Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

2021-2022 adli yılı düzenlenen tören ile açıldı.

Kayseri’de 2021-2022 adli yılı açılışında konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, “Pandeminin etkisinde olmamıza rağmen ceza ve hukuk mahkemelerimizin yüzde 93 oranında hedef sürelere uyduklarını görüyoruz” dedi.

2021-2022 adli yılı düzenlenen tören ile açıldı.
01 Eylül 2021 14:13
405

Ergül Mobilya

Kayseri'de 2021-2022 adli yılı düzenlenen tören ile açıldı. Kayseri Adalet Sarayı önünde düzenlenen törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Mustafa Yazıcı, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Dursun Büyükbaş, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı İlyas Yavuz, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, "Türkiye Cumhuriyetinin insana dokunan en önemli özelliklerinden birisi kuşkusuz Anayasamızın 2. Maddesinde belirtilen hukuk devleti olmasıdır. Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ve medeniyetimizin tasavvur ettiği kamil insana ulaşmanın yegane yolu dört başı mamur hukuk devleti inşası olacaktır. Hukuk devleti, bireyin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan, yönetimi hukuka bağlı kılan denetlenen, hukuki ve cezai uyuşmazlıkların bağımsız ve tarafsız mahkemeler önünde makul kılan bir sürede adil yargılama imkanı vererek hukuk güvenliği sağlayan devlettir. Kayseri Adliyemiz ihtiyaçlara cevap veren modern binasında yeterli sayıda hakim- savcı ve personel ile Adalet Bakanlığımızın önümüzdeki süreçte tüm adliyelerde uygulamaya geçirmeyi planladığı ön büro ve mahkeme yönetim sistemi, arabuluculuk merkezi, uzlaştırma ve seri muhakeme büroları, toplumdaki kırılgan gruplara hizmet verecek adli görüş odaları ile Adli Destek ve Mağdur Hakları Müdürlüğümüz, ilki adliyemizde uygulamaya konulan büyük mahaller yeni icra modeli ile Kayseri ilimizde adalet hizmetini hızlı, etkin ve adil bir şekilde sunmaya devam etmektedir" dedi.

Açılışta konuşan Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı İlyas Yavuz da, “Adalet hakikaten mülkün temelidir. İlk staja başladığım zaman tüm duruşma salonlarında bu yazıyı görünce kendimce ‘çok mu abartılıyor’ diye düşündüm. ‘Neden her duruşma salonunda bu yazı var’ diye kendimce bir fikir jimnastiği yapmıştım. Daha sonra mesleğe başlayınca fark ettim ki adalet gerçekten mülkün temelidir. Adalet olmadan olmuyor. İddia makamında bizler, savunma makamında avukat meslektaşlarımız, karar merciinde hakimlerimiz ve mahkeme başkanlarımız ile birlikte inşallah bize bağlı olan Kayserimiz, Yozgat’ımız, Sivas’ımız ve diğer illerimiz ile birlikte bu süreci hep beraber yürüteceğiz. Temel mantığımız, temel ilkemiz tüm hakim- savcılarımız ile beraber bu yönde olacak” diye konuştu.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar