Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
media/user/2020/08/04082020-5f29648a5313d.png
Advertisement Advertisement

Yozgatlılar Federasyonu (AYDEF) Resmi Açılışını Gerçekleştirdi

Genel merkezi Almanya'nın liman kenti Hamburg'da bulunan,  Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu (AYDEF) gerçekleştirdikleri resmi açılış töreniyle çalışmaları ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdiler. 

Yozgatlılar Federasyonu (AYDEF) Resmi Açılışını Gerçekleştirdi
14 Haziran 2021 08:30
608

Ergül Mobilya

Hamburg'da gerçekleşen resmi açılış törenine T.C. Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Ticaret Ateşesi Uğur Özcan,Eğitim Ateşesi Lütfi Dede, SPD Hamburg eyalet meclisi milletvekilleri Güngör Yılmaz, Ali Rıza Şimsek, AYDEF Genel Başkanı Salih Çelik başta olmak üzere, yönetim kurulu üyeleri, Almanya’nın çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren Yozgatlı Dernekler Başkan ve yöneticileri başta olmak üzere iş adamları ve Yozgatlı vatandaşlar katıldı. 


Açılış kurdelesi birlikte kesildi

Resmi açılış töreni program sunumunu  Rıza Atamtürk'ün yaptığı etkinlikte,  Hamburg başkonsolusu Yonca Sunel, Hamburg Eyalet Meclisi milletvekiller Güngör Yılmaz, Ali Rıza Şimsek, AYDEF başkanı Salih Çelik, genel başkan vekili Mustafa Çelik birer konuşma yaptılar.

Hamburg başkonsolusu  Yonca Sunel yaptığı konuşmada; "Yaklaşık 2 yıldır AYDEF'in kuruluş çalışmalarını yakından takip ediyorum.  Almanya'nın incisi sayılan Hamburg'da genel merkezin bugün resmi açılışına tanık olmak çok sevindirici. Çalışmalarınız hem Türkiye'ye, hem de Almanya'ya yönelik olması çok sevindirici. Yararlı çalışmalar yapacağınıza inanıyorum. Sizlerden çocuklarımızın eğitimine önem vermenizi de rica ediyorum. Sizleri tebrik ediyor, yolunuz açık olsun diyorum" dedi.

Açılış töreninde SPD milletvekili Güngör Yılmaz'da  yaptığı konuşmada, "Nereden gelirsek gelelim, bu güzel ülkede farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte güzel işlere imza atabiliriz" dedi.

 Konuşmasında kendisininde Yozgat'a bağlı karabalı köyü doğumlu olduğunu belirten SPD milletvekili Ali Şimşek'te,"Biz de bir grup delegasyon üyesiyle birlikte yıllar önce Yozgat'a ziyaret edip, incelemelerde bulunmuştuk. Orada ayrıca bir sokağa Almanya da yaşadığım ilçe olan Bergedorf isminin verilmesine olanak sağlamıştık. İnsanları kaynaştıran farklı kültürlerin bu türden birliktelikleri çok önemsiyorum" dedi.

 Aydef başkan vekili Mustafa Çelik'te söz aldığı  konuşmasında, federasyonun kuruluşu ile ilgili yürüttükleri çalışmalara değinerek, vizyon ve amaçlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. "Dünya Yozgatlılar Federasyonu (DUYKON) bize görev verdi. Biz de bu kapsamda çalışmalarımızı yoğunlaştırarak, yüzümüzün akıyla  bu günlere geldik ve Yozgatımızı en iyi şekilde huzurlarınızda temsil etmek istiyoruz" dedi.

Tüm dünyayı buradan selamlıyorum

Törende en son olarak konuşmasını gerçekleştiren federasyon başkanı Salih Çelik, " Bugün burada 2 yıllık kuruluş sürecini resmi bir törenle taçlandırıyoruz. Bizim iki devletimiz var. Birisi doğduğumuz topraklar olan Türkiye, diğeri doyduğumuz topraklar olan Almanya.  İki devlete de olan sorumluluk anlayışımızla  buradan tüm dünyayı selamlıyoruz. Dünya barışı ve sevgi anlayışıyla çıktığımız bu anlamlı yolda herkesi burada kardeşce kucaklıyoruz." dedi. 

Konuşmasının devamında Çelik, Türkiye'ye yönelik yaptıkları yardım faaliyetlerinin ayrıntılı bir dökümünü yaparak, "Bizler Kültürel, Eğitim ve Sportif alanlarda faaliyet yürütmek üzere Yozgat için yola koyulduk. Ayrıca uyum, aile ve dayanışma bağlarımızı güçlendirerek birlik ve beraberliğimizi  daha da güçlendirmek istiyoruz.  Bugün açılış vesilesiyle  buradan çalışmanın ve paylaşmanın önemine vurgu yapmak istiyorum. Almanyadaki tüm Yozgatlı hemşehrilerimizi canı yürekten selamlıyorum" dedi. 

Daha sonra hep birlikte  resmi açılış töreni kurdelesi kesilerek, kurulan fedarasyonun Yozgat'a, Türkiye'ye ve insanlığa hayırlı-uğurlu olması temennisinde bulunuldu.

Resmi açılış törenin ardından, AYDEF üyeleri mangalda hazırladıkları leziz yiyecek, içecek ve tatlı çeşitlerini  gelen konuklara ikram ettiler.

Davetliler hep birlikte bir yandan ikram edilen yiyeceklerin tadına bakarken, diğer yandan  kendi aralarında da  koyu bir sohbet gerçekleştirdiler. Program öncesi ise FGS Reisen Şirketi Şemsettin Yıkılmaz eşliğinde Otobüs ile Hamburg turuna da katıldılar.  AYDEF Yönetim kurulu üyesi olan Ozan Musa Yozgat' ın  açılışın anısına yazdığı "Hayırlı Olsun" şiiri çok beğeni aldı.

Günün anısına birlikte çekilen hatıra fotoğraflarının ardından açılış etkinliği başladığı güzellikte geç vakitlerde son buldu.

HAYIRLI OLSUN YOZGAT

Adeta Yozgatın sesisin sesi

Yozgat için almaktasın nefesi

Avrupada bir Yozgat efsanesi 

Kuruluşun kutlu olsun inşallah 


Adeta seninle çoşar yürekler 

Hizmet için hizmet koşar yürekler

Benlik duygusunu aşar yürekler 

Kuruluşun kutlu olsun inşallah 


Kuruluş gayense açıktır nettir 

Yozgat için yapılan bir senettir 

Aksini düşünmek bir ihanettir 

Kuruluşun kutlu olsun inşallah


Yadellerden memlekete bakan sen

Birlik için meşaleni yakan sen

Muhabbetle gönüllere akan sen

Kuruluşun kutlu olsun inşallah 


Dersin ki her yanda yaşasın Yozgat 

Her türlü engeli aşasın Yozgat 

Tüm olumsuzluğu boşasın Yozgat 

Kuruluşun kutlu olsun inşallah 


Şu Ozan Musa'nın gönlünde sevda 

Yürekten bağlıdır şahittir Mevla 

Ne güzel ne mutlu kutlu bu dava

Kuruluşun kutlu olsun inşallah

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar