Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin, Verem Hastalığı konusunda bilgi verdi

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, “3-9 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin, Verem Hastalığı konusunda bilgi verdi
06 Ocak 2021 10:55
550

Ergül Mobilya

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin,  “3-9 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” nedeniyle açıklamalarda bulundu. 

VEREM EĞİTİM VE FARKINDALIK HAFTASI (03-09 Ocak 2021)

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 1947 yılında kutlanmaya başlamıştır. Amacı; Veremle ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi olduğunu dile getiren Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih ŞAHİN şu açıklamalarda bulundu:

Tüberküloz basili hava yolu ile bulaşır, basilin kaynağının tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve larinks tüberkülozu hastalardır.Hastalık, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır, tedavi edilmeyen her hastanın yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırma riski vardır. Tüberküloz hastalığının kesin tanısının balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur.  Tüberküloz, bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında tanı konulan hastaların 24 saat içinde ilgili ilçe Sağlık Müdürlüğüne, Toplum Sağlığı Merkezine bildirilmesi gereklidir. Tanı konulan tüm verem hastaları, verem savaş dispanserinde kaydedilir. Tüberküloz tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlenir. Yeni tüberküloz hastalarının tedavisinde standart tedavide genellikle iki ay 4 farklı ilaçla ve dört ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 aylık tedavi uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşıyor. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirmek en uygun yoldur. Dünya genelinde 2019 yılında 10 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır. Dünyada 2000-2019 yılları arasında TB tedavisi ile 63 milyon hayat kurtarılmıştır.  Türkiye’de tüberküloz görülme sıklığı (insidans) her yıl yaklaşık %3-4 oranında azalmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan Küresel Tüberküloz 2020 Raporu’nda;Türkiye’nin 2018 yılı yeni ve nüks olgularındaki tedavi başarısı %85’tir.Ülkemizde2005 yılında verem savaş dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hastası 20.535 iken, 2019 yılında 11.401’e düşmüştür.

         Sağlık Bakanlığımız ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında 2017 yılında yapılan protokol çerçevesinde “Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı” başlatılmıştır. Program kapsamında ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarımıza 2018 yılı Ocak ayından itibaren nakdi yardım verilmeye başlanmıştır.

         Hafta boyunca;Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Önerileri ve Bilim Kurulunun kararları dikkate alınarak Koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında;Müdürlüğümüz tarafından yalnızca yazılı ve görsel medya yoluyla etkinlikler yapılacaktır.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar