Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

TKDK 9’uncu çağrı döneminde 182 projenin 110’una imzalar atıldı

AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Hibelerini (IPARD) 2011 yılından bugüne Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından Yozgat ilinde yatırımcılara kullandırıyoruz.

TKDK 9’uncu çağrı döneminde 182 projenin 110’una imzalar atıldı
30 Kasım 2020 15:48
1959

Ergül Mobilya

Türkiye genelinde Yozgat ilinin de içinde olduğu 42 ilde bu hibeler kullandırılmaktadır. Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda 16 sektördeki yatırımlara %40-%70 arasında hibe verilmektedir. (Süt, kırmızı et ve kanatlı yatırımları, et-süt işleme ve pazarlama yatırımları meyve-sebze depolama ve paketleme, su ürünleri, arıcılık, tıbbi-aromatik bitkiler, seracılık, yerel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, yenilebilir enerji). Bu hibelerde de kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıyoruz. YOZGAT, 42 il içinde en fazla hibe ödenen 6. İldir. Şuana kadar Yozgat’ta toplam 442 projeye 206.50 Milyon TL hibe sağlanmıştır. Bu hibenin 163.40 Milyon TL’si ödendi, 43.10 Milyon TL’yi önümüzdeki dönemde ödeyeceğiz. Yozgat il genelinde bu hibeler sayesinde 400.80 Milyon TL yatırım yapılmıştır. Ayrıca bu yatırımların 5 yıl boyunca sürekli takipleri yapılmaktadır. Yozgat’a; 92 süt üretim çiftliği, 42 besi çiftliği, 3 kanatlı et üretim tesisi, 1 süt işleme tesisi, 3 süt toplama merkezi, 4 kırmızı et işleme tesisi, 225 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 42 arıcılık projesi, 8 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi, 17 kırsal turizm tesisi, 1 su ürünleri üretim tesisi, 2 makine parkı, 2 yenilenebilir enerji tesisi, kazandırılmıştır.

Yozgat’ın yatırım olanaklarının girişimcilere tanıtılması ile ilgili olarak hem Yozgat’ta hem diğer illerde hem de yurt dışında yoğun çaba sarf etmekteyiz. Bu tanıtımların meyvelerini de almaya başladık. Yozgat ilinde yatırım yapmak isteyen girişimcilere kapılarımız her zaman açık olacaktır. Bunun için ilgili bütün Kurumlarımızın tamamı hazır haldedir ve yatırım yapacak girişimcilerimize her türlü kolaylığı sağlayacaktır. Hedefimiz birkaç yıl içerisinde tarım ve hayvancılık sektörünü, sanayisi ile birlikte en üst seviyeye taşımak ve bununla birlikte tarım istihdamını da arttırmaktır. Yozgat tarımsal ve hayvansal üretimin yoğun olduğu bir il haline gelecektir.

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü 9. Çağrı döneminde 182 proje kabulü gerçekleştirmiştir. Bu projelerin 110 tanesinin sonucu belli olmuş ve sözleşmeleri imzalanmaktadır. Diğer projelerin ise incelemeleri hızlı bir şekilde devam etmektedir. İncelemeleri bitenlerle de sözleşme en kısa zamanda imzalanacaktır. 9. Çağrı döneminde yer alan başvurularda da Yozgat’a değer katacak birçok projemiz bulunmaktadır.

Bugün burada imzalayacağımız proje ise Hollanda’da yaşayan aslen Yozgatlı olan bir yatırımcımıza aittir. Kendisi Hollanda da seracılık üzerine çalışmaktadır. Boğazlıyan Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide 17.472 m² topraklı maydanoz serası kurmayı hedeflemektedir. Projenin toplam yatırım tutarı 3.613.260,30-TL olup verilecek hibe tutarı ise 2.348.619-TL olarak gerçekleşecektir.  Projenin hayata geçmesi ile yılık 1.397.767 demet maydanoz üretimi gerçekleşmesi düşünülmektedir. Doğrudan 5 kişi, dolaylı olarak ise 10 kişi istihdam edilecektir. Yozgat’ımıza  hayırlı olmasını ve örnek oluşturmasını diliyorum. Yatırımcılarımızı tekraren Yozgat’a yatırıma davet ediyorum. 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar