Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Ethem Sedef, Yozgat'ın sorunlarını meclise taşıdı

MHP Yozgat Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Ethem Sedef, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, Yozgat ve ilçelerindeki yapılan yatırımları ve yapıcı önerileri, çiftçilerimizin ve esnaflarımızın sorunlarını TBMM Genel Kurulunda dile getirdi.

Ethem Sedef, Yozgat'ın sorunlarını meclise taşıdı
18 Aralık 2020 14:21
1019

Ergül Mobilya

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Sedef'in yaptığı konuşma şu şekilde "Sayın milletvekilleri, şimdi de sizlere Bozok Yaylası'nın yiğit evlatlarının diyarı olan Yozgat'a yapılan yatırımları ve yapıcı önerilerimi aktarmak istiyorum. Sahip olduğu kadim tarihi ve zengin kültür mirasıyla birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şehrimiz Yozgat, kültürel zenginliğiyle çağlardır önemli bir yerleşim merkezi konumundadır.

Yozgat ekonomik yönden analiz edildiğinde ilimizin ekonomisine tarım ve hayvancılık sektörünün hâkim olduğu görülmektedir. Bu sebeple çiftçilerimizin beklentilerine kulak vermeliyiz. Çiftçilerimiz satacağı ürünün fiyatını üretimin başında öğrenmek istemektedir. Özellikle elektrik fiyatında yaşanan artışlar çiftçimizin girdi maliyetlerini artırmaktadır. Tarımsal elektrik fiyatlarının gözden geçirilmesi çiftçimiz adına olumlu olacaktır. Çiftçilerimiz üretim için kullandıkları arazilerin veraset intikallerinde yaşanan sorunlardan dolayı ÇKS'ye dâhil edilemiyor ve devlet desteklerinden yararlanamıyorlar. Bu konuda bir düzenlemeye de ihtiyaç vardır. Kiralanan arazilerde tarımsal desteklerden arazi sahiplerinin değil de üretim yapan çiftçilerimizin yararlanması gerektiği de Yozgatlı çiftçilerimiz tarafından dile getirilmektedir. Çiftçimize verilen desteklemelerin miktarı ve ne zaman verileceği önceden ilan edilerek üreticimizin ekonomik planlama yapmasına imkân sağlanmalıdır.
    Çiftçilerimiz tarafından dile getirilen diğer bir beklenti ise Ziraat Bankası ve özel bankalardan kullandırılan zirai kredilerin yapılandırılma konusundur. Tarımsal sulama alanında ilimiz Yozgat'ta yapımına devam edilen ve programa alınmasını talep ettiğimiz Tekkeyenicesi Barajı, Boğazlıyan Oğulcuk, Akdağmadeni Bahçecik, Yerköy İnandık Barajı, Araplı, Yahyasaray ve Uzunlu Barajlı sulama depolama işlerinin bir an evvel çiftçilerimizin hizmetine sunulması gerekmektedir.


    Tarım ve hayvancılık şehri olan Yozgat'ımızda Et ve Süt Kurumunun süt fabrikasının kapasitesinin geliştirilmesini, süt işleme tesisinin revize edilerek hizmete alınacak olmasını olumlu buluyoruz. Ancak ilimizin bir de bağımsız bir kesimhaneye ihtiyacı olduğunu da belirtmek istiyorum.
    Değerli milletvekilleri, şehrimiz Yozgat'a ulaştırma alanında çeşitli yatırımlar yapılmaktadır. Hızlı tren, havaalanı, bölünmüş yolların bir kısmı tamamlanmış, bir kısmının da yapımına devam edilmektedir. Bitirilen yatırımlar için Yozgatlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.


    Sayın milletvekilleri, ilimiz şehir merkezini Boğazlıyan ilçemize, oradan da Kayseri'ye bağlayan Atatürk Kara Yolu çeşitli zamanlarda asfalt yenilemesi yapılarak hizmet vermeye devam etmektedir. Son yıllarda artan trafiğe cevap veremeyen yolda muhtelif zamanlarda ölümcül, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmektedir. En son, geçtiğimiz aylarda genç bir taksici kardeşimizi görüş mesafesinin düşüklüğü nedeniyle yaşanan trafik kazasında kaybettik ve bu olay hemşehrilerimizi ve bizleri çok üzmüştür. Böyle elim hadiselerin yaşanmaması için yolun sürüş güvenliğini sağlayacak şekilde "bölünmüş yol" olarak yapılmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca yoğun trafiği kaldıramayan, şehir merkezinden geçen E88 Kara Yolu'na ek bir çevre yolu ihtiyacı da doğmuştur. Aynı zamanda Yozgat Kadışehri Yolu ve Yozgat Çandır-Çayıralan yollarının yapımına da ihtiyaç bulunmaktadır.


    Değerli milletvekilleri, ilimizin geneli ve ilçelerimiz zengin yer altı, jeotermal kaynaklara sahiptir; bunlar, ilimizde bulunan Sorgun, Sarıkaya, Yerköy, Akdağmadeni, Saraykent, Şefaatli ve Boğazlıyan ilçelerimizdedir. Bu ilçelerimizde jeotermal kaynaklarla sağlık turizmi ve seracılık gibi faaliyetlerin yapılabilmesi için altyapı çalışmaları yapılarak özel sektör yatırımcılarının dikkatine sunulmalıdır. Sorgun ve Sarıkaya Belediyelerimiz termal kaynakların değerlendirilmesi açısından önemli çalışmalara imza atmaktadır ancak yeni yapılacak projelerin de belediye kaynakları yeterli gelmediği için desteklenmeye ihtiyaçlarının var olduğunu ifade etmek istiyorum.
    İlimiz Yozgat'ta yapımına devam edilen Adalet Eğitim Merkezi'nin de şehrimiz için yine çok faydalı bir yatırım olduğu kanaatindeyiz ve Yozgatlı hemşehrilerimiz adına da buradan tekrar teşekkür ediyorum.


    İlimizin önemli kaplıca merkezlerinden az önce bahsetmiştim; bunlardan biri Sarıkaya Kaplıcalarıdır ki tarihî açıdan da çok önemlidir. Kaplıca merkezinde Roma döneminden kalma tarihî kalıntılar bulunmaktadır. Buranın Roma dönemine ait "Basilica Therma" antik kenti olduğu değerlendirilmektedir. Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 2014 yılında yapılan kurtarma kazıları ve toprak altında yatan tarih gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır. Yaklaşık iki bin yıllık bir tarihe sahip olan Antik Roma Hamamı, yapıldığı tarihten itibaren içerisinden çıkan termal suyuyla dünyada bir eşi bulunmamaktadır. Buradan, Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen bu alanın hizmete açılması için destek beklemekteyiz." dedi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar