Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Milletvekili Başer: Süt Fabrikası müjdesi verdi

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Yozgat Et ve Süt Kurumu'nun yakında süt ürünleri üretimine başlanılacağının müjdesini verdi.

Milletvekili Başer: Süt Fabrikası müjdesi verdi
15 Ocak 2022 18:11
1801

Göktürk VIP Özel Güvenlik

K Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Yozgat halkının yıllardan beri hayalini kurduğu süt işleme tesisinde süt ürünleri üretimine yakında başlanılacağını belirterek, peynir çeşitleri ve tereyağının üretileceği tesisin Türkiye’de Et ve Süt Kurumuna ait ilk süt tesisi olduğunu söyledi.

Milletvekili Yusuf Başer, beraberinde Belediye Başkanı Celal Köse, İl Başkanı Yusuf Başer, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Gökhan ve İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı ile birlikte Yozgat Et Süt Kurumunu ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Milletvekili Yusuf Başer, incelemeler sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada; tesisin üreticilerden toplayacağı süt ile ilde süt sığırcılığının gelişmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, tesiste kaşar, lor ve beyaz peynir ile tereyağı üretileceğini ifade etti.

GÜNLÜK 98 TON SÜT İŞLEME KAPASİTESİNE SAHİP

Tesisin günlük 98 ton süt işleme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Başer, “1500 metrekare kapalı alana sahip Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinası, bu ay sonunda deneme üretimine başlayacak. Burası ülkemizde Et ve Süt Kurumuna ait ilk süt tesisi olması özelliğine sahip. Fabrikamızın yaklaşık maliyeti 45 milyon lira civarındadır. Tesiste 53 personel istihdam edilecek. Günlük 98 ton sütü çiftçimizden almış olacağız. Burası Yozgat için bir cazibe merkezi olacak. Biz üreticilerimizin, çiftçimizin yanındayız. Bu tesis başta çiftçilerimiz olmak üzere Yozgat halkımıza hayırlı olmasını, kazasız belasız bir üretim yapmasını yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Üreticilerimiz satmış olduğu sütün bedelini devlet güvencesi altında peşinen almış olacak. Çiftçimizin bir amacı olacak, üretecek. Fabrikamız da sütü, ucuz, kaliteli ve güvenilir ürünlere dönüştürerek vatandaşımıza sunacak. Bu manada tarım ve hayvancılığın daha gelişmesi, sözleşmeli üreticiliğin artacağı örnek projeyi başlatmış oluyoruz. Yozgat Şehir Hastanemiz Türkiye’de ilkti şuan içinde bulunduğumuz Et ve Süt Kurumunun süt fabrikası da Türkiye’de ilk olacak. Bu vesile ile tesisin açılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. İlimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar