimi değiştirdim.  Bir kargo şirketine şöför olarak işe giriş yaptım ve calışmaya başladım.Satın aldığım evin kredisini ödemekte zorlandığım İçin iş hayatına atılmaya karar verdim. 
Bir araçla kargo şirketini 01-04-2008 yılında kurdum.
Derken 12 yıl içerisinde yaklaşık en küçüğünden en büyüğüne kadar olmak üzere 110 araçlık160 eleman işci sayısıyla  Prestigeyi bu günlere getirmenin onuru ve gururunu yaşıyorum."

Buraya ait olma sürecinde Türkiye ile bağlarınızı ne ölçüde ve hangi imkanlarla koruyup güçlendirebildiniz?

"Türkiye ile bağlarım hiç kopmadı aksine dahada pekişti ve güçlendi.
Şirket olarak bünyemizde 25 öğrenciye yaklaşık 8 yıldır burs veriyoruz sayıları bir ile başladı, şükürler olsun 25 kadar geldi.
Ayrıca kardeşim Eren Cengiz ilede Türkiye’de bir inşaat sektöründe bir şirket kurarak gerek Yozgat gerek Kayseri apartmanlar yapmaya başladık, önümüzdeki yıllarda Ankara’da olacak her şehre bir apartman  projesi adı altında başlattığımız bu yolda sağlam adımlarla ilerliyoruz."

İçinde büyüdüğünüz kültürden farklı bir kültüre girmek zorunda kaldığınızda yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

"İnsanın kültürü kendisinin aynasıdır hangi değişik kültüre giderse gitsin özünü sözünü ve geldiği yeri asla unutmamalı orasıyla utanmamalı aksine her daim geldiği kültür onun gurur kaynağı olamlıdır 
Diğer kültürleri yadırgamak adına değil özünüzü unutmamak adına bu bir zorunluluktur."


Unutamadığız bir hatıran anın varmı?

"Benim her daim unutamadığım anılarımın önüne de sonunada 10-01-2019 da 56 yaşında yitirdiğim babamı yerleştirmek istiyorum.
Onunla yaşadığım hiç bir anımı unutmam mümkün değil canımı acıtanda aklıma geldikçe beni ağlatanda sevgili babam ile geçen anılarımdır. 
O benim babam değil o benim arkadaşım kardeşim can yoldaşımdı.
Şimdi size demiştim ya Türkiye inşaat işiyle uğraşıyoruz kardeşim ile beraber diye 
İşte o inşaat işine de her şehre bir apartman projesine de rahmetli babamın adını yaşatmak İçin başladım, ve bütün yaptığımız yapacağım inşaatlara babam REMZİ CENGİZİN adını verecek anısını yaşatmak istiyorum."

Erdal bey,
Sosyal işlerlede ilgilisin, Heilbronn futbol glübünün başkanlığınıda yapıyorsunuz  Spor klübü ne zaman kuruldu.Üye sayıniz ne kadar.? Kisaca Spor takımınız hakkında bilgi verirmisin?

 

"Tabiki ağbim,
Ben geçtiğimiz Yıl 1969 yılında Almanya’nın en köklü Türk takımının başına Başkan olarak secildim. tam 50 ci yılımızda yarım asırlık kulübümüzü tamda ellinci yılında şampiyon yapmanın gururunu yaşadım. Bezirgsligadan Landesliga ya yükseltik.
Kulübümüzün köklü olmasının haricinde alt yapısı da çok güçlü bir takımdır.

TÜRK SPOR ŞİMDİ SİZLERLE DAHA GÜÇLÜ 

Bünyemizde yaklaşık 
200 futbolcu beş yaşından alında, aktifinden bayan takımından ü32 takımından 54 yaşına kadar futbolcumuz 
50 kişiye yakın gönüllü hizmetlilerimiz,antrönerlerimiz ve 14 adet yöneticimiz genel müdürümüz vardır bu yılda kadromuzu çok güçlü kurarak geldiğimiz ligde bırakın kalıcı olmayı bir üst lige çıkmak istiyoruz.
Bu yıl çok güzel toplantılar ve bunun yanı sırada toplantılar yaprak bulunduğumuz Heilbronn şehri ve çevresinden irili ufaklı olmak kaydı ile 53 sponsor bularak bir rekora daha imza atmış olduk.
Bu büyüklükte yönetimin verebileceği yalnış kararlar ve sonuçların önüne geçmek için Heilbronn da bulunan saygın 10 iş adamını denetleme ve istişare kurulu kurarak başına geçirdik ve denetleme başkanlığına da tarihinde landesligaya çıkma şerefini yaşatan saygın iş insanı Gürsel Şen beyi başına geçirdik 
Yine durmadan bir üyesi dahi olmayan kulübümüzü yaklaşık bir yıl içerisinde 350 üye sayısına ulaştırdık hedefimiz 2025 yılına kadar 1000 üye sayısına erişmek. 
Ve bu kulübün sloganını bu yıl TÜRK SPOR ŞİMDİ SİZLERLE DAHA GÜÇLÜ olarak belirledik".

Erdal bey sizleri kutluyorum.Allah yolunuzu acık eylesin. Yoğun işinize rağmen bizimle röpertaj etmeyi Kabul ettiniz. Size teşekkür ediyor, sizleri Tebrik ediyorum.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar