Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Babacan: Sisli havayı silip atacağız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Yozgat'ta partisinin Akdağmadeni İlçe Kongresi'nde konuştu.

Babacan: Sisli havayı silip atacağız
19 Kasım 2021 16:59
1917

Ergül Mobilya

Babacan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Bu kötü yönetim yüzünden önümüzü göremiyoruz. Sisli bir havada araba kullanır gibi… Büyük bir belirsizliğin içinde ülke. Sisli havada nasıl herkes duruyor ve yavaşlıyorsa, yatırımcılar da yavaşlar. Şu son üç beş senelik sisli havayı silip atacağız ülkemizin üzerinden. Hep beraber özgür, zengin, iddialı ve itibarlı bir ülkenin yurttaşı olmanın huzurunu yaşayacağız. İnanın az kaldı. Enseyi karartmaya gerek yok

Erdoğan, 'Ekonominin kitabını yazdım’ diyor. Hangi kitap bir sormak lazım? Artık o eski dönemin başarılarıyla övünüp durmayı bırakın. Bu ülkenin ekonomisi mahvoldu. Berbat oldu.

İktidar tarafında önce adalet, önce hukuk diyen kimse kalmadı. Kurallar önemli, kuralların önemli olduğunu söyleyen birisi yok. Biri de demiyor ki ülkenin iç güvenliğinden sorumlu bakanı artık şu sağı solu tehdit etmeyi bıraksın. Biri de çıkıp demiyor ki 'Şu küçük ortak, cezaevinden çıkan mafya liderini makamında ağırlamaktan vazgeçsin artık' demiyor.

Sen hukuku yok et, ülkenin rotasını 28 Şubatçı Perinçek gibi adamlar çizsin, mafya, çete liderleri siyaseti dizayn etsin... Ondan sonrada git sağda solda düşman ara. Olan bu milletin insanlarına oluyor.

Kimse kimseyi kandırmasın. Biz ekonomi yönetiminden ayrıldığımızda ayçicek yağının kilosu 7 liraydı. Şimdi geldi 20 liraya dayandı. Daha dün İskilip'te bir emekli vatandaşımız geldi. Dedi ki 'Bizim halimiz ne olacak? Ben bin 800 lira emekli maaşı alıyorum. Bir ayçiçek yağı 18 liradan 75 liraya çıktı. Bizim halimiz ne olacak' dedi ve gözleri yaşardı. Yıllarca çalışmış, emekli olmuş. Artık hayatının rahat bir döneminin olması lazım. Gerçekten içimiz parçalanıyor.

Bir hafta alışverişe gitmeseniz fiyatları kaçırıyorsunuz. Esnaf 'eski etiketi kazıyıp yenisini yapıştırmaktan tırnaklarımız yara oldu' diyor. Esnafın vatandaşa yüzü yok. Bu hale getirdiler milleti. Fiyatlar gerçekten cep yakıyor.

Tarım Kredi ne yapıyor? çiftçiye destek olması gerekirken gidip marketçiliğe soyunuyor. Kimin talimatıyla? Yine Cumhurbaşkanı talimatıyla. Aklına göre 'Bu piyasada fiyatlar yüksek. Bende kendim açarım marketi, indiririm fiyatları' diyor. Sonra ne oluyor? Daha ucuz mu? Hayır. Bir de gidiyorsun bir paketten fazla alamıyorsun. Aynı o, kuyruk günleri var ya aynı o. Ben çocukluğumda yaşadım. Kuyrukta beklerdin. Zeytin yağı alacaksan ikincisini alamazdın. Aynı o yokluk günlerine döndürüyorlar memleketi.

Bunun adı cehalet. Gerçekten bilmiyorlar. Bilenlerle de çalışmıyorlar. Bütün bu konuştuklarımız Sayın Erdoğan'ın tüm yetkiler elindeyken yazdığı ekonomi kitabı bu. Yazdığı kitapta yokluk var, yoksulluk var. 3Y ile yani yoksullukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele diye yola çıktıktan sonra şu anda 3Y'nin adresi olmuş bir iktidar var karşımızda. Kitapta bundan ibaret inanın.

(Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve dolar ilişkisini grafik üzerinden anlatıyor.)

Partili, taraflı Cumhurbaşkanı 3,5 yıl önce göreve başlıyor. Tarih 9 Temmuz 2018, dolar 4,53. Bugün her an değişiyor ama saat 14.30'da 11,12 kuruştu. Benim tavsiyem şu Sayın Erdoğan yazdığı kitabın kapağına bu grafiği koyabilir.

Gerçekten zor zamanlardan geçiyoruz ama biz nasıl yürüyeceğimizi iyi biliyoruz. Yola çıktığımız, 9 Mart 2020 günü bir söz vermiştik. Biz sıradan muhalefet partileri gibi olmayacağız. Onları çok gördü bu millet. Biz her an iktidardaymışız gibi çözüm çalışacağız dedik. Planlarımızı hazırlıyoruz, açıklıyoruz. Çünkü göreve geldiğimiz an kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız. Yapacağımız her şeyi yazılı taahhüt ediyoruz.

Ardından yatırımlarla, yeni iş alanlarıyla zenginleşeceğiz. Çiftçilerimizin üzerindeki borç yükünün ne kadar çok olduğunun farkındayız. Bu nedenle borçları 2 yıl, faizsiz olarak erteleyeceğiz. Ama çiftçi işine devam edebilsin diye Ziraat Bankası üzerinden kredi sağlayacağız. Eski borcu kafaya takmasın kimse yeni işini yapmaya çalışabilsin. Çiftçinin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek. Ben 11 yıl Ziraat Bankası'ndan sorumluydum. Bir tek çiftçinin traktörüne haciz konmadı. Tarla, traktör haczine başladılar. Derhal kalkacak bunlar. Çiftçinin bu duruma düşmesinin nedeni kendi suçu değil hükümetin suçu.

Biz ne yapacağız? Çiftçinin kullandığı mazotun ÖTV'sini geri vereceğiz. Kullandığı gübrenin yarısını devlet olarak karşılayacağız. Tüm sulama projelerini ilk 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. İnanın Türkiye'deki tüm sulama projelerini toplayın bir tane Kanal İstanbul parası etmiyor. 'İnadına yapacağım' diyor değil mi? Niye, rant var orada.

Biz yüzde 50'ye varan yem desteği sağlayacağız. Tarımda kullanılan elektrikte özel düşük tarife uygulayacağız. Ama en önemlisi demokrasiyle, hukuk bazlı yönetimle, işini bilen, ehil ve çalışkan kadroların iş başına gelmesiyle ekonomiyi toparlayacağız.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar