Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Duykon Aktüel’in ikinci sayısı yayında

DUYKON AKTÜEL dergimizin 2. sayısı Türkiyemiz'de ve Avrupa'da okuyucusuyla buluştu.

Duykon Aktüel’in ikinci sayısı yayında
11 Haziran 2021 12:58
439

Ergül Mobilya

Basın yayın cemiyetlerin, büyümeyi hedefleyen toplumların sesidir,nefesidir. Derdi,sevgisi ve düşüncesi olan cemiyetler basın ve yayına sahiptirler. Eğer bir yayın organına sahip değilseniz, yok hükmündesiniz. Sizin fikirlerinizi, düşüncelerinizi, çalışmalarınızı kitlelere, kahvelere, dükkân ve evlere götüremezsiniz. Ve büyüyemez yerinizde sayar hatta küçülürsünüz.

Bunu bilen genel başkan Ahmet Yılmaz, gece gündüz Asya'dan,Avrupaya, Afrikaya, Amarika, Avusturalya'ya kadar yelken açtı, Buralardaki devletlere temsilciler atayarak çıtayı yükselmeyi hedefleyen çalışmaları sürdürürdü.  İşi ehline verdi. Benide bu halkaya eklenmesine vesile olan Ahmet Yılmaz başkanla dakikalarca süren istişareler yaptık. DUYKON Avrupa basın temsilciliği görevini bize deruhde etti, bende bir gazeteci olarak sevdiğim insanlarla birlikde olmayı kabul ettim. Görevi aldığım günden beri teşkilatımızın hizmetlerini, faaliyetlerini yazmaya, yayınlamaya devam ediyorum.

DUYKON AKTÜEL 

DUYKON eski genelbaşkanı olan,İstanbul Yozgatlı dernekler federasyonu genel başkanı Ahmet Yılmaz başkanın destek ve gayretleriyle dergimizin birinci sayısını, 

Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu (AYDEF) Genel başkanı Salih Çelik başkanın, isteği ve desteği ile dergimizin ikinci sayısını da yayınladık.Destek olan okuyucularımıza ve sponsor olan iş insanı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

 "BASIN YAYIN ÇOK ÖNEMLİ" 

Ülkemizde bir deyim vardır, "her doğru her yerde söylemmez" diye. Basının her doğruyu her yerde yazmayacağını ve seslendirmeyeceğini , doğruyu doğru olan yerde söyleyeceğiz ve yazacağız. 

 "Basın, yasama, yürütme, yargının yanında dördüncü güç olarak kabul edilir.

Gazeteciler bu yaklaşım gereği toplum adına toplumu denetleyen bir kamu denetçisi konumundadır. Gerçekten de karmaşık toplum yapısı içinde birbiriyle ilişki kurmakta güçlük çeken kesimler arasındaki bağlantıyı gazeteciler sağlar. Günlük çalışma hayatında basın, sık,sık karşılaştığı ahlaki sorunlara, çelişkilere çözüm bulmak zorundadır. Bu durumun nedeni ise basının kamusal çıkarlara hizmet etme görevini üstlenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Basının çözüm arayışlarında ise, genelde kendi kendini denetleme diye anılan mekanizma ortaya çıkmaktadır. Basının asıl görevi kamu adına denetleme görevi yapmak, eksik ve hatalı ne varsa tespit etmek, bunu haber yoluyla kamuya bildirmek ve kamuda kendine düşen görevini yerine getirmektir. Basın ile alakalı halkın sesi, gözü, kulağı diye evrensel bir tabiri vardır. Bu Türkiye’de ve demokrasi ile yönetilen ülkelerde de böyledir. Basın mevcudu ile güçlü durumdadır. Her doğruyu her yerde yazmaz ve seslendirmez. Doğruyu doğru olan yerde söyler ve yazar.


 "GÜÇLÜ ÜLKE SAYESİNDE BASIN GÜÇLÜ VE ÖZGÜRDÜR" 

Basın, Gücü arkasına alan basın, hep doğruları ve gerçekleri yazarak gündeme taşır. Devletine, milletine zarar verecek bir haber niteliği varsa bunu es geçer çünkü faydasından çok zararı olacaktır. Ama insanlarda, ‘Nasıl olsa basının sesi çıkmıyor, ben ne yaparsam keseme kalır’ düşüncesi vardır ve bu da bana göre yersizdir. Bazı önemli şeyleri görmez ve yazmazsak bir gün gelir yazmadığımız büyük zararlara veya felaketlere yol açar bundan da hepimiz ve ülkemiz zarar görür.

Basın deyip geçmeyin. 

Güçlü yerel basın, aynen ulusal basının en önde tirajı olan gazeteler kadar ses getirir. Nasıl getirecekmiş diye soruyorsunuz gibi geliyor kulağıma? Size anlatayım. Sosyal medya diye teknoloji harikası var. Gazetelerin de internet siteleri var. Bu sitelere atılacak her haber dünyanın bir ucundan öbür ucuna saniyesinde gidiyor, okunuyor ve izleniyor. Şimdi sitelerde canlı yayınlarda mevcut, internet sitelerine konan bir haber, Türkiye’nin ve dünyanın her köşesinde okunuyor ve izleniyor. Dünyada üç milyon Yozgatlı hemşerimizin yaşadığı bu zamanda, Dünya Yozgatlılar Konfederasyonumuzun iletişimi, sesi olacak bir dergi yayınlamanın sevinci ve heyacanı içindeyim. Bu DUYKON Aktuel dergi yayınımız bizim dışarıya bakan yüzümüz, sesimiz olacak. Ben şimdiden bu heyecanı duyuyor ve yaşıyorum. Siz kiymetli hemşehrilerimi'de, bu sevinç ve heyecana ortak olmaya davet ediyorum.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar