Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Erken yaşta evlilikte Yozgat kaçıncı sırada?

Erken yaştaki evliliklerin kadın üzerinde eğitim ve sağlık problemlerini körüklemekte olduğu anlatılan eğitim Yozgat'ın Sorgun ilçesinde bulunan TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Erken yaşta evlilikte Yozgat kaçıncı sırada?
05 Mart 2022 09:05
2303

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde lise öğrencilerine yönelik “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Semineri” düzenlendi. Erken evliliklerin aynı zamanda psikolojik travmalar yarattığı söylenen eğitim Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Meslek Elemanları Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından verildi.

Seminerde Sosyolog Merve Er, TUİK verilerine göre Yozgat’ın Erken Yaşta ve Zorla Evlilik konusunda Türkiye’de 20’nci il olduğunu ve bu kapsamda da bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz ise erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçlarından olan sağlık problemlerine değindi. Şenöz, erken evliliğin, kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunu, yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade etti.

Düzenlenen seminerde özellikle kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarını daha ağır bir şekilde deneyimledikleri anlatılırken; Eğitimde çocuk hakları nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve Yozgat’ta erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları nelerdir? Konuları hakkında bilgi verildi.
Eğitim seminerine lise öğrencileri katılım sağladı.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar