Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Topaç köylüleri iyi bir uygulama örneği sergiliyor

Ramazan ayı süresinde, iftar için hanelerde kazan-tencere kaynamayacak, kap-kacak yıkanmayacak, iftar sofrası tek elden hazırlanıp aynı mekanda oruç açılacak.

Topaç köylüleri iyi bir uygulama örneği sergiliyor
13 Nisan 2022 15:39
2057

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Yozgat’ın merkezi köylerinden Topaç Köyü’nde bu yıl başlatılan toplu iftar yemeğinin bugünkü davetlisi İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı  Yurtlu oldu. Aynı zamanda da yazar ve şair kimliğiyle tanınan Yurtlu, köylü hayırseverlerce başlatılan bu uygulamanın örnek bir uygulama olduğuna dikkat çekerek, “İşte sivil toplum bu, Topaçlılar da bu işi biliyor” diyerek, katkı sunanlara medhiyeler dizdi.

Yozgat merkez ilçeye bağlı  Topaç Köyü’nde Ramazan ayı süresince her akşam  Cami müştemilatındaki çok amaçlı salonda düzenlenen  “Toplu iftar Açma” programı yoğun bir katılımla devam ediyor. Yaklaşık yetmiş hanenin bulunduğu köyde, köy sakinlerinden ekonomik gücü yerinde olan hayırseverlerce iftar yemeği ikram ediliyor.  Bu programa ise Yozgat il merkezinden idari ve siyasi yetkiler  ve tanınan simalar davet ediliyor. Toplu iftar yemeğine,    Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu  misafir oldu.  Araştırmacı yazar ve şair kimliğiyle de tanınan Yurtlu, programdan ve organizasyondan duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirerek,” İşte sivil toplum bu, gönüllülük bu, herkes kendi gönül rızası ile  katkı sunarak, birlik beraberlik ve gönül hoşluğu içerisinde tekelden hazırlanan sofrada buluşuyor ” diyerek, köylülere teşekkür etti.

Yurtlu “ Yetmiş hanede kazan kaynatıp sofra kurmak yerine toplu şekilde, birlikte kazan kaynatıp, aynı mekanı paylaşarak aynı sofrada buluşmak, rahmete vesiledir. Aslında bu bir ecdat geleneği, cami önlerine konulan sadaka taşları, meydanlara açılan sofralar şimdiler de ise vakıf ve  dernek faaliyetleri  birer birliktelik örnekleridir. Birlikte rahmet ve bereket vardır. Ne mutlu sizlere, ne mutlu bu fikri benimseyip destek olanlara. Hem hayırlı, hem bereketli, daha da önemlisi iyi bir örnek uygulama, sosyal bir faaliyet” diye konuştu. Bu iyi uygulama örneğinin diğer köy ve yerleşim yerlerine de  yaygınlaştırılmasının altını da çizerek, bu uygulamanın; dostluğun, kardeşliğin ve kaynaşmanın pekiştirilmesine katkı sunacağına olan inancını vurguladı.

Yurtlu, Kabe  ziyaretinde kaleme aldığı “Kabe Yolunda” adlı şiirini de paylaşarak, iftar programına renk katıp katılanlara  bir başka manevi haz aldırdı.

 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar