Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat FM & Yozgat TV
Müzik Akışı
Program Adı
MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, mecliste Yozgat'ı ve esnafları unutmadı
MHP Yozgat Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Ethem Sedef, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kurul görüşmelerinde Ticaret Bakanlığı bütçesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına TBMM Genel Kuruluna hitap etti.
MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, mecliste Yozgat'ı ve esnafları unutmadı
11 Aralık 2020 14:55
1342

MHP Yozgat Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Ethem Sedef, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kurul görüşmelerinde Ticaret Bakanlığı bütçesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına TBMM Genel Kuruluna hitap etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Sedef'in yaptığı konuşma şu şekilde  "Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; 2021 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2019 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifinin Genel Kurul görüşmelerinde, Ticaret Bakanlığı bütçeleri üzerine Milliyetçi Hareket Partisi adına söz almış bulunmaktayım. Saygıdeğer heyetinizi hürmetle selamlıyorum.
    Değerli milletvekilleri, partimiz; bölgesel ve küresel, siyasi ve ekonomik gelişmeleri, tarihî ve kültürel derinlik içerisinde, stratejik bir anlayış ve Türkçe bakış açısıyla değerlendiren köklü bir harekettir. Sadece bugünü değil, geleceğin güçlü Türkiye’sini hayal etmekte, ufkun ötesini hesap etmektedir. Genel Başkanımız ve liderimiz Devlet Bahçeli Bey'in "önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben." anlayışındaki tutarlı, ilkeli, dürüst ve ahlaklı siyasetin öncülüğünü yapmaktadır.
    Sayın milletvekilleri, sahip olduğumuz imkân, kabiliyetler ile tarihî, kültürel, beşeri değer ve kaynaklar sayesinde Türkiye Türk ve İslam dünyasının çekim ve cazibe merkezi olabilme kabiliyetine sahip bir ülkedir. Milliyetçi Hareket Partisi seçim beyannamemizde ifade ettiğimiz gibi Türkiye merkezli ve Türk-İslam kültürüne dayanan bir medeniyet inşa etme ve aziz Türk milletini layık olduğu seviyeye yükseltme kararlılığındadır. Türk milletinin başlatacağı yeni bir medeniyet yürüyüşü, manevi iklimini Türk-İslam kaynaklarından, kültürel temellerini kadim değerlerimizden alacaktır. Millî birlik ve bütünlüğü tesis ederek kültürel değerleri ve sosyal yapısını güçlendiren, güçlü bir ekonomiye sahip olan toplumlar küresel düzenin belirleyici aktörleri olabilmekte ve dünya refahından daha fazla pay alabilmektedirler. Bunun gerçekleştirilebilmesi ise, kalkınma ve demokratikleşme sürecini tamamlamak suretiyle büyük ve köklü devlet geleneğini ve tarihî birikimlerini yeni yüz yılın şartlarında yeniden yorumlamaktan geçmektedir. Üretimin teşvik edildiği, rekabetçi ve hakkaniyetli bir ekonomi politikasının sağlandığı, Türk girişimcisinin dünya ekonomisinde söz sahibi olabildiği bir Türkiye için Cumhur İttifakı olarak her türlü çabayı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz.
    Sayın milletvekilleri, Türkiye, bir yandan FETÖ ve diğer terör örgütleriyle amansız bir şekilde mücadele ederken diğer yandan da içeride ve dışarıda FETÖ yandaşı çevrelerin ve Türk düşmanlarının Türkiye'yi ekonomik ve siyasi açıdan köşeye sıkıştırma girişimleriyle karşı karşıyadır. Türk milletinin huzur ve refahını azaltan siyasi ve ekonomik operasyonların önüne geçilebilmesi için gerekli tedbirlerin el birliğiyle alınması kaçınılmazdır. Rekabetçi piyasa ekonomisini ve serbest teşebbüsü esas alan, kaynakların rasyonel kullanıldığı bir düzeni oluşturmak zorundayız. Teknolojik gelişmeyi, verimliliği, istikrarlı büyümeyi ve istihdam sağlamayı esas alan güçlü bir üretim ekonomisi oluşturmak için yüksek bir çaba sarf etmemiz gerekmekte. Ekonomik ve sosyal politikaları dar ve sabit gelirlileri gözetecek şekilde ahenk içinde uygulamaktan kaçınmamalıyız. Güçlü sanayi, güçlü ekonomi, güçlü demokrasiyle yatırım, üretim ve istihdamı artırarak müreffeh topluma ulaşmanın yollarını aramalıyız. Ekonomide toparlanma ve canlanmayı bir an evvel sağlamalıyız.
    Bununla birlikte, siyasi istikrar için de ekonomik büyümemizi sürdürülebilir bir hâle getirmeliyiz. Bilgi çağının gereği olarak bilgi üretimi desteklenmeli, bilgiye hızlı ve kolay ulaşım sağlanmalı, bilginin en etkin tarzda kullanımı gerçekleştirilmelidir. Teknolojik gelişmeyi, yenilikçiliği, verimliliği ve istihdamı esas alan bir üretim ekonomisinin oluşmasını sağlamalıyız. Ekonomimizin dış kaynaklara bağımlılığını azaltarak şoklara dayanıklı hâle getirmek ve kırılganlığı azaltmamız gerekmektedir. Üretim ve ihracatın ithalata bağımlılığını azaltarak rekabet gücü yüksek bir üretim ekonomisi tesisi kaçınılmazdır. Üreten ekonomi programlarıyla enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekmek ve toplumun tüm kesimlerini rahatlatmak için gerekli adımları hep birlikte atmalıyız.
    Sayın milletvekilleri, ülkemiz bugünlerde âdeta yedi düvele karşı bir mücadele içerisinde. Bu süreçte Milliyetçi Hareket Partisi olarak başta terörle mücadele olmak üzere dış politikada ve Türkiye düşmanı çevrelerin Türkiye'yi ekonomik olarak abluka altına alma girişimleri karşısında devletimizin ve milletimizin sonuna kadar yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Cumhur İttifakı olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizin tesisi için gerekli her türlü mücadeleyi vererek kararlı duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz.
    Ticaret savaşlarının ortaya çıktığı, ekonomik operasyonların kur, faiz, sıcak para üzerinden tetiklendiği bu dönemde ekonomik güvenlik de önceliğe alınmalıdır. Türkiye her alanda üretim şuurunu teşvik etmeli, dış bağımlılığın tutsaklık getireceği akıldan çıkarılmamalıdır. Hedeflerine ulaşmış bir Türkiye'de siyasi, sosyal, ekonomik istikrar sağlanmış, kronik sorunlar çözülmüş, ortak millî ve manevi değerler ekseninde buluşulmuş, millî birliğin siyasi, sosyal ve kültürel temelleri güçlendirilmiş, zengin ortak değerlerin bütünleştiriciliğinde millî şuur oluşturulmuş ve bin yıllık kardeşlik hukuku yüceltilmiş olacaktır.
    Değerli milletvekilleri, Covid-19 pandemisi neticesinde, dünya genelinde gözlenen en büyük küresel ekonomik daralmayla karşı karşıyayız. Buna rağmen yılın ilk on ayındaki ihracatımızın 135 milyar 658 milyon dolar seviyelerinde gerçekleştiği ifade edilmektedir. OECD'nin raporlarına göre Türkiye G-20 ülkeleri arasında, Çin ve Güney Kore'nin ardından gayrisafi yurt içi hasıla değişimleri itibarıyla pandemiden en az etkilenecek ülke konumunda gösterilmektedir.
    Sayın Başkanım, değerli milletvekillerim; Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde 749 bin 256 esnafımıza otuz altı aya kadar vadeli, yüzde 4,5 faiz oranlı, altı aya kadar ödemesiz destek kredisi kullandırıldı. Pandemi sürecinde doğrudan gelir kaybına uğrayan esnafımızın bugünlerde borçlarının geri ödeme dönemi gelmiş bulunmakta.

Seçim bölgem olan Yozgat'ta her fırsatta bir araya gelmeye gayret gösterdiğim küçük esnaflarımız "Çok sıkıntılı durumda olduklarını" ifade ediyorlar. Covid dolayısıyla esnafımızın sırtındaki yük daha da büyümüş durumda. Yeni uygulanacak paketlerle birlikte esnafımız bugünlerde yaşadığımız pandeminin ikinci dalgasında da desteklenmeye devam edilmelidir. Kahvehaneciler, lokantacılar, kafeler, kuaför salonları, servis şoförleri, düğün salonları, öğrenci yurdu ve dolmuşçu esnaflarımıza dair ek tedbirler alınmalıdır. Esnaf ve sanatkârımıza sıfır faizli kredi, kredi geri ödemelerinin ertelenmesi ve hibe destekleri; vergi, SGK ve BAĞKUR primlerinin devlet tarafından ödenmesi gibi destekler gündeme alınmalıdır. Şoför esnafının ticari akaryakıt desteğine her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Kamyon, otobüs, dolmuş, taksi ve servis hizmeti veren şoför esnafı alacağı araç ve kullanacağı yakıta ilişkin verginin farklılaştırılması suretiyle desteklenmelidir. Pandemi sürecinde kapalı olan okul kantini işletmecileri ne yapacaklarını bilememektedir. Devlet okul kantinlerinden bir yıl kira alınmaması da düşünülmelidir.
    Ve ayrıca esnaflarımız çok acil bir şekilde sicil affı beklemektedir. Küçük esnafımız ekonomik zorluklarla uğraşırken bir yandan da ülkemizin en ücra köşelerine dahi yayılan marketler zinciri ile uğraşmakta, haksız bir rekabetle mücadele etmektedir. Bu konuda bir düzenleme yapılarak küçük esnafımız için pozitif ayrımcılık yapılmalı, Rekabet Kurumu tekelleşmenin bir şekilde önüne geçmelidir diyorum.
    Ticaret Bakanlığının bütçe kalemlerini Milliyetçi Hareket Partisi olarak desteklediğimizi tekrar beyan ediyorum. Her birinize saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum." dedi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.
E
NÖBETÇİ ECZANE
Detaylı bilgi için tıklayınız!

En çok okunanlar

NAMAZ VAKTİ

TFF 3. Lig 2. Grup Puan Durumu

Takım O G B M A Y Av P
NAZİLLİ BELEDİYESPOR 32 19 6 7 63 29 34 63
BELEDİYE KÜTAHYASPOR 32 18 8 6 61 35 26 62
FETHİYESPOR 32 17 7 8 59 29 30 58
YOMRA SPOR 32 13 11 8 42 33 9 50
İSKENDERUN FUTBOL KULÜBÜ 32 15 5 12 38 41 -3 50
HALİDE EDİP ADIVARSPOR 32 12 13 7 41 36 5 49
MARDİN FOSFAT SPOR 32 12 12 8 39 33 6 48
BÜYÜKÇEKMECE TEPECİK SPOR A.Ş. 32 11 11 10 48 37 11 44
DARICA GENÇLERBİRLİĞİ A.Ş. 32 10 13 9 29 27 2 43
AĞRI 1970 SPOR 32 11 9 12 29 39 -10 42
CEYHAN SPOR 32 11 8 13 48 69 -21 41
KAHTA 02 SPOR 32 8 14 10 40 36 4 38
KARAMAN BELEDİYESPOR 32 8 13 11 40 39 1 37
ATLAS MADEN ÇENGELKÖYSPOR 32 8 10 14 35 44 -9 34
TEKİRDAĞSPOR 32 6 12 14 41 54 -13 30
TOKATSPOR A.Ş. 32 6 7 19 22 65 -43 25
YOZGATSPOR 1959 FK 32 4 7 21 28 57 -29 19
Play-off oynayacak Alt Lig