Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Ekolojik ahşap oyuncak yaparak hayata tutunuyor

Yozgat’ta doğuştan omurilik felçli olan ve tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan 21 yaşındaki Buğrahan Caner, hayat enerjisi ve azmiyle engel tanımıyor.

Ekolojik ahşap oyuncak yaparak hayata tutunuyor
22 Eylül 2021 12:43
378

Ergül Mobilya

Caner yaptığı ahşap ekolojik oyuncak ve hediyelik eşyalarla hayata tutunuyor.
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde yaşayan Vedat Caner, omurilik felçli oğlu Buğrahan Caner için 8 yıl önce devlet desteğinden yararlanarak oyuncak ahşap atölyesi kurdu. Tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan oğlunun fiziksel aktivitelerinin gelişmesini ve hayata adapte olmasını isteyen baba Vedat Caner, kurduğu atölyede oğluna ahşap işleme sanatını öğretti.


Engeline rağmen hayatı doya doya yaşayan ve hayattan kopmayan Buğrahan Caner, her gün sabahın erken saatlerinde babası ile birlikte atölyeye gelerek çalışmaya başlıyor. Babasının da yardımıyla atölyede çocuklar için ahşap ekolojik oyuncak ve zeka gelişimine katkı sağlayan materyaller yapan Buğrahan Caner, büyük bir emekle ürettikleri ahşap oyuncakların satışını yaparak aile ekonomisine de katkı sağlıyor.“Oğlum hem iş öğreniyor hem de el becerilerini geliştiriyor”
Oğlunun sosyal hayata adapte olması için ahşap oyuncak atölyesi kurduğunu söyleyen baba Vedat Caner, “Buğrahan 2000 doğumlu omurilik felçlisi, belden aşağısı tutmadığı için engelli olarak doğdu. Okutamadık burada okullar onun için müsait değildi. Yaşı ilerlediği için ne yapabiliriz diye düşünürken böyle bir oyuncak atölyesi kurmaya karar verdik. Oyuncak atölyesini devlet destekli kurduk. 8 senedir devam ediyor. Buğrahan benimle birlikte burada çalışıyor bana yardımcı oluyor hem kendisi hem de benim açımdan çok iyi oluyor. Sıkılmıyor, burada hem iş öğreniyor hem de el becerilerini geliştiriyor. Topluma kazandırmak açısından gerçekten çok faydalı oldu. Sosyal faaliyetleri, konuşması düzeldi. Ürettiğimiz oyuncaklar tamamen ahşap ve organik. İnternet üzerinden satıyoruz, okullara veriyoruz hem oğluma hem de bize faydası oluyor. Bu atölyeyi Buğrahan için açtım sıkılmasın diye. Engellerin insanlar için engel olmadığını istenildiği zaman her şeyin yapılabileceğini oğlumla görmüş oldum. Onu bu konuda çok takdir ediyorum. Çalışıyor, bana yardımcı oluyor hem de meslek öğrenmiş oluyor” dedi.

 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar