Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Türk Federasyon'un efsane genel başkanı - Doğan Tufan yazdı

Gazeteci - Yazar Doğan Tufan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkü Ocaklarında efsane olacak çalışmaların altına imza atan merhum Abdulkadir Baran'ı kabri başında andı.

Türk Federasyon'un efsane genel başkanı - Doğan Tufan yazdı
03 Ekim 2021 13:43
633

Ergül Mobilya

Gazeteci - Yazar Doğan Tufan Yozgat’ın tanınan simalarından, Ülkücü Hareketin efsane ismi, Almanya Türk Federasyonun Genel başkanlarından, Abdülkadir Baran'ı kabri başında ziyaret etti. Tufan, duygularını şöyle ifade etti; Oğlu Kürşat'la yan, yana yatıyorlar.

Yozgatın yiğit,yağız evladı Abdulkadir Başkanımızı mezarı başında rahmet ve minnetle andım. Dualarımı okudum. Yüce rabbim kabul eylesin mekân ve makam-ı cennet olsun inşallah. 

Kadir Baran başkanımız Yozgat ülkü Ocakları ve Almanya Türk Federasyonunda çok fedakâr hizmetlerde bulundu. Yozgat ve Almanyadaki hizmetlerine bire bir şahit oldum. Yozgat ilimizde yetişen gençlerimizin milli, islami ve insani fikirlerle yetişmesine vesile oldular. Almanya'da ise Türk Federasyon teşkilatlarına Yozgat ülkü Ocaklarında hizmet eder gibi, çok çalıştı. Milli Kültür hizmetleriyle Almanya ve Avrupadaki insanlarımıza müslüman Türk kimliğinin öğretilmesine, gençliğin diri ve milli ve islami donanımla yetismeleri için çok gayret ett. Allah kendisinden binlerce razı olsun. O Türk Federasyonda hizmet ederken bende ATIB teşkilatımızın Güney Almanya bölge başkanı olarak aynı duygu ve heyecanla hizmet ediyordum.

Yozgat'ta başlayan kardeş ve ülküdaşlığımız hukuku hep devam etti. Beni zaman, zaman arar dertleşirdik.  Gün oldu. Almanya'daki görev nöbetini başka bir Ülküdaşımıza devretti. Daha sonra Türkiye'ye döndü. Son konuşmamız Karlsruhe şehrine tayini çıkan bayan öğretmen yeğeni Leyla hanım kızımız içindi. Benden ev konusunda yardımcı olmamı istemişti, bende  Ögretmen hanım kızımıza gereken yardımda bulundum. Karlsruhe'de beş yıl hizmette bulundu Leyla öğretmen.

Kadir başkan oğlu Kürşat'ın rahmeti rahmana göçmesi üzerine çok üzüldü. Kendiside rahatsızlanarak  Ankara'da uzun yıllar hastahanelerimizde tedavi gördü. Emir vaki geldi Kadir başkanda oğlu Kürşat'ın yanına ve sevdiği Resulümüz peygamber efendimize  kavuştu. Dünyada kalan biz sevenleri ona dualar okuduk mersiyeler yazdık. Hizmetleri  Avrupa ve Yozgat'da dilden dile dolaşıyor. Hep rahmetle şükranla anılıyorsun. Kadir Başkanım. Senin hep yanında olan, özel şoferligini yapan Mevlüt Çetiner kardeşimiz Kadir başkan için yazdığı bu şiiri.

 

KADİR BAŞKANIM


Çileli bir ömrü doldurdun işte


Mevlaya yolculuk bitti dünyada


Gözümüz buğulu hüzün var içte


Mevlaya yolculuk bitti dünyada 


Gözü kara ADAM ve deli bir kan


Mekanın cennet olsun ey Kadir başkan


...


Kara mıydı baktın yüzün gülmedi


Kasvetli ömre bahar gelmedi


Sevdiklerin  kıymetini bilmedi


Gözü kara ADAM ve deli bir kan


Mekanın cennet olsun ey Kadir başkan. 


...


Nelerine şahit olduk ADAM’dın


Muhabbeti sen de bulduk ADAM’dın


Talim terbiyeyi senden aldık ADAM’dın


Gözü kara ADAM ve deli bir kan


Mekanın cennet olsun ey Kadir başkan.


...


Son bir defa görmek nasip olmadı


Oda geldi geçti burada kalmadı


Mevlüt’üm yüreğim fena daraldı


Gözü kara ADAM Ve deli bir kan


Mekanın cennet olsun ey Kadir başkan.


Ruhun Şad mekânın  cennet olsun yigit başkan, seni unutmadık unutamayacağız. Senin efsane hizmetlerini yazmaya, anlatmaya devam edeceğim.

Yorumlar


mustafa kartal Eşme-UŞAK
06 Ekim 2021 08:50
Böyle yiğit ülkücü dava adamları bir daha yetişirmi bilemiyorum yaşarken kıymeti bilinmedi ALLAH mekanını cennet bahçelerinden bir yer eylesin amin.
Mevlüt Çetiner
05 Ekim 2021 06:05
Bir ADAM Geldi gitti.
Şaban Nazlı (Sorgun/Çiğdemli)
03 Ekim 2021 19:01
Kadir Bşk 'nı Yozgat cezaevinde 1978 veya 79 da tanıdım. Koğuş arkadaşlığı yaptık. Yaptık derken o yıllarda 20' ye yakın ülkücü kardeşlerimizle abilerimizle birlikte idik. Çok şey öğrendik kendisinden. Vefatından 5/6 ay önce Seyranbağları huzurevinde ziyaret etmiştik. Kutlu davanın çileli Bşk.ı Kadir Baran bizleri hatırladı. Konuşamıyordu fakat mimiklerinden anlıyorduk. Kaderine terkedilmiş miş miş sordum görevli bayan kızımıza sadece ufak ufak tebessüm etti. Tabi çilesi bizlere olan davanın, sözde olanlar bu gün meyvesini topluyorlarda topluyorlar. Rahmetlinin adına ve kendi adıma tüm çilesini çekenler adına onlara haklarımızı helal etmiyorum. Yazılacak çok şey var ama...... Kadir Bşk. Ve tüm davanın savununcusu oluşta ahirete irtihal eden ülküdaşlarıma Allah 'tan rahmet diliyorum. Slml. Hoşça kalın.

En çok okunanlar