Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat'ta kısıtlamada Cuma Namazı tedbirleri yayınlandı

Yozgat İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 30 Aralık 2020 tarihinde Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında il genelinde Kovid-19 Salgını hakkında alınacak tedbirler kapsamında olağanüstü toplandı.

Yozgat'ta kısıtlamada Cuma Namazı tedbirleri yayınlandı
31 Aralık 2020 09:11
821

Ergül Mobilya

Yozgat İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 30 Aralık 2020 tarihinde Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında il genelinde Kovid-19 Salgını hakkında alınacak tedbirler kapsamında olağanüstü toplandı.

Toplantıda Cadde, Bulvar, Meydan Tedbirleri, Sadece Çiçek Satışı Yapan İşyerlerinin Hizmet Sunumu, Cuma Namazı Tedbirleri konusunda kararlar alındı.

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada;

“İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 30.12.2020 tarihinde Yozgat Valisi Sayın Ziya POLAT başkanlığında il genelinde Koronavirüs (Covid-19) Salgını hakkında alınacak tedbirler kapsamında olağanüstü toplanmıştır.

A. Cadde, Bulvar, Meydan Tedbirleri

Vatandaşlarımızca son dönemde alınan tedbirlere uyumda gösterilen özveri sonucunda Koronavirüs (Covid­19) salgınının yayılımda yeniden düşüş eğilimine girildiği kamuoyunun malumudur. Alınan tedbirlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının önümüzdeki hafta için yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanması kararlaştırılmıştır.

İçişleri Bakanlığı’nın 23.12.2020 tarih ve 21267 sayılı ve27.12.2020 tarih ve 21494 sayılı Genelgeleri ile; yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında alınması gereken güvenlik tedbirleriyle birlikte Covid­19 salgınıyla mücadele kapsamında alınması gereken önlemler de belirlenerek bildirilmiştir. Bu kapsamda Covid­19 salgınıyla mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı kutlamalarına müsaade edilmemesi gerektiği talimatı da verilmiştir.

Sosyal izolasyonun teminine yönelik pek çok tedbirin uygulandığı bir ortamda; turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan ve bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan yabancı turistlerin eylemlerinin de salgının yayılımının düşürülmesinde yakalanan başarıyı gölgelememesi ve salgınla mücadelede zafiyet algısına neden olmaması açısından oldukça önem arz etmektedir.

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar;

1. İl ve ilçe merkezlerinde simgesel özellikleri bulunan, şehirlerle özdeşleşen veya kutlama/toplanma alanı olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlara yabancı turistler de dahil olmak üzere tüm girişlerin sınırlandırılmasına,

2. Sınırlamalara ilişkin kamuoyu bilgilendirmelerinin zamanında yapılması ve sınırlama getirilen süre boyunca bu yerlere kişilerin girişini engelleyecek şekilde fiziki güvenlik tedbirlerinin alınmasının sağlanmasına, 3. Belirtilen cadde, bulvar veya meydanlarda sınırlama getirilen süre boyunca kişilerin (yabancı turistler de dahil) bir araya gelebilecekleri etkinliklere müsaade edilmemesine,

B. Sadece Çiçek Satışı Yapan İşyerlerinin Hizmet Sunumu

1. Yılbaşı nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak ilk uygulaması 1-3 Ocak tarihlerinde olacak şekilde, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı günlerde (kısıtlamanın tam gün olarak uygulandığı); sadece çiçek satışı yapan işyerlerinin 10.00-17.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilmelerine,

C. Cuma Namazı Tedbirleri

1. 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımızın Cuma Namazı vakitinde yaş sınırı olmaksızın;araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine,

2. 18.11.2020 tarih 88 nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı 4. Madde ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımızın (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilmesine (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına; karar verilmişti.

Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımızın Cuma Namazı vakitlerinde yaş sınırı olmaksızın; araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine,

Usulüne göre alınan ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç unsuru oluşturmuyorsa, alınan kararlara uymayan vatandaşlara/işyerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir."

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar