Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yazarımız Doğan Tufan ile Gurbetteki Yozgatlılar

Avrupa Yozgatlılar Konfederasyonu basın ve sosyal medya sorumlusu, gazeteci hemşehrimiz Doğan Tufan, Gurbeti mekan edinen, ekmeğini burda kazanan hatta insanlarımıza ekmek kapısı açan yüzlerce insanımızın mutluluğunu paylaşan, gurbetteki Yozgatlı iş insanlarımızın hayat öyküsünü okuyacaksınız.

Yazarımız Doğan Tufan ile Gurbetteki Yozgatlılar
10 Mart 2021 07:50
390

Ergül Mobilya

Fransa'nın Lyon şehrinde yaşayan Yozgatlı iş insanı aynı zamanda Yozgat Saraykentliler derneği başkanı olan geçtiğimiz haftalarda Fransa Yozgatlılar Federasyonu başkanĺığina seçilen Nuri Meric'le  bir mülakat gercekleştirdik. Nuri başkan okuyucularımız için bize kendini tanıtırmısın ?

"Elbetde efendim  ben 1965 yılında Yozgat Saraykent ilçesinde Doğdum ilk, ve Orta Ögretimi Saraykente tamamladim.
Liseyi Yozgata bitirdim.

Fransaya nasıl geldiniz?

Yozgat Sanat lisesinden 1980 Yılında  mezun olduktan sonra, babam bizleri isçi Ailesi Olarak Fransanın  Lyon şehrine davet etti.
Babam fabrikada işçi olarak çalışıyordu,küçük kardeşlerim okullara. devam ettiler. 
Ben inşat Sektöründe işe başladım. 1983 Yılına kadar çeşitli inşaat islerinde çalıştım. Bu arada büyük kardeşimi Fransa'ya getirdik (Mitterantin Afindan Yararlandı)

Şirketinizle ilgili bilgiler verirmisiniz?

Büyük kardeşim inşaat işlerini biliyordu kendisine şirket işini Türkiye kuralım teklifini yaptık oda kabul etti ve müracaatımızı yaptık 6 ay sonra kendi soy ismimiz olan "Meric"olarak Şirketimizi kurduk.  yıkım, kırım, taatilat işlerine başladık.
Küçük kardeşimiz Mehmet-Ali MERIC ile beraber iki yil çalıştıktan sonra sermaye edinip dış çepe, sıva, boya, alcı işlerine şirketimize ekledik.
Dış cephe işlerinde faaliyetimizi sürdürürken dış cephe iskelelerine talebin çok fazla olduğunu ve piyasada bulunan iskelelerin yetersiz olduğunu keşfettik. Bu durumu değerlendirip iskele satın alımına başladık ve bir şirket daha kurduk bunun adını da MERİÇ isminin tersinden yazılışı olan CIREME olarak belirledik. CIREME’nin faaliyet alanı kiralık iskele kurum söküm işlemleri ve iskele satışıdır. Şirketimiz faaliyetlerine 1994 yılından beri devam etmektedir. 
CIREME’nin kuruluşundan 2014 yılına kadar dış cephe iskelelerini başka firmalardan sağlıyorduk. Daha sonra kendi markamızı üretmeye karar verdik. Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesinde 22.000 m² üzerine kurulu 12.000 m² lik kapalı alana sahip fabrikamızı kurduk MERIC GRUP ÇELIK ISKELE OLARAK  2014 yılında SWS (Skywalk Scaffolding)  markalı Endüstriyel tip iskele , dış cephe iskelesi ve kalıp altı iskele sistemlerini üretmeye başladık.
Ürünlerimizin TSE , TÜV , NF ve CE sertifikaları bulunmaktadır. Genel merkezimiz Fransa’da olup Türkiye’de bulunan fabrikamızda imalatını yaptığımız ürünlerimizi Avrupa’ya ihraç etmekteyiz. 

Paris’te , Marsilya , Clermont Ferrand , Chambery Metz, Lüksemburg ve Lyon’da şubelerimiz bulunmaktadır. 
Ayriyeten 2004 Yılında EBS şirketini kurmaya karar verdik. Bu sirket cop konteneri kiralıyor ve satıyor.

Daha sonra 2016 yılında Alüminyum ve metal işlerinde faaliyet gösteren   M.P.S isimli şirketi kurduk.

Bütün şirketlerimizi Meriç holding çatısı altında topladık.
Meriç holding kurucuları  ve yöneticileri ; Nuri MERİÇ , Mehmet Ali MERİÇ , Hamide MERİÇ , Şükrü MERİÇ ve Mikayil MERİÇ
Biz bir aile şirketiyiz.Birlik ve  beraberlikten  güç doğar.

Sayn Nuri Meriç bir derneğiniz var ?

Evet biz Yozgat ilinin Saraykent ilcesindeniz bizim Yurt dışında ve Fransa' da  çok sayıda hemşehrimiz var. Birliğimizi beraberliğimizi, kültürümüzü korumak için Saraykentliler derneğimizi kurduk. Birlikde bayramlarımızı kutluyoruz. Şehrimize yardımlar gönderiyoruz. Kısaca yurt dışında yöresel kültürümüzü korumak için bu derneğimizi kurduk. Başkanlığinida ben yapmaktayım.
 
Birde Federasyon başkanlığınız var?

Avrupa şehirlerinde yaşayan Yozgatlı hemşehrilerimizin bizim gibi dernekleri vardı. Mesela Avusturya, Almanya, Belçika, Hollanda ülkelerindeki Yozgatlı dernek başkan ve yöneticileri bir araya gelerek resmen çatı kuruluşu olan Yozgatlı Dernekler Federasyonunu kurdular. Bizde geçtiğimiz ay Fransada kurulmuş olan Yozgatlı Dernek başkan ve yönetici hemşehrilerimizle bir araya geldik Fransa Yozgatlılar Federasyonumuzun kurulması için kararı verdik. Benim başkanlığımda Lyon şehrimiz mahkemesine Federasyonumuzun kuruluş protokolümüzü verdik.  Yozgatımıza ve ülkemize içinde yaşadığımız ülkeye hayırlı olsun" 

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar