Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Bilal Şahin Külliyesi'nde Hafızlık ve İcazet Töreni düzenlendi

Yozgat İl Müftülüğü Bilal Şahin Cami yaz Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimi alan ve icazet almaya hak kazanan 20’si kadın toplam 44 öğrenci için Hafızlık İcazet Töreni düzenlendi.

Bilal Şahin Külliyesi'nde Hafızlık ve İcazet Töreni düzenlendi
18 Ağustos 2021 19:24
670

Ergül Mobilya

Bilal Şahin Külliyesi yaz Kur'an Kursu'nda hafızlıklarını tamamlayarak belge almaya hak kazanan 44 öğrenci için hafızlık icazet merasimi düzenlendi.

Yozgat Bilal Şahin Külliyesi'nde düzenlenen törene Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Sazak, Vali Yardımcısı Faruk Ekiz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ali Sefa Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Şenol AKIN, Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Dündar, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Diyanet İşleri Başkanılığı daire başkanları ve icazet almaya hak kazanan öğrencilerin aileleri ve davetliler katıldı.

Hafızlık icazet töreni Bilal Şahin Cami hafızlık kuran kursu öğrencilerinden Eren Arlı'nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden açılış konuşmasında, "Bugün 10 Muharrem rabbimizin kitabında haram olarak ilan ettiği her türlü çirkin davranışı bilhassa bu ay ve yasaklanan diğer üç ay için farz kıldığı bir mevsimin içerisindeyiz. Haram aylardan muharrem ayındayız. Aynı zamanda bugün 10 muharrem aşure günü aynı zamanda da bugün vuku olan Hz. Peygamberin biricik torunu Hz. Hüseyin efendimiz ve Peygamber ailesinden 70 küsür kişinin şehadet şerbetini  içmiş olması da hem tarihimizden ders almamız, hem de önümdeki sürece bakmamız açısından önem arz ediyor. İşte tam da böyle bir günde biz hafızlarımızın hafızlık ithamlarının programını icra ediyoruz.  Bizim bugün belge vereceğimiz  44 evladımız ki bunların 32’si il müftülüğümüz kurslarımızdan, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yürüttüğümüz  proje hafızlıkla beraber 9 tanesi Sorgun ilçemizden 3 tanesi de Çekerek ilçemizden hafız olan öğrencilerden oluşuyor.  Cenab-ı Hak bu hafızlıklarını mübarek eylesin bir ömür boyu muhafaza edebilmeyi yavrularımıza nasip eylesin."dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse konuşmalarına, "Bugün burada her biri cennet bahçesi olan hafız ve Hafize kardeşlerimizin törenin de hep birlikteyiz onlar her iki cihanda da en şerefli olan kuranı kerimimizi hem okudular hem hafız ettiler hafızalarına kalplerine kazıdılar  her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum şeklinde başladı.
Onları özellikle kuran yoluna din yoluna vakıf eden değerli anne ve babalarını tebrik ediyorum. Gecesini gündüzüne katarak onları bir nakkaş işçiliğinde hafızalarına kalplerine nakşettiren hocalarımızı özellikle tebrik ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum gecesini gündüzüne katarak maddi manevi her türlü yardımını esirgemeyen bir kuşun kanadına yavrularını aldığı gibi sahiplendiği gibi onları sahiplenen ve himaye eden değerli büyüğümüz Bilal Şahin beyi de gönülden tebrik ediyorum. Allan onlardan razı olsun.

Özellikle nereden nereye geldiğimizi de ifade etmek istiyorum 70 yıl önce kuranı kerimi yasak edenlerin ezanı Türkçe okunmasını isteyenler bugün Allah onlara fırsat vermesin. Bugün o zihniyetten eser kalmadı eğer eser kaldıysa bile bilsinlerki dimdik karşılarındayız.


Bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen sayın müftüme Bilal Şahin beye ve müftülük personelimize teşekkür ediyor hafız ve Hafize kardeşlerimize ömür boyu mutluluklar diliyorum. İnşallah hıfız ettikleri kuranı kerimi anlarlar vatanına milletine anlatırlar rabbim kuranı kerimi okumayı okuduğunu anlamayı anladığından amel etmeyi ve hayatında tatbik etmeyi cümlemize nasip etsin" ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

Yozgatlı Hayırsever İş Adamı Bilal Şahin, "Bu zamana kadar yapmış olduğum yardımları Allah rızası için yaptım inşallah bundan sonra da yüce Allah bana devam etmeyi nasip eder duam o yöndedir kurs hocaları da müftüler de benden talepte bulunurlarsa gereğini yaparım yoksa karanlıkta göremem o yüzden siz aydınlıksınız Cenabı hak sizin aydınlığınızı tüm dünyaya yaysın Allah hepinizden razı olsun geleceğimiz hayırlı uğurlu olsun"dedi.

BİLAL ŞAHİN'DEN HAFIZLARA HEDİYE

Ardından icazet almaya hak kazanan 44 hafız öğrencilere ve öğretmenlerine Bilal Şahin tarafından hazırlattırılan çeşitli hediyeler protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Yapılan duanın ardından Hafızlık İcazet Töreni sona erdi. Törenden sonra katılan tüm davetlilere yemek ve aşure ikram edildi.

 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar