Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat ve Tokat'ın kurak toprakları suya kavuşacak

Yozgat'ın Aydıncık ve Çekerek ile Tokat'ın Zile ilçelerinde 24 bin hektar tarım arazisini sulayacak proje kapsamında boru döşeme çalışmalarına başlandı.

Yozgat ve Tokat'ın kurak toprakları suya kavuşacak
24 Nisan 2021 12:30
604

Ergül Mobilya

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Koçak: "Suyun gelmesi hem ülke ekonomisine hem Yozgat ekonomisine büyük katkı sağlayacak" Zile'nin Reşadiye Köyü Muhtarı Veysel Bala: "Su gelince pancar da ekilecek, ayçiçeği, domates ve başka ürünler de ekilecek. İnşallah buradan domates, patates ihracatı yapacağız"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından da takip edilen, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen projenin tamamlanmasıyla Yozgat ve Tokat'ın ilçelerinde kurak tarlalarda sulu tarıma geçilecek.

Suya kavuşacak 24 bin hektar alanda ürün verimliliği ve çeşitliliğinin artması hedefleniyor. Projede en büyüğü 3800'lük olmak üzere çeşitli ebatlarda 412 kilometrelik boru kullanılacak.

Suya kavuşacak tarım alanlarında yılda iki veya üç ürün alınması, projenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlaması hedefleniyor.

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Koçak, projenin tamamlanmasıyla Zile, Maşat, Reşadiye, Çekerek ve Mamure ovalarının suya kavuşacağını söyledi.

Koçak, Projenin birinci kısmı daha önce ihale edilmişti, çalışmalar sürüyordu. Geçen yıl da Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Bey'in himayelerinde ikinci kısmın ihalesi yapılmıştı. Şimdi boru döşemesi başladı. İnşallah Mamure Ovası suya kavuşacak. Bununla birlikte verimimiz ve ürün çeşitliliğimiz artacak. İki veya üç ürün alma imkanımız olacak. dedi.

Koçak, proje kapsamında 24 bin hektar alanın suya kavuşacağını dile getirerek, Çekerek Barajı'ndan sadece Aydıncık, Çekerek değil Zile, Amasya ve diğer ovaların da suya kavuşması sağlanıyor. Suyun gelmesi hem ülke ekonomisine hem Yozgat ekonomisine büyük katkı sağlayacak. diye konuştu.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar