Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi verdi

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Her alanda olduğu gibi Yozgat'ın çeşitli sorun, sıkıntı ve eksiklerini takip etmeye devem ediyor. Yozgat Sarıkaya ilçesinde bulunan Yahyasaray Barajı'nın modern sulama sistemine kavuşabilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi verdi.

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi verdi
02 Kasım 2020 13:00
1322

Ergül Mobilya

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Yozgat Sarıkaya ilçemizde bulunan Yahyasaray Barajının modern sulama sistemine kavuşabilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin dikkatine sunduğu soru önergesi şu şekilde;

"Bakanlığınız DSİ 12. Bölge Müdürlüğünüze bağlı Yozgat Yahyasaray Barajı 1983 yılında inşaatına başlanarak 1991 yılında hizmete açılmıştır. Barajın temelden yüksekliği 54 metredir. Baraj, 17,80 milyon metreküp (m³)su biriktirme hacmine sahiptir. Yozgat ili Sarıkaya ilçesi Kanak Çayı üzerinde bulunan yapı bölge çiftçisinin umut kaynağıdır. Açık sulama sistemi ile hizmet veren baraj yaklaşık 34 bin dekar alanı suyla buluşturmaktadır. Kapalı sistem yağmurlama ve sulama metotlarına geçilerek yüzde 30 oranında bir su tasarrufu yapabileceği ve yaklaşık 50 bin dekar arazinin suyla buluşacağı düşünülmektedir. Artacak verimin Yozgat ilimiz ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı bir gerçektir. 

Sorular:

Eski tip tava veya karık şeklinde açık olarak sulama yapılan Yozgat Yahyasaray Barajı sulama sistemi rehabilite edilerek modern kapalı sulama sistemine dönüştürülmesi planlanmakta mıdır?"

 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar