Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Yozgat'ta esnafta dertli vatandaşta

Yozgat'ta Ramazan aynının gelmesiyle birlikte hızlanan alışveriş trafiği Mübarek aya saatler kalmasına rağmen hareketlilik kazanmadı.

Yozgat'ta esnafta dertli vatandaşta
01 Nisan 2022 12:34
2231

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte hızlanan alışveriş trafiği Mübarek aya saatler kalmasına rağmen hareketlilik kazanmadı. Yaşanılan pahalılık nedeniyle ne yapacağını şaşıran ve zaruri ihtiyaçlarını almaktan başka bir şey yapamayan vatandaşların şimdilik kaydıyla ilgisizliği, esnafın da beklentilerini boşa çıkardı. 
Yaşanılan pahalılık ve üst üste gelen zamlar nedeniyle Ramazan öncesinde beklenilen hareketliliğin yaşanmaması, hem vatandaşı hem de esnafı sıkıntıya sevk etti. 


ESNAF DA DERTLİ VATANDAŞ DA
Ülke genelinde her geçen gün artan pahalılık vatandaşı da esnafı da canından bezdirdi. Ramazan ayına sayılı günler kala esnaf, hazırlıklarını tamamladı. Önceki yıllara oranla vatandaşın daha az ürün satın aldığını ve çarşıda eski hareketliliğin olmadığını söyleyen esnaf, umudumuz Ramazan yorumunda bulundu. Dışa bağımlılık nedeniyle en ufak bir ürünün dahi fiyatının kısa süre içerisinde değişiklik gösterdiği piyasalarda, elektrik, akaryakıt, doğalgaz, kira ve ürün fiyatlarına art arda gelen zamlar nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnaf, alınan KDV indirim kararları ile ayakta durmaya çalışıyor. Alım gücünün düşmesi ve pahalılık nedeniyle zor bir dönemden geçen vatandaş, sebze-meyve alışverişlerini artık taneyle yaparken, zorunlu olmayan ihtiyaçlarını ise erteliyor.


ESNAFIN DURUMU KÖTÜ
Artan pahalılık, maliyetler, faturalar ve kira nedeniyle sattıkları ürün fiyatlarına zam yapmak durumunda kalan esnaf, eskiye oranla satışların azaldığını, önceki yıllarda kiloyla alışveriş yapan vatandaşın artık gram gram ürün aldıklarını söyledi. Esnaf, “Eskiden Ramazan öncesinde ciddi hareketlilik gözlenirdi. İnsanlar çarşıya gelerek Ramazan öncesi ihtiyaç duyulan ürünleri satın alırdı. Bastık, sucuk, ceviz, hurma gibi ürünler bu dönemde bolca satılırdı. Şimdilerde ise bu ürünlere yeterince rağbet yok. Eskisi kadar da hareketlilik yok. Vatandaşın alım gücü düştü, eskisi gibi bolca ürün alamıyorlar. Pandemi, döviz krizi derken geldiğimiz durum ortada. Umuyoruz ki bu ekonomik sıkıntılar bir an önce biter” diye konuştular.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar