Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement
Ali Batman'ın unutulmayan şiiri: Fakır
04 Kasım 2021 10:29

Dr. Ali Batman, Ülkü Ocaklarının Muhsin Yazıcıoğlu'ndan önceki Genel Başkanıdır. Almanya Türk Federasyonunda Musa Serdar Celebi başkandan sonraki genel başkanıdır
 Ülkü Ocakları ve Federasyon Başkanlıklarında  hitabeti en güçlü başkanlarından.
 Dr. Ergezer'in dediğine göre

"Bu şiiri Dr. Ali Batman'dan dinlerken tüylerimiz diken diken olurdu.Heyecanlanırdık... Fakirin,halkın,ezilenin derdiyle dertlenirdik... Ama benzer konuları daha sonra işleyemedik." dedi.

Egitimci ve ilahiyatcı Ülkü Köy genel başkanlarından   Lokman Abbasoğlu Almanya'ya ATİB'in davetlisi olarak geldi.  Yıl 90 lı yıllardı. Benimde  misafirim oldu. Senelik izinime geldiğimde bende Ankara'da kendilerini ziyaret ettim. Bizim Ocak yayın evinde Doc. Dr. Bahattin Ergezer başkanımızla hasret gidermiştik. Gectiğimiz yıl kendisini ebedi aleme yolcu ettik. Allahım rahmet mekanını cennet eylesin. Bize Ülķü Ocakları ve Türk Federadyon genel başkanlarımızdan Dr. Ali Batman beyi anlattı, dinledim. O mukaddes hizmetleri yaşayarak anlatıyordu. Ali Batman beyin yazdığı şiiri  davudi sesiyle öyle okuduki gözlerimizden yaş geldi. Ben Ali başkanımızın hatibliğini biliyordum ama şiir yazdığını yorumladığını duymamış, dinlememişdim. Mutlaka bir gün bu şiirini kendi sesinden  yorumuyla dinlemeliyim.

FAKIR

Fakır yiyemez 
Fakır giyemez 
Çünkü: Fakır. 
Fakırı hor görürler 
Memur ayakta durdurur 
Fakırı hor görürler 
Patron ayakların yudurur. 
Yaz! Fakır çıplak, 

Ayaklar çatlamış yalın ayak 
Zengin çocuğundan çocuğu yer dayak 
Çünkü: Fakır. 

Kış! Fakır üşür. 
Ne odun, ne kömür! 
Zehirdir onun için ömür 
Çünkü: Fakır. 

Fakır bilmez pastayı 
Doktora götüremeden öldürür hastayı 
Bırakın şimdi safsatayı 
Çünkü: Fakır. 

Fakırın yoktur Bayramı 
O bilir hayati ak mı kara mı... 
Aldığını ilaca mı versin çaya mı? 
Çünkü: Fakır 

Elinden bir şeyler gelmiyor Ali Batman´ın 
Bir şeyler yapmak istiyor fakır için inanın 
Ne olur suçunu yüzüne vurmayın 
Bu şiiri yazanın, çünkü o da fakır. 

Doc. Dr.  Bahattin Ergezer Bahatt hoca  Dr. Ali Batman'ı anlattı;

"Ali Batman başkanı büyük gecelerde kayseri ağzıyla söylediği fakir şiiri ile tanıdım. Ülkü Ocakları Genel başkanı iken "Eller silah değil, kalem tutmalı"diyerek. O günün solcularını fikri tartışma yapmak için masaya davet ettiğini biliyor takdir ettiğim kardeşimdi. Toplantılarda "Damarlarında Türk kanı dolaşan. Kalbinde İslam İmanını yaşatan" diyerek başlayan konuşmalarını hatırlıyor, unutamıyorum. 

Almanyada Türk Federasyonda Genel başkanlık yaptığı yıllarda, Türkiyeden Almanya'ya gelenler ilk önce Ali Batmanı buldu.
12 Eylül'den Askeri ihtilalden  sonra, Mamak ceza ve tutuk evindeki arkadaşlarımızın avukatlarının masraflarına destek oldu.Türkiye genelinde Yılmaz Saka,  Lokman Abbasoğlu ,Ali Güngör, Süleyman Kocel'le beraber tesbit ettiğimiz 500 civarında Mamak ceza evinde yatan arkadaşlarımızın yakınlarına Almanyada ki arkadaşlarımızın direk ulaşmasını sağladı. Kendisinden binlerce Allah razı olsun.

Alman milletvekillerini organize ederek Mamak ceza evinde tutuklu bulunan ülküdaşlarımızın davaların takip ettiriler. 

Başbuğ Türkeş mevki hastahanesinde tutuklu iken. Birileri onu görevden aldırmak için uğraştı. Başbuğ bana sordu ?  "Söylenenlerin doğru olmadığını söyledim." Yazdığı mektupla Ali Batman'ın görevine devam etmesini istedi.
Başbuğ hapisten çıktıktan sonra  Ali beyin yerine birisini gönderdiler. Türk Federasyon en verimli zamanında sıkıntıya düştü. Daha sonra Ali beyin yerine giden arkadaş bizimle irtibatı terketti.

Dr Ali Batman Kısacık boyu, dev gibi yüreğiyle kendine has bıyıklarıyla Ali Batman ülkücü harekette önemli bir yere sahiptir.
Rabbim sağlık huzur ve sevgiyle yaşatsın.Yeni nesil mutlaka Ülkü devlerinin hayatlarına baksınlar. Vefalı olmamız onları sizlere göre kusurları varsa bile kusurlarıyla sevmemiz lazım diye düşünüyorum" diyerek bir gerçeğin altını çizdi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar