Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat’ta küçükbaş hayvan sayısı artırılacak

Yozgat’ta köyden kente göçün azaltılması, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi ve sayısının artırılması amacıyla ‘Bozok yaylasında yaşamak için bir “Sürü” nedenim var’ projesinin protokolü imzalandı.

Yozgat’ta küçükbaş hayvan sayısı artırılacak
28 Ekim 2020 10:09
1110

Ergül Mobilya

Yozgat’ta küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla hazırlanan ‘Bozok yaylasında yaşamak için bir “Sürü” nedenim var’ projesinin protokolü Yozgat Valisi Ziya Polat ile bir banka temsilcisi arasında valilik konferans salonunda düzenlenen törenle imzalandı.
Bu proje ile Yozgat genelinde 340 bin olan küçükbaş hayvan sayısının 500 bine çıkarılması hedefleniyor. Proje kapsamında il genelindeki küçükbaş hayvan yetiştiricilerine 7 yıl ödemeli 150 bin lira kredi imkanı sağlanacak. Bu kredinin 100 bin lirası ise faizsiz üreticinin istifadesine sunulacak.
Düzenlenen imza töreninde konuşan Vali Polat, il genelinde küçükbaş hayvan sayısını 500 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek, “İlk başta amacımız 500 bin küçükbaş hayvanı Bozok yaylasında otlatmak, bu hayvanlarla beraber kırsal kalkınmaya, yerel kalkınmaya katkıda bulunmaktır. Burada kaygımız, köylerimizde koyun yetiştiriciliğini, küçükbaş yetiştiriciliğini daha iyi nasıl getirebiliriz. Bozok diyarı tarımda Türkiye’de ilklerde olan illerden. Mercimekte Türkiye’de birincisi, nohutta ikinciyiz. Şeker pancarında yüzde 10-12 civarında üretimimiz var. Bozok Diyarı aynı zamanda hayvancılık sektöründe önemli bir sektör olduğunu biliyoruz. Bu yönde de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Proje kapsamında üreticiler, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurularını bugün itibariyle yapabilecek.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Sabri Çakıcı
30 Ekim 2020 15:34
300 koyun projesinde aynı kelimeler kullanılıyordu göç azalsın üretim çoğalsın diye ama köylü olan 1 çiftçi olarak bana 300 koyun projesi cıktı ancak ziraat bankasi 300 milyarlık karsiligin da hipotek istedi köyde bir çiftçi olduğum için 300 milyarlık hipotek verecek birseyim yoktu burda engel oldu yararlanamadim tigemin bana sunduğu hakkı ben ziraat bankasında kaybettim bu projede böyle birşey olursa kimse yararlanamaz
Aliihsan yazan
29 Ekim 2020 06:00
Ben istiyorum
Aliihsan yazan
29 Ekim 2020 06:00
Ben istiyorum
Aliihsan yazan
29 Ekim 2020 06:00
Ben istiyorum

En çok okunanlar