Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın'dan içme suyu ve kuraklık hakkında önemli açıklamalar

Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm.Dr.Nezih YALÇIN son yıllarda yaşanan ve bu yıl etkisini arttıran kuraklık hakkında açıklamada bulunurken ilçe içme suyunun durumu hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın'dan içme suyu ve kuraklık hakkında önemli açıklamalar
15 Şubat 2021 12:16
670

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Kuraklığa bağlı olarak Akdağmadeni kaynak sularının neredeyse tamamen kurumuş, kuyulardaki suyun ciddi oranda çekilmiş ve azalmış olduğunu belirten Başkan YALÇIN şu açıklamalarda bulundu. ‘’ Kuraklığa bağlı olarak kaynak sularımız neredeyse tamamen kurumuş, kuyularımızın suyu ciddi oranda çekilmiş ve azalmıştır. Saniyede 45 litrelik bir azalma mevcut olup total içme suyumuz yaklaşık % 40 oranında azalmıştır. Bir kaç mahallemizde günün belli saatlerinde planlı olmayan su kesintisi ve basınç azalmasına bağlı tazyik problemi vardır.

Akdağmadeni Belediyesi olarak bu problemi ön görerek 2020’nin Ağustos ve Eylül aylarında saniyede 15 litre debisi olan 2 yeni kuyu açmıştık. Ancak 2020 beklenenden çok daha kurak geçmiş, su azalması kritik eşiği fazlasıyla aşmıştır. 2021 yılının daha da kurak geçeceği düşünülürse problem giderek büyüyecektir. Bu durumdan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmemesi için 4 koldan çalışmalar başladık. Ocak ayı içerisinde 2 farklı noktada kaynak sularının toplanması için kazı çalışmaları yapılırken, MTA’dan alınan raporlar doğrultusunda 8 Şubat itibariyle yeni sondaj çalışmalarına başlanmıştır.Ayrıca yer altı kayıp-kaçak oranının azaltılması amacıyla, çok eski olan içme suyu hatlarında yenileme çalışması planlanmış olup hazırlıklar son aşamaya gelmiştir. Kısa süre içinde kazı çalışmaları başlayacaktır. İlçemizin geleceği açısından çok önemli olan İçme suyu olarak kullanılmak üzere gölet projesine hız verilmiş, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat OKTAY, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM, Anayasa Komisyonu Başkanımız Sayın Bekir BOZDAĞ ve Yozgat Milletvekilimiz Sayın İbrahim Ethem SEDEF konu ile alakalı olarak bilgilendirilmiş, DSİ yazışmaları tamamlanarak çalışmaların hızlandırılması konusunda destek talep edilmiştir. 

Kulunu zorluklarla imtihan eden Mevla bizi kuraklık ve susuzluk ile imtihan etmesin. Rahman ve Rahîm olan Allah masumlar ve mazlumlar hürmetine bizleri rahmetinden mahrum eylemesin.

Kıymetli kardeşlerim! Önümüzdeki yıllar dünyanın en büyük problemi iklim değişikliği, kuraklık ve susuzluk olacaktır. İsrafın haram olduğuna inanıyor, akan nehrin kenarında bile olsak suyu tasarruflu kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Hem bu günümüz, hem de yarınlarımız için lütfen suyumuzu israf etmeyelim.’’ dedi

 

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar