Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Sarıhamzalı Barajında çalışmalarda sona gelindi

Yozgat’taki tarım alanlarında sulu tarıma geçilebilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında planlanan Sorgun ilçesindeki Sarıhamzalı Bahadın Barajındaki çalışmaların bitmek üzere olduğu açıklandı.

Sarıhamzalı Barajında çalışmalarda sona gelindi
02 Kasım 2021 09:17
2732

Ergül Mobilya

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Yozgat’ın Sorgun Sarıhamzalı Barajında çalışmaların devam ettiğini belirterek, Sorgun Sarıhamzalı Bahadın Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile Sorgun ilçesine yıllık 9,17 milyon m2 içme suyu sağlanacağını söyledi.

DSİ tarafından Yozgat ve ilçelerine son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.”dedi.
Barajda gövde dolgu, ön yüz betonu, dolusavak imalatları ve enjeksiyon çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Yıldız, Barajda parapet betonu imalatının devam ettiğini ve çalışmalarda yüzde 99 fiziki gerçekleşme sağlandığını bildirdi.


Yıldız, Temelden yüksekliği 36,50 metre ve su depolama kapasitesi 21 milyon m3 olan Yozgat Sorgun Sarıhamzalı Bahadın Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 11 milyon 81 bin TL katkı sağlanması hedeflendiğini ifade etti.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar