Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Erdoğan'ın mesajları sonrası dolar, euro ve altında sert düşüş yaşandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası ekonomi ile ilgili verdiği mesajlar sonrası dolar, euro ve altında ciddi düşüşler yaşandı.

Erdoğan'ın mesajları sonrası dolar, euro ve altında sert düşüş yaşandı
21 Aralık 2021 09:38
1915

Ergül Mobilya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankada TL mevduatı olarak parası bulunan vatandaşların kur endişesini ortadan kaldıracak yeni araçların devreye alınacağını duyurdu.

Erdoğan, "İnsanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak" ifadelerini kullandı.

"18 LİRADAN DOLAR ALANLAR ZARAR ETTİ"

17-18 liradan dolar aldıranlar vatandaşı zarar ettirdi. Yüksek seviyeden alanlar beklemek zorunda kalacaklar. Ben fiziki satışların daha başlamadığını vatandaş yastık altındaki altınlarını bugün itibaren satacağını düşünüyorum. Satışlar hızlandıkça da kurdaki aşağı yönlü trendin bugün de yaşandığını görebiliriz.

HAZİNE BU KAYNAĞI NEREDEN BULACAK?

Bu hükümetin bir modelidir. Mutlaka Türkiye’nin cari açık problemi gittikten sonra bu normalleşmeler başladıktan sonra insanlar mevduatlarını TL’ye dönecektir. Bu kaynaklar dışarıdaki yatırımcılar tarafından sağlanacaktır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Doğu’daki yabancı yatırımcıların sermaye yatırımından bahsetti. Geçen yıl Covid-19 sürecinde sert dalgalanmaları gördük. Burada önemli olan vatandaşın verdiği tepkidir. Devletimiz finansman kaynağını mutlaka sağlayacaktır. Devletimizi aciz göstermek ve itibarsızlaştırmak tamamen yapılan bir sosyal medya operasyonudur. Devletimizin kaynaklarında herhangi bir problem yoktur. Orta Doğu’daki yabancı yatırımcıların girişlerini göreceğiz. Önümüzde 3 ay dayanma süreci var bu süreç bittikten sonra döviz kurlarında normalleşmenin görüleceğini düşünüyorum.

Bir fırsatçılık vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız 2 haftadan beri şunu ifade etti ‘Bu fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız’ fırsatçılar bunu hala değerlendiriyorsa bunun karşılığını görecektir. Döviz kuru yükseldi diye yüzde 25’lik artışı yüzde 100 yapanlar bana göre devlet bundan sonra sahaya inecektir ve bunların hesabını soracaktır. Burada hak bizim hakkımızdır. Kur 18 lira oldu daha da yükselecek diye korku pompalamak bu kadar basit değil. Devlet bunu ispatlayacaktır. Burada önemli olan unsur devletin mekanizmalarının sahada çalışmasıdır. İnsanlara korku pompalayanlar bundan sonra ayağını denk alsın.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Şu andaki ekonomik koşullarda TCMB yüksek bir tansiyonu göz önünde bulundurarak ara vermeyi tercih etmiştir. Bu 2022’de faiz indirimine gidilmeyecek anlamı taşımamaktadır. Mart ayına kadar faiz indirme sürecini bana göre yapmayacaktır. Piyasalar normale döndü o zaman tekrar faiz indirimi sürecini devam ettirebilir. TCMB neye ne zaman karar vereceğine herkesten iyi biliyor. Bu süreçte Merkez’in piyasaları yakından takip etmesini dilerim. Tekrar bir rahat nefes alınmışken bugün herkesin yüzü gülerek yatağından kalktı ve bu sürecin devam etmesi hep Merkez’in hem Maliye Bakanlığı’nın politikasıyla belli olacaktır.

Ben kesinlikle hükümetimizin kurum ve kuruluşlarda görev yapan arkadaşlarımızın bu modelin sahada vatandaşlara iyi anlatması gerektiğini düşünüyorum. İletişim konularının şeffaf olması gerekiyor. Biraz daha halka inilen bir modelin geliştirilmesi gerekiyor. Biz analistler olarak TV ekranlarında ya da sosyal medya hesaplarında anlatmaktan ziyade insanlar bunu devletten Merkez Bankası’ndan duymak istiyorlar. Ama bence bunu ekrana çıkıp kamuoyu ile paylaşmak güven verecektir. TCMB ve Hazine Bakanlığı iletişim kanallarını açarsa ve aynı çatı altında kamuoyuna bilgi verirse isabetli bir karar vermiş olurlar.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar