Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yıldız: işsizlik maaşı zamlandı

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, asgari ücrete yapılan zamla birlikte işsizlik maaşının da zamlandığını söyledi.

Yıldız: işsizlik maaşı zamlandı
23 Aralık 2021 09:36
2176

Göktürk VIP Özel Güvenlik

İşkur Müdürü Yıldız, işsiz kalanların devletten aldığı işsizlik maaşının her ayın belli günleri işsizlerin hesabına yattığını belirterek, “İşsizlik ödeneği, son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı aylık asgari ücretin yüzde 80’ini geçememektedir. Ayrıca ödenekten damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılamamaktadır. 2022 yılında geçerli olacak olan işsizlik maaşı belirlendi. Son dört aylık prime esas kazancı 2022 yılı yeni asgari ücretten hesaplanan kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan bir vatandaşımız 2 bin 130 lira işsizlik ödeneği alacaktır’ dedi.
Bu sene en düşük ödeneğin 1.420 en yüksek ödeneğin 2.840 liradan hesaplanırken seneye bu oranların zamlanarak en düşük 2.130 ve en yüksek 4.260 lira olduğunun belirtildiğini söyleyen Yıldız, “Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İşkur birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurulması gerekir. Ayrıca ‘işsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmekte olup böylelikle danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerinden faydalanması sağlanmaktadır.”diye konuştu. 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar