Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

MHP Yozgat Milletvekili Sedef, yerel basının yanında!

Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, yerel basın mensuplarının yaşadıkları sıkıntılar ile alakalı 20 Milletvekilinin desteğini alarak "Meclis Araştırma" önergesi verdi.

MHP Yozgat Milletvekili Sedef, yerel basının yanında!
20 Ekim 2020 18:32
799

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, basının sorunlarını Meclis gündemine taşımak için Meclis araştırma önergesi hazırladı. Yozgat ilinde görev yapan yerel basın kuruluşları ve basın çalışanlarının sorunlarının araştırılarak yasal düzenlemeler de dahil olmak üzere alınacak önlemlerin tespiti amacıyla Meclis araştırması açılması için 20 milletvekilinin de imzasını alan Sedef’in bu çalışmasının sonucu daha şimdiden merak edilmeye başlandı.

Yerel basının ve çalışanlarının içerisinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili Ethem Sedef harekete geçti.

SEDEF YAZILI SORU ÖNERGESİ VERDİ

Seçildiği günden itibaren birçok soru önergesi hazırlayan ve yaşanılan tüm sıkıntıları Meclis gündemine taşıyan Sedef, Pazar günü katıldığı İl Kongresinde basın kuruluşlarının ve çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları dinledikten sonra bu soruna da sessiz kalmadı. 20 milletvekilinin de imzasını alarak Türkiye Millet Meclisi Başkanlığına sorunların tespiti ve çözümü için araştırma yapılması için Meclis araştırma önergesi sunan Sedef, gerekçe olarak şu görüşlere yer verdi:

BASIN VAZGEÇİLMEZDİR

“Bir ilde basın, toplumun gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dilidir. Bu sebepledir ki yerel medya çok önem arz etmektedir. Yerel medya bulunduğu yerde toplumu bilgilendirmek, yönlendirmek gibi bir görev üstlendiği gibi toplumun sorunlarının gündeme getirilmesi ve bunların çözüm sürecini takip etmekte asli görevleri arasındadır. Medyanın sessiz kaldığı ya da susturulduğu bir ortamda demokrasiden bahsetmek doğru olamayacaktır.

Basının temel görevi, insanların çevresinde olup bitenleri gözlemleyerek, toplumu ilgilendiren gelişmeleri okuyucuya anlaşılır çerçevede sunmaktır. İl ve ilçelerde olmak üzere, bölgesel konuları ele alan yerel basın, bilgilendirme görevini öncelikli olarak yerine getiren kitle iletişim araçlarıdır. Yerel Basın bilgi ve iletişime dayalı endüstri çağında toplumların demokratik süreçlerin bir parçası haline gelmesine katkı sağlamaktadır. Özgür basın, günümüz demokrasilerinin vazgeçilmez kurumlarındandır.

Basın, ulusalda olduğu gibi yerelde de yönetimin perde arkasını, başarısızlıkları, aksaklıkları vb. halkın ve kamuoyunun önüne serme imkânına sahiptir.

YOZGAT’TA YEREL BASIN

ZORLUKLARLA BOĞUŞUYOR

Türkiye’de geçmişi zorluklarla dolu olan yerel basın; ilimiz Yozgat’ta da siyasal, toplumsal ve ekonomik ilerlemelere rağmen, işlevlerini tam olarak yerine getirememektedir.

Yerel basın ekonomik açıdan ayakta kalmanın mücadelesini vermektedir. Yerel gazetecilik geleneğinin etkili olduğu birkaç il dışında resmî ilan desteği almadan yayın hayatına devam edebilecek gazete neredeyse yoktur.

İlde bulunan ticari işletmeler de reklamı gereksiz görüyorsa yerel gazetelerin ayakta kalması oldukça zor bir hal almaktadır. Sınırlı reklâm ve ilan pastasının sayısı artan gazeteler nedeniyle yetersiz kalması başlı başına bir sorundur.

ÇALIŞANLAR MADDİ İMKANSIZLIK İÇİNDE

Yerel medya çalışanlarının mesleğe ilişkin yaşadıkları en büyük zorluk maddi imkânsızlıklardır.

Resmî ilanların yıllardır yerel basını ayakta tutan önemli bir ekonomik destek olduğu gerçeği unutulmadan, bu ilanların dağıtım şartları gözden geçirilmelidir. Konuyla ilgili sektörden görüş alınarak yeniden düzenlemeye gidilmesinin yararlı olacaktır.

Yerel basın, ekonomik sorunların yanı sıra yetişmiş eleman, teknik altyapı, istihdam ve etik gibi sorunlarla da karşı karşıya bulunmaktadır.

Yaygın basında olduğu gibi yerel basında da görülen etik aksaklıklar, gazetecinin hak ve sorumluluklarından haber üretimine, ilan ve reklâm paylaşımından basının siyasetle ilişkisine kadar geniş bir yelpazeye yayılmış durumdadır.

Haber hırsızlığı, yeni bir gazete kurulurken nüfusa oran ve rekabetin korunmasının dikkate alınmadan ruhsat verilmesi, gazetelerin resmî ilân pastasından yeterli pay almaması ekonomik sorunları derinleştirmektedir.

HAKSIZ REKABETLE KARŞI KARŞIYALAR

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça, gazetelerin baskı sayısı olumsuz etkilenmekte, düşük baskı sayısı sorunu gazeteler için adeta kronik bir hastalığa dönüşmektedir. Zaten baskı sayısı oldukça düşük olan gazeteler, interneti fırsata dönüştürmeyi henüz başarabilmiş değildir.

İlimizde yüksek uydu frekans kiraları ve telif hakları nedeniyle yerel bir televizyon kanalı bile bulunmamaktadır. Yerel radyolar ise reklam gelirlerinin yetersizliği nedeniyle rekabet koşullarında ezilmektedir.

Yerel basın başlı başına önemlidir, var olmalıdır, yerel basın yerelin sesidir.

Yukarda açıklanan nedenlerle sorunların yerinde ve sektör temsilcileri ile birlikte tespit edilerek, konunun aydınlığa kavuşturulması ve gereken önlemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir.”

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar