Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Milletvekili Keven: Çiftçimiz bu zulmü hak etmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile şekerpancarı taban fiyatının yeniden güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Milletvekili Keven: Çiftçimiz bu zulmü hak etmiyor
13 Ocak 2022 10:09
1120

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Milletvekili Keven, yaptığı konuşmada; çiftçilerin zamlar karşısında günbegün yoksullaştığını belirterek, şekerpancarı üreticisi çiftçilerin yapılan zamları telafi etmesi için acil yeni fiyat beklediğini ifade etti.
Keven, “Tüm çiftçiler gibi şekerpancarı üreticimiz de artan maliyetler karşısında elini kolunu kıpırdatamaz hale geldi! Bakın şekerpancarı çiftçisi böyle giderse 2022 dönemi için tarlasına gidemeyecek durumda! Bu insanlar 5-6 yerden maaş almıyorlar! Şekerpancarı taban fiyatı geçtiğimiz 2021 sezonunda bir ton için 420 lira açıklanmıştı. 420 lira çoktan buhar oldu uçtu. Şuan bu fiyatın biran önce güncellenmesi lazım. En az 700 liraya yükseltilmesi lazım. Çünkü pancarın küspesi bile 600 liradan satılıyor. Yozgatlı çiftçimizin de Ziraat Odalarının da talebi şekerpancarı fiyatının güncellemesidir” diye konuştu.
Keven, “Çiftçimizin geçen yıl pancarını ekerken aldığı gübre fiyatı 5 katına ulaştı. Şuan DAP gübresi, ÜRE gübresi 15-16 bin lirayı buldu. Daha geçtiğimiz Eylül ayında pancar sökerken aldığı mazot ikiye katlandı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli şekerpancarı üreticisine bakmayacaksa kime bakacak? Buğday üreticisine bakmayacaksa kime bakacak? Nohut üreticisine bakmayacaksa kime bakacak? Çiftçimiz bu zulmü hak etmiyor. Biraz elinizi vicdanınıza koyun. Müteahhitlerin inşaat ihaleleri yeni fiyat güncellemesini torba kanunla hemen getirebiliyorsunuz ama Yozgatlı şekerpancarı üreticisine gelince sesiniz çıkmıyor. Şekerpancarı üretimi devam etsin istiyorsanız şekerpancarı taban fiyatı 700 liraya yükseltilmeli ve çiftçinin kaybı önlenmelidir.” şeklinde konuştu.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar