Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat'ın değeri Abbas Sayar'ı rahmetle anıyoruz

Yozgat'ın değeri, Yozgat'ın ilk gazetecisi, ünlü romancı, şair ve yazar Nail Abbas Sayar vefatının 21’nci ölüm yıl dönümünde rahmet ve dualarla anıyoruz.

Yozgat'ın değeri Abbas Sayar'ı rahmetle anıyoruz
11 Ağustos 2020 19:00
600

Ergül Mobilya

Abbas Sayar Kimdir?

Abbas Sayar, 21 Mart 1923 yılında Yozgat’da dünyaya geldi. Asıl adı Nail Abbas Sayar’dır. Genç yaşında annesini kaybetti. 1941 yılında liseyi tamamladıktan sonra maddi imkansızlıklar yüzünden üniversiteye devam edemedi. Kısa bir zaman Denizyolları’nda memurluk yaptıktan sonra yedeksubay olarak askerliğini Amasya’da yaptı. 

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 4 dönem Türkoloji eğitimi aldı, ama okulu bitiremeden ayrılıp 1958 yılında Yozgat’a geri gitti. Edebiyat Fakültesini tamamlamasa da şiirler yazarak edebiyat dünyasına girdi. Abbas Sayar, Yozgat’da çiftçilikle uğraştı sonra yine İstanbul’a gitti, bu sefer bir matbaa kurdu. 1953 yılında İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı Bozlak adlı gazeteyi Yozgat’da dağıttı. Gazete, “Bozok” adını alır ve Yozgat’ın ilk mahalli gazetesi olur. “İleri” gazetesinde yazıları yayınlanır. Kesintisiz denebilecek şekilde kırk dört sene gazetecilik yaptı.


Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında oldu ancak siyaset ile pek ilgilenmedi. 1957'de politikadan el etek çekti. Şiir yazmayı sürdürürken, roman yazmaya başladı. "hesaptan düşülmüş, defterden silinmiş" roman kahramanı Doru Kısrak'ın yılkıya bırakılma öyküsü ve Orta Anadolu'nun ağır kış doğasında yaşama mücadelesi, halk dilinin zengin sözcük ve deyimleriyle işlenerek, şiirsel bir anlatımla ölümsüzleştirilmiş, eşsiz bir yapıt olan "Yılkı Atı"; Abbas Sayar'ın, Sekili'de çiftçilik yaptığı yılların gözleminden yola çıkılarak yazılmış ilk romanıdır.

1970 yılında “Yılkı Atı” romanıyla ismini edebiyat dünyasına duyurdu. 1970 yılında TRT Sanat Ödülleri Yarışması'nda derece alan ilk romanı Yılkı Atı'ndan sonra yazdığı Çelo (1972) romanı 1973 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü, Can Şenliği (1974) romanı ise 1975 Madaralı Roman Ödülü'nü getirdi. Abbas Sayar ömrünün son yıllarını Ayvalık'ta resim yaparak, roman ve şiir yazarak geçirdi.


Abbas Sayar, 12 Ağustos 1999 yılında İzmir’de 76 yaşında hayatını kaybetti. Kırk dört yıllık gazetesinde yüzlerce, binlerce başyazı yazdı. 1989 yılında ikinci kez evlendi, Ayvalık'a yerleşti. Resim, şiir, roman yaşamını Ayvalık'ta sürdürdü. Ankara, Antalya, İzmir ve Ayvalık'a resim sergileri açtı. Ardında, derlenmeyi bekleyen pek çok şiir ve yazı bıraktı. Mezarı Yozgat'ta bulunmaktadır.

Ödülleri:
1971 - TRT Roman Başarı Ödülü, Yılkı Atı
1973 - TDK Roman Ödülü , Çelo
1975 - Madaralı Roman Ödülü , Can Şenliği
1987 - Yozgatlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Şükran Plaketi
1992 - Yibitaş Holding - Erdoğan M. Akdağ - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Kültür Bakanlığı - Kültür Bakanı : D. Fikri Sağlar - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Gazeteciler Cemiyeti - Başkan : Osman Hakan Kiracı - Yozgat'ın İlk Gazetecisi Plaketi
1995 - Edebiyatçılar Derneği Onur Plaketi ve Altın Madalya Ödülü
1998 - Türkiye Yazarlar Sendikası- İzmir Kitap Fuarı 98 - Yazarlık Emeğine Saygı Plaketi

Kitapları :
Öykü: 
1977 - Yorganımı Sıkı Sar


Roman:
1970 - Yılkı Atı
1972 - Çelo
1974 - Can Şenliği
1977 - Dik Bayır
1977 - Tarlabaşı Salkım Saçak
- Anılarda Yumak Yumak
- El Eli Yur, El de Yüzü 

Şiir:
2002 - Şiirler

Deneme:
1991 - Noktalar (aforizmalar) 

Şehir Kitapları:
- Yozgat Var, Yozgatlı Yok

 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar