Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat FM & Yozgat TV
Müzik Akışı
Program Adı
Başkan Bulut, Muhasebe Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
Yozgat Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, her yıl 1-7 Mart Muhasebe Haftası'nı kutladıklarını belirterek, mesleklerinin sorunlarının çözümü için çağrıda bulundu.
Başkan Bulut, Muhasebe Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
01 Mart 2021 08:12
436

Ergül Mobilya

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası adına bir basın açıklaması düzenleyen Başkan Bulut,"118 bini aşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ile 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.

Bir muhasebe haftası daha geldi.  Kısaca Muhasebeciler haftası nasıl bir haftaysa her ay bir sıkıntı çekerek kanun uzadı mı? Uzayacak mı? Sistem çalışacak mı? Çalışmayacak mı?  İş yetişecek m? Yetişmeyecek mi? diye diye ömür geçiyor maalesef” dedi.

Bulut tüm üyelerinin 'Muhasebe Haftası'nı kutlayarak, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan 'Muhasebe Haftası'nı bu yıl buruk kutladıklarını ifade etti.

Meslektaşlarımız iş yetiştirme adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor diyen Başkan Bulut; “Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı tanınmasını ve dördüncü dönem geçici verginin BA-BS formlarının acilen kaldırılmasını ve özellikle KDV’lerimizin yüzde 8’e çekilmesini talep ettik ve ediyoruz.

Bulut açıklamasının devamında; "Hükümet mali Müşavirlerin artık önemini bilmeli. Unutulmamalıdır ki; Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören bir meslek gurubudur. Bizlere yüklene o kadar yükün altında köprünün ayakları tutmaz hale heldi. Emeğimizin karşılığını alamadığımız gibi meslek mensuplarının yıllardır bir türlü çözülemeyen problemlerinin başında tahsilat sorununun geldiğine dikkat çekti.

Bulut, "Birden fazla verilen beyannamelerinin tek beyan haline gelmesi için düzenleme yapılmasını, beyan ve ödemede yaşanan uzama kaosunu önleyen daha gerçekçi bir düzenleme yapılmasını, yeni işe başlayan meslektaşlarımızın mağdur olmaması için defter tutma sınırlamasının getirilmesini istiyoruz. Diğer taraftan ücret tarifemizin iş yüküne göre yeniden düzenlenerek tahsilatlarının güvence altına alınmasını, bizden kesilen stopaj vergilerimizin aylık doğacak borçlarımızdan mahsup edilmesini, yeni iş yeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesini istiyoruz.

Meslek mensuplarının sorunlarının çözümü için hükümetten beklentilerini de aktaran Bulut, “Sorunlarımızın çözümü için hükümetimizin ve ilgili kurum-kuruluşların haklı taleplerimize cevap vermesini bekliyoruz. En çok mali müşavirlerin muhatap olduğu kurum gibi gelir idaresi ve SSK bu kurumların başında duran yetkililerin bir uygulama çıkarırken lütfen birbirleri ile istişare yaparak çıkarmaları. Ayrı devlet kurumları gibi bir birinden habersiz uygulama çıkarıyorlar. Düzenleme ve kanun değişikliklerinin beyanlarının son gününde çıkarmamaları. Örneğin; Kanunları uzatan veya çıkaran yetkililer acaba   hangi beyanname ne zaman veriliyor biliyor mu? En son yaşadığımız 2021 yılındaki sorun. 51 İl ve 2 İlçe uygulanmakta olan 56486 Sayılı 6 Teşvik İndirim uzatımı şubat ayının 26’sında beyannameler verilecek uzatma kararı 24,02,2021 saat 20.00’da imzalanıyor. 2020 Yılı başında aynı konu aynı kanun için yazıldı ve yine böyle   sıkıntıyı yaşadık. Bizler beyan döneminin son günü gece 23.59 a kadar bürolarda bekledik. Sanki ceza verir gibi bu tür kanun uzatmalarının uzayacak veya uzamayacak olup olmasını erken bildirilmesi iyi olur. MUHSGK zaten tam oturmamış bir sistem, her ay ayrı bir sorun verdiği zaten yetkililer tarafından biliniyor.

Meslektaşlarım her beyan döneminde ofislerinde gece yarısına kadar çalışmak zorunda değil. Bizler zaten odalar olarak sorunlarımızı bağlı olduğumuz türmob a iletiyoruz. Çıkacak kanun ve uygulamalarda hükümet yetkililerinin türmobla uyum içinde olup ona göre düzenleme getirmeleri. Bizim taleplerimiz, mesleki çıkar elde etme talebi değildir.

Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız.

Biz mali müşavirlerin öyle birilerinin dediği gibi evden çalışın, Evden çalışma’ sistemin kendi meslekleri için uygun olmadığını dile getiren Başkan Bulut, “Ne var bunda canım, herkes evden çalışsın denilebilir ve denildi de. Olay bu kadar basit değil. Bunu diyen her halde mali müşavirin ne iş yaptığını bilmeden laf olsun diye konuşuyor” şeklinde konuştu. 2020 yılında meydan gelen pandemiden dolayı bile biz mali müşavirler hayatlarını hiçe sayarak gerekli özverili çalışmasını hiç durmadan yapmıştır.  Hükümet bile bu pandemi süresinde her sektöre indirin vergi uzatmaları vb. kolaylık getirmiş olup ancak biz mali müşavirleri hiçe saymıştır. Aslında ekonominin görünmeyen kahramanları biziz. Bu pandemi döneminde bari KDV’mizi yüzde 8’e çekilseydi her halde ülke ekonomisi çökmezdi.

Mali müşavirlerin sektörde görünmeyen kahramanlar olduğunu anlatan Bulut, şunları kaydetti; “Bize değer kazandıran şeyler, yaptığımız işlerdir. Ekonomik alanda mücadelenin görünmeyen kahramanları arasında Biz mali müşavirler yer almaktadır. Sistemden mali müşavirleri çıkarttığınızda mükellef-devlet arasındaki iletişimin, bir anlamda sağlıklı ekonomik faaliyetlerin yürümesi mümkün değildir.

Mali müşavirin çalışabilmesi ve verileri girebilmesi için mükelleflerden alış satış faturaları, tahsilat makbuzları, çek senet görüntüleri ve banka ekstreleri gibi belgelerin fiili olarak alınması ve yakın temasa girilmesi. Mükelleften alınan evrakların hepsi elden alınan evraklar/kâğıtlar üzerine bulaşmış bir virüsün bütün aileye bulaşma riski söz konusu olmasıdır. Bu yüzden mali müşavirlerin evden çalışmaları, virüsle etkin mücadele kapsamında mümkün olmadı ve olmaz da.”

ADI OLUPDA KENDİ OLMAYAN MALİ TATİL

Ve 5604 sayılı Kanunla Temmuz ayında da bizlere mali tatil var. Benim tatilden anladığım hiçbir şeyi düşünmeden kafaya takmada ye iç yat demek ama nasıl olacak o ay yine beyanlar verilecek kısaca durmak dinlenmek yok. Hiç değilse Mali tatil var diye adı bari olmasın kanunda bari essahdan bir şey gibi ver kaplamasın.

Bu inançla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar