Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Atalık (Yerel) Buğdayların Hasadı yapıldı

Atalık Buğdayların hasatları yapıldı. Hasat, İl Müdürlüğü ve teknik personeli nezaretinde yapıldı.

Atalık (Yerel) Buğdayların Hasadı yapıldı
21 Eylül 2021 14:16
1128

Ergül Mobilya
Bu çalışma; Bakanlığa bağlı Konya Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünce 8 İlde yürütülen ve KOP tarafından desteklenen Yerel Buğday Çeşitlerinin Yerinde Korunması ve Pazarlanması Projesi kapsamında gerçekleştirildi.
Ekim, Önceki yıllarda Yerel Buğday Projesi kapsamında küçük alanlarda ekilerek çoğaltılan tohumlar ve çiftçinin kendi elindeki yerel tohumlarla yapıldı. Merkez, Boğazlıyan, Kadışehri ve Sarıkaya İlçelerinde 10 çiftçi ile İl Müdürlüğü personellerinin nezaretinde 96 Dekar alanda Sarıbursa – Sarıbuğday – Akbuğday – Çalıbasan – Sertbuğday yerel buğday çeşitlerinin çiftçi şartlarında ekim ve hasatları yapıldı.
 
 
Yerel Buğday Ekimleri ile ilgili olarak İl Müdürü Tanju ÖZKAYA şunları söyledi;
“Ülkemiz, en temel besin kaynağı olan buğdayın anavatanı ve gen merkezi durumundadır. Ekimlerini yaptığımız çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır. 1970’li yıllardan sonra çiftçilerimizce daha fazla verim veren modern buğday çeşitleri kullanmaya başlanması ile birlikte geleneksel buğday türlerinin ekim ve üretimi düşüşe geçmiştir.
Geçtiğimiz yıllarda Yerel Buğday Projesi kapsamında çiftçilerden toplanarak saflaştırılan yerel buğday tohumlukları küçük alanlara ekilmiş ve çoğaltılmıştı. Bu çalışma yerel buğdayların çiftçilerimiz eliyle devamının sağlanması amacıyla yapılmış projenin devamı niteliğindedir.
Amacımız bu atalık buğday çeşitlerini çiftçilerimiz elinde muhafaza ederek gen kaynaklarının korunmasını sağlamak ve ata mirasımız olan yerel buğday tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamını sağlamaktır.
Atalık bu buğdaylar bizim atalarımızdan gelen bugünkü yüksek verimli çeşitlerin geliştirildiği buğdayların atalarıdır. Bu çeşitleri hem devlet eliyle hem de çiftçi eliyle muhafaza etmemiz gerekiyor. Ayrıca bu atalık çeşitlerimiz bizim eski tatlarımızdır. Bunları muhafaza ederek gelecek nesillerimize aktarmamız tarihi bir zorunluluğumuzdur.
Çiftçilerimizin yerli ıslah tohumların yanında bu atalık yerel tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirasımız olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmelerini istiyoruz.” dedi.

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar