Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat Valisi Ziya Polat, Türkiye'nin ilk kaz ıslah merkezinde incelemelerde bulundu

Yozgat Valisi Ziya Polat, Yerköy ilçesinde bulunan Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi “Damızlık Kaz Üretim  Tesislerinde”  incelemelerde bulundu.  

Yozgat Valisi Ziya Polat, Türkiye'nin ilk kaz ıslah merkezinde incelemelerde bulundu
30 Kasım 2020 11:48
714

Ergül Mobilya

İnceleme esnasında Vali  Ziya Polat’a  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Akif Boz da eşlik etti.

Damızlık Kaz Üretim Tesisinde damızlık kaz ıslahı kümesi, kesimhane ve kuluçkahane  bulunuyor. Tesiste,  yerli kaz ırkları daha verimli hale getirilirken, bölgede kaz yetiştiriciliğinin artırılması da hedefleniyor. Tesiste ayrıca  yerel ırkların geleceğe aktarılması sağlanırken, aynı zamanda üretim süreçleri de üreticilere  öğretiliyor.

Yozgat Valisi Ziya Polat, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, "Damızlık Kaz Üretim Tesisi"nde, yerli kaz ırklarının özellikle yumurta ve et üretiminin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Yerli ırklarda yıllık 9-11 olan yumurta sayısının çalışmalar sonucunda 19-20'ye kadar çıktığını anlatan Vali Polat, "Et üretiminde de yüzde 25 oranında artış gösteriyor. Amacımız öncelikle burada teknik altyapıyı bitirmek. Hazırlanan projelerle burada üretilen kazlarımızı çiftçimizle, üreticimizle buluşturmak istiyoruz." dedi.

Vali Polat, verimin artmasıyla üreticinin daha fazla kazanacağını, yapılan çalışmaları sahada üreticiye yansıtmanın önemli olduğunu belirtti. Yozgat'ta 42 bin 500 anaç olmak üzere 70 bin civarında kaz bulunduğunu dile getiren Vali Polat, Kaz Islah Merkezi'nde kaz tüyü üretiminin de yapılacağını aktardı.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet   Karadağ da, “Damızlık Kaz Üretim Tesisi"nde  yerel ırkların geleceğe aktarılmasının amaçlandığını belirtti.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kaz ıslah çalışmasında geleneksel usullere dikkat edildiğini vurgulayarak, "Organik diyebileceğimiz süreçler uygulanmaya çalışılıyor. Konya Ovası Projesinin (KOP) desteklediği proje ile yerel ırkların geleceğe aktarılmasını sağlarken, aynı zamanda üretim süreçlerini de üreticilerimize öğretiyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin ilk Kaz Islah Merkezi'nin Yozgat'ta olduğuna değinen Rektör Karadağ, şunları kaydetti: “Kaz yetiştiriciliği ile ilgili yerel ırkların çoğaltılması ve kalitesinin artırılması, hem bilimsel platformda hem de diğer alanlarda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Burası Türkiye’nin ilk kaz ıslah merkezi. Burada birçok kompleks var. Sadece nitelikli damızlık kaz yetiştiriciliği değil, kazın bütününden yararlanmak istiyoruz. Özellikle tüyünden yararlanmak. Kaz tüyüyle ilgili üretim alanımız Konya Ovası Projesi'den (KOP) destekli olarak faaliyete geçmek üzere. Burası Türkiye'de hem bilimsel çalışmaların yapılması hem üreticinin bu alanla ilgili daha çok farkındalığının oluşması açısında önemli. Bir taraftan bilimsel çalışmalarla bu ırkın geleceğe aktarılması sağlanırken,  diğer taraftan üretici ile buluşturularak kazın bütün kütlesinden eti, yumurtası ve tüyünden faydalanmak istiyoruz.” Rektör Karadağ, "Özellikle yerli ırkların çeşitliliğinin artırılması ve bölgede sürdürülmesi temelinde de tesisimiz önemli görevler ifa ediyor" cümlesi ile sözlerini tamamladı.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar