Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
media/user/2020/08/04082020-5f29648a5313d.png
Advertisement Advertisement

Milletvekili Keven, Bakan Ersoy'u Yozgat'a davet etti

Yozgat’ın turizm alanında yaşadığı yerel sorunlarına değinen Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u Yozgat’a davet ederek; Mehmet Nuri Ersoy’a "Bir kütüphane bodrum kattaki sığınakta hizmet verebilir mi?" diye sordu.

Milletvekili Keven, Bakan Ersoy'u Yozgat'a davet etti
24 Kasım 2021 10:04
1242

Ergül Mobilya

Milletvekili Keven, “Sayın Bakan, halk kütüphanelerini neden görmezden geliyorsunuz? Bu kurumdan sizin bakanlığınız sorumlu. Şimdi Halk Kütüphanelerini anlatacağım. Çünkü bakın, elimdeki şu fotoğraf Yerköy ilçemizin Halk Kütüphanesi’ne aittir. Bunun gibi pek çok yerde çocuklarımız, öğrencilerimiz güneş ışığının dahi içeriye giremediği bodrum katlarında sığınaktan bozma yerlerde kütüphane hizmeti alıyor. Bu kütüphane Yerköy Kaymakamlık binasının sığınağında hizmet veriyor. Geçen sene aynı sorunu ilettim, dilimde tüy bitti. Artık tam donanımlı bir kütüphane yaptırmayı gündeminize almalısınız.”dedi.

Milletvekili Keven, Bakan Ersoy’a Yozgat’ın Turizm potansiyelini anlattı

Keven, “Yozgat üç tarihî başkentin ortasında bir il olup tarihî süreçte Hitit medeniyetinin yerleşim birimlerine sahiptir. Hattuşaş’ın yanı başında yer alan Alişar Höyüğü, Tavium Antik Kenti, Galatlar’a ait Kerkenes Harabeleri, Selçuklu mirası Behramşah Kalesi ve adını sık sık duyurmaya çalıştığımız “Basilica Therma” yani Sarıkaya Roma Hamamı gibi birçok tarihî mirasa sahiptir. Yozgat, Çamlık Millî Parkı, Akdağ-Çayıralan Ormanları, Aydıncık Kazankaya Kanyonu gibi doğa turizminde değerlendirilecek bir potansiyele sahiptir.Yozgat ayrıca Sorgun’da, Sarıkaya’da, Boğazlıyan’da, Yerköy’de, Saraykent’te bulunan şifalı sıcak su kaynaklarıyla termal turizm potansiyeline de sahiptir. İlimizin termal kaynakları ciddi teşvikler sunularak yatırımcıyla buluşturulmalıdır. Bunun planlamasını siz yapmalısınız Sayın Bakanım. Yozgat’ta bahsettiğim bu değerlerimizi içine alan tur güzergâhları mutlaka hazırlanmalıdır. Kapadokya’ya ve Hattuşaş’a gelen turistlerin örneğin bir Sarıkaya Roma Hamamı’nı görmeleri mutlaka sağlanmalıdır. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz.” diye konuştu.

Bakan'ı Yozgat'a Davet Etti

Sarıkaya Roma Hamamı’nı görmesi için Bakan Ersoy’u Yozgat’ davet eden Keven, “Bölgemiz için ciddi anlamda bir ilgi odağı olabilecek Sarıkaya Roma Hamamı’nın artık arkeolojik kazıları ve çevre düzenlemeleri tamamlanarak bir turizm merkezi olmasını istiyoruz. Burada sizleri Roma Hamamı’na davet ediyorum. Gelin, birlikte gidelim ve orada yarım kalan, kamuoyunun içini acıtan durumu birlikte görelim. Şu an paslı tel örgülerle çevrili bir vaziyettedir. Arkeolojik kazıları yarım bırakılmıştır. İl özel idaresine ait olan ve yıkılması gereken bir hamam yapısı öylece yerinde durmaktadır. Kazıların bundan dolayı durduğu söylenmektedir. Özel mülklerin tamamen yıkıldığı bir yerde il özel idaresine ait olan ve AKP ilçe başkanı tarafından işletilen hamam ve pansiyon neden yıkılamıyor? Yozgat Sarıkaya halkı bu konuda acil bir cevap bekliyor.”ifadelerini kullandı. 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar