Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Esnaf kapanmaya tepkili

Tam kapanma döneminde verilen desteklerin yetersizliği ve ve zincir marketlerdeki satışların sınırlandırılmaması tepkilerin ana kaynağını oluşturuyor.

Esnaf kapanmaya tepkili
03 Mayıs 2021 13:14
861

Ergül Mobilya

Salgınla mücadele kapsamında alınan, 29 Nisan-17 Mayıs arasındaki tam kapanma kararının ardından, hükümetten yeni bir destek açıklamasının yapılmamış olmasına iş dünyası ve esnaftan tepki geldi. Bunun yanı sıra tam kapanma döneminde kendileri hariç herkesin dışarıda olduğunu savunan, zincir marketlerin reyonlarındaki haksız rekabete de dikkat çeken esnaf, faturanın kendilerine kesilmesine bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

Hükümetin tam kapanma dönemi için esnafa beklenilen destekleri tam manasıyla verememiş olması ve birçok yer açıkken sadece dükkanların kapatılmasına esnaf tepki gösterdi.

DESTEK VERİLMESİ BEKLENİYOR

Korona virüs salgınının önlenmesi için tam kapanmadan başka çare kalmamasının ardından zaten son bir yıldır iş yapamayan, dükkanlarına kilit vurdukları ya da çok az kapasiteyle karşı karşıya kaldıkları için iflasın eşiğine gelen esnaf, açıklanan desteklerin de beklentilerin altında kalmasıyla ne yapacağını şaşırdı. Hazır giyimden yeme-içmeye, turizmden esnaf birliklerine kadar binlerce kurumu temsil eden sektör temsilcileri verilen desteklerin yetersiz olduğunu belirterek, gelir kaybı yaşayan küçük esnaftan kafe ve restoranlara, turizm işletmelerinden kayıt dışı çalışanlara kadar daha geniş kapsamlı desteklerin verilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

BÖYLE TAM KAPANMA OLMAZ

Pandemi tedbirleri kapsamında son alınan tam kapanma kararıyla umudunu kaybeden küçük esnaf ayakta kalabilmek için çözüm yolları arıyor. Biriken kiralarını, faturaları ve çalıştırdıkları personelin maaşlarını bile ödemekte zorluk çeken ve bir ay boyunca umudunu Ramazan Bayramı’nda yapılacak alışverişe bağlayan esnaf, Ramazan alınan tam kapanma kararına tepki göstererek kararın tekrar gözden geçirilmesini talep etti. Zincir marketlerin reyonlarındaki haksız rekabete karşı çözüm üretilmediğini, bunun yanı sıra tüm kamu kurumları açıkken ve birçok kişinin dışarı çıkarken sadece kendilerinin kapatılmasına tam kapanma olarak lanse edilmesine de tepki gösteren esnaf, bu şekilde salgının önüne geçilmesinin imkansız olduğuna dikkat çekiyor.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar