Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın 2020 çalışma yılını değerlendirdi

Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm.Dr.Nezih YALÇIN geride kalan 2020 yılı içerisinde yapılan yoğun çalışmaları değerlendirirken 2021 yılının Akdağmadeni için alt yapı sorunları çözülmüş modern şehircilik anlamında büyük projelerin gerçekleştirileceği bir yıl olacağını belirtti.

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın 2020 çalışma yılını değerlendirdi
23 Aralık 2020 14:15
516

Ergül Mobilya
Akdağmadeni Belediyesi’nin 2020 yılında yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler veren başkan Yalçın, özellikle alt yapı eksikliklerinin giderilmesi için büyük çaba sarf edilen 2020 yılında ilçenin önemli problemlerinin çözüldüğünü belirterek şeffaf ve dinamik bir hizmet anlayışıyla hareket ettiklerini belirtti.
 
Alt Yapı Seferberliği
Akdağmadeni’nin birikmiş alt yapı sorunları olduğunu ve bunları çözmek için büyük gayret gösterdiklerini vurgulayan Başkanımız şunları söyledi; ‘’Özellikle kanalizasyon, yağmur suyu drenaj hatları ve içme suyuyla ilgili ciddi şikâyetler vardı. Temel sağlam olmadan üste yapılacak her bina yıkılmaya mahkûmdur anlayışıyla her mahallemizde alt yapı sorunlarını tespit edip gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu çalışmalar doğrultusunda 2020 yılında 4500 metre kanalizasyon hattı ,1500 metre yağmur suyu drenaj hattı ve 1200 metre yeni içme suyu hattı çalışmalarını tamamladık. Akdağmadeni’nin altyapısını tamamen elden geçiriyoruz. Örnek verecek olursak 40 yıldan bu tarafa çözülemeyen Hanlar Sokak kanalizasyon sorununu yaptığımız detaylı çalışmalarla giderdik. Bu süreçte yol ve kaldırımlarımızda ciddi tahribat oluyor. Şimdilik çalışma yapılan yerleri geçici tamirat ve yamalarla geçiyoruz. Tabi numune olarak oluşturduğumuz, tamamen yenilenen örnek caddelerimiz de var. Akdağmadeni halkına ara ara onları da gösteriyoruz. İnşallah altyapısını tamamladığımız her cadde ve sokağımızı Barbaros Caddesi, İbn-i Sina Caddesi gibi pırıl pırıl yapacağız.
 
3 Yılda Yapılacak Doğalgaz hattı 1 Yılda Yapıldı
Belediyecilik hizmetlerimizin yanı sıra vatandaşlarımızın biran önce doğalgaz’ a kavuşması içinde Sürmeli Gaz şirketiyle koordineli bir çalışma gerçekleştirdik. Hem bizim taleplerimiz hem de Sürmeli Gaz yetkililerinin gayreti ile doğalgaz çalışmalarında ciddi bir mesafe kat edildi. 2020 yılında toplamda 32,500 metre doğalgaz hattı çekilirken bugün itibariyle 2200 yeni aboneyle ilçemizde binlerce vatandaşımız doğalgazın rahatlığına kavuştu. İnşallah önümüzdeki yıl da bu tempoyla gidersek yüzde 90’ını geçmiş olacağız diye ümit ediyorum. Doğalgaz kazı çalışmalarıyla birlikte eş zamanlı planlamalar da yapıldı. Yani her yeri kazmak yerine bir sokakta kazı çalışması varken hem elektrik, hem telefon ve internet, hem de belediye olarak alt yapı eksikliklerimiz varsa giderilerek bütün çalışmaların eş zamanlı yapılmasını sağlıyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda girişimlerimizle ÇEDAŞ tarafından 2500 metre elektrik hattı yer altına alınırken 3000 bin metre fiberoptik internet alt yapı çalışması da Türk Telekom tarafından yapılarak internet olmayan bölgelerimizin de sorunu çözülmüş oldu.
 
İçme Suyu Noktasında Önemli Çalışmalar Yaptık
Bu yıl açıklanan kuraklık haritasında Akdağmadeni olağan üstü kuraklık bölgesinde yer alıyor. İlçemizde özellikle yaz aylarında bazı bölgelerde yaşanan su sıkıntısını gidermek için yıl içerisinde ciddi su arama faaliyetlerimiz oldu. Belirlediğimiz alanlarda yaptığımız sondaj çalışmaları sonrasında bulduğumuz 2 yeni kaynağın içme suyu hattına bağlantısını tamamladık. Yeni bulunan su kaynaklarıyla birlikte yaşanan su sıkıntısını çözerken, önümüzde ki yıllarda böyle bir sorunla karşılaşmamak içinde çalışmalarımız devam ediyor. Son yıllardaki yağışların giderek azalmasıyla birlikte bölgemizde de ciddi anlamda hissedilmeye başlanan kuraklık tehdidine karşı duyarlı davranarak vatandaşlarımızın gereksiz su israfı yapmamalarını rica ediyoruz.
 
İstihdama Katkı Sağlayacak Ciddi Çalışmaları Gerçekleştirdiğimiz Bir Yıl Oldu
Yalnızca ilçemizin değil, bölgemizin de en önemli problemi ne yazık ki işsizlik. Akdağmadeni’nde bulunandan daha fazla sayıda kardeşimiz Avrupa’nın farklı ülkelerinde ya da ülkemizin her bir köşesinde rızkını kovalıyor. İlçe merkez nüfusumuz 22.300, oysa sadece Viyana’da 17.000 Akdağmadeni nüfusuna kayıtlı vatandaşımız yaşıyor. Bizim ana hedeflerimizden biri de işsizliği azaltıp, istihdamı artırarak göçün ve dolayısıyla hasretliğin ve gurbetliğin önüne geçmektir. Bu alandaki çalışmalarımız her türlü olumsuzluğa rağmen son hızıyla devam ediyor. Hem belediye şirketimizin faaliyet alanını genişleterek hem ilçemizdeki müteşebbislerin önünü açarak, hem de ilçemize dışarıdan yatırımcı getirerek bu alanda etkili çalışmalar yapıyoruz.
Yakın zamanda yüzlerce kardeşimize istihdam sağlayacak bir fabrikanın açılışını yapacağız. Yurtdışına ihracat yapan tekstil ürünleri üretimi yapacak olan bu fabrikanın binasını biz yapıp yatırımcı arkadaşlarımıza kiraya veriyoruz. Fabrika binası inşaat çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Firma yetkilisi arkadaşlar ise personel alımı için başvuruları almaya başladılar. Bu fabrikada 250-300 kişi istihdam edilecek diye ümit ediyoruz.
Çalışmalarımız bununla sınırlı değil, ilçe halkımızdan yatırım düşünen 5-6 kardeşimiz var. Onların karşılaştıkları problemleri çözerek süreci hızlandırıyoruz, duruma göre yer konusunda yardımcı oluyoruz. 2021 baharıyla birlikte belediye şirketimizin de yaptığı yatırımlarla 5-6 atölye ve fabrikanın açmayı hedefliyoruz.
 
Mahallelerimizin İhtiyaçlarına Göre Çalışmalar Yaptık
2020 yılı içerisinde belediye olarak değerlendirmelerimiz ve vatandaşlarımız ile yapmış olduğumuz istişareler sonucunda tüm mahallelerimiz de özellikle vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdik. Güneyli mahallesinde ihtiyaçları karşılamayan mezarlık alanını genişleterek çevre düzenlemesini bitirdik. Her mahallemize bir park hedefiyle başlattığımız çalışmalar sonucunda 2 adet parkı ilçemize kazandırdık. Yeşiltepe, Yeşildere ve Yeni mahallede büyük sorun teşkil eden derelerimizin ıslah çalışmaları tamamladık. Dere ıslahı yaptığımız bölgelerde çevre düzenlemeleri de gerçekleştirerek bu alanları vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
 
Yeni Yol Yapımı ve Onarım Çalışmalarımız Tüm hızıyla Devam Ediyor
Doğalgaz çalışmaları, Türk Telekom tarafından yapılan fiberoptik internet alt yapı çalışmaları ve ÇEDAŞ’ın alt yapı çalışmaları nedeniyle 2020 yılında 40 kilometreden fazla yolumuz kazıldı. Vatandaşımızı mağdur etmemek için 4 koldan kilit taş tamir ekibimiz, aralıklı olarak da asfalt yama ekibimiz çalışıyor. Zahmet çekiyoruz, ama bu hizmetlere kavuşmanın başka bir yolu da ne yazık ki yok. Bu yıl içerisinde toplamda 120.000 metre kare kilitli taş yol çalışması yapılırken sıcak asfalt çalışmasıyla Barbaros Caddesini ilçemize yakışır bir hale getirdik. Ayrıca 19.000 metre kare bordür çalışması ve kaldırım düzenlemeleriyle başta Yeşiltepe Mahallesi , Gültepe Mahallesi ve tüm mahallelerimizde yeni yolları ilçemize kazandırdık. Uzun yıllardan bu tarafa yol sorunu çözülmeyen Esentepe Mezrasının yollarını da sathi kaplama asfalt yaparak vatandaşlarımızı yazın tozdan kışın çamurdan kurtardık. Alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra başlayacak olan yol- kaldırım ve peyzaj çalışmalarıyla ilçemizin çehresi değişecektir. Bu zorlu süreçte yapılan hizmetin kıymetini bilen, çalışmanın ve emeğin değerini takdir eden, zahmet çekse de anlayışla karşılayan hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ediyoruz.
 
Salebin Markalaştırılması İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor
Daha önce tarımsal kalkınma ajansları ve üniversitelerle Akdağmadeni Salebi ile üzine çalışmıştık. Şu anda coğrafi işaret ve patentinin alınması, Akdağmadeni’nde kendi yetiştirdiğimiz salebin öğütülüp, paketlenip Akdağmadeni’ne has bir marka ile satışı noktasında ciddi bir mesafe kat ettik. Belediyemiz öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Oran Kalkınma Ajansı ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile birlikte yapılan projeyle Akdağmadeni salebinin markalaştırılması için çalışmalara devam ediyoruz. Akdağmadeni salebinin marka değerinin ortaya çıkarılması, salep bitkisinin gelecek nesillere sağlıklı şekilde ulaştırılması için doğadan toplamaya alternatif olarak proje kapsamında belirlenen tarlalara salep ekimi yapıldı. Haziran gibi çıkacak yeni mahsul ile birlikte Akdağmadeni’ne has bir marka ile paketlenmiş salep raflarda yerini alacak diye ümit ediyoruz. Akdağmadeni Salebi’nin diğer saleplere göre ciddi bir fiyat ve kalite farkı var. Özellikle içindeki Glikomannan seviyesi Türkiye’de bulunan orkide türlerinin tamamından çok daha yüksek. Dolayısıyla kalitesi de fiyatı da ona göre yüksek. Birçok yerde salebin kökündeki yumrunun kilosu 50-100 TL’ye alıcı bulunurken, Akdağmadeni salebinin kurutulmuş olarak kilosu 850-1000 TL civarında alıcı buluyor, yani katma değeri yüksek olan bir ürün. Akdağmadeni Salebi Milli Parklar tarafından bilinçsiz toplanma nedeni ile koruma altına alındı. Biz de hem bilinçsiz toplamanın önüne geçerek bu nadide ürünün yok olmasını engellemek hem de Akdağmadeni ekonomisine katkı sağlamak için çalışıyoruz.
 
Sosyal Belediyecilikle Gönüllere Dokunuyoruz
Vatandaşını dinleyen, sorunlarına çözüm arayan “sosyal belediyecilik” anlayışı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2020 yılı içerisinde bir çok farklı projeyle vatandaşlarımızın, eğitim kurumlarımızın, sporcularımızın,ibadethanelerimizin, engelli vatandaşlarımızın kısacası ilçemizde her kesimin daima yanında olduk. Engelli vatandaşlarımıza akülü tekerlekli araç temini, branş ayrımı yapmadan sporcularımıza malzeme desteği içerisinde köy okullarımızın da bulunduğu 6 okulumuzun boyanması, Eyüp Sultan Cami ve Merkez Haseki Cami başta olmak üzere İmam hatip Külliyesi Camine sağladığımız destekler, ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması gibi bir çok proje gerçekleştirdik. Ayrıca Şehit Mehmet KÖKLÜ parkı içerisinde bulunan kafeteryayı kütüphaneye çevirerek burada okuma etkinlikler düzenledik. Tarihi yapılarımıza gerekli hassasiyeti gösterip Eski adıyla Halk Eğitim Merkezi yeni adıyla AK Konağı ilçe turizmine kazandırdık.2021 yılıyla birlikte sosyal belediyecilik çalışmalarımız her alanda devam edecektir.
 
2020 Yılında Araç Parkımıza 7 Araç Kazandırdık
İlçemizin dört bir yanında çalışmalarımız devam ederken vatandaşlarımıza daha iyi ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmek için araç filomuzu geliştirmeye devam ediyoruz. Sürekli olarak arızalanan artık ömrünü tamamlamış araçlarımız yerine yeni model tüm ihtiyaçları karşılayan ve uzun yıllar ilçemize hizmet edecek araçları vatandaşlarımızın hizmetin sunuyoruz. Yeni alınan araçlarımızla birlikte son bir yıl içerisinde araç parkımıza 7 araç takviyesi yaparak hizmet kalitemizi yükseltmeye devam ediyoruz.
 
Pandemi İle Mücadelemizi Büyük Bir Titizlikle Yürütüyoruz
2020 bütçesinde hiç hesaba katılmayan, giderler kaleminde ciddi bir artış ve merkezi bütçedeki payın azalmasına bağlı gelirler kaleminde azalma söz konusu oldu. Hatta bu dönemde birçok belediye personel maaşlarını ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için kredilere başvurmak durumunda kaldı. Biz planlamamızı iyi yaptığımız için öyle bir sıkıntımız yok. Pandemi sürecinde yerel yönetimler halkla iç içe olduğu için halkın her sıkıntısında yanında oldu. Detaylı bir şekilde anlatmak yerine birkaç örnek vermek istiyorum. Kontroller, maske denetimleri, dezenfeksiyon işlemlerini zaten her belediye yaptı. Biz Akdağmadeni Belediyesi olarak özellikle toplu ulaşımda araç dezenfeksiyon tünelini ilk oluşturan belediyeyiz. Hatta TRT HABER kanalımızda çıkmıştı. Sadece ticari araçların değil hususi araçların da dezenfeksiyon işlemlerinin yapılabileceği araç dezenfekte noktaları oluşturduk. Normal zamanda yaptığımız yardımların 3-4 katı kadar sosyal yardımlarda bulunduk. Özellikle bu süreçte iş yerini kapatan ya da işsiz kalan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydı bulunmayan, devletimizin verdiği destekleri alamayan mağdur kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık. Bakanlıklarımızın talimatlarını, il ve ilçe hıfzıssıhha kurumlarının aldığı kararları harfiyen uygulanması adına çalışmalar düzenledik. Bu noktada açık bir nokta bırakmadan uyumlu çalışarak en az hasarla atlatmaya gayret ettik. . Maske takma zorunluluğunun geldiği ama maske satışının da yasak olduğu ilk dönemde hem kendi ürettiğimiz hem de temin ettiğimiz maskeleri vatandaşımıza ulaştırdık. Sağlık kurumlarına tıbbi malzeme ve dezenfeksiyon makineleri temin ettik. Halkımıza dezenfekte üniteleri ve tıbbi malzeme dağıtımı yaptık. Süreci iyi yönettiğimizi düşünüyorum ama tabi ne kadar süreceğini henüz kestiremediğimiz için net bir şey söylemek çok zor. Bu süreçte tek bir can kaybımız olmasın, bir vatandaşımızın dahi canı yanmasın isterdik ama ne yazık ki onlarca değerimizi kaybettik. Mevla Alem-i İslam’ı, Büyük Türk Milleti’ni ve tüm insanlığı kısa sürede bu musibetten azat eylesin.
2021 Yılı Vizyon Projelerimizin Hayata Geçtiği Yıl Olacak
Yeni yılla birlikte çalışmalarımız her yönüyle dolu dolu devam edecektir. Her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızla birlikte hareket edecek ve 2021 yılında Akdağmadeni’ni bölgesinde örnek bir ilçe yapacak projelerimizi hayata geçireceğiz. Projelerimizin dosyaları hazır, planlanması hazır. Ya bakanlıklarda onay bekliyor ya da finansman sağlayacak olan İller Bankası tarafından ihale edilmesi bekliyor. Güneş enerji santralimiz ihale bekliyor, atık su arıtma tesisi proje aşamasında, atık ayrıştırma ve geri dönüşüm ile ilgili projemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylandı, finansmanının tahsilini bekliyoruz. İçme suyu arıtma tesisini biz kendimiz planlayacağız. Jeotermal turizm ile ilgili otel ve mesire alanı çalışmamız şu anda proje aşamasında. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ERDOĞAN Beyefendi onayladıktan sonra ihalesine çıkacağız. İlçemizin önemli bir eksiği olarak gördüğümüz çocuk yaşam alanı, gündüz bakım evi, tam gün kreş, kapalı ve açık çocuk oyun alanını da içeren bir projemizin ihalesi tamamlandı. İnşallah yeni eğitim-öğretim döneminde hazır hale getireceğiz Yaptığımız her işte desteklerini esirgemeyen ve zor geçen 2020 yılında büyük bir anlayış göstererek çalışmalarımızı takdir eden değerli halkımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar