Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat FM & Yozgat TV
Müzik Akışı
Program Adı
YOBÜ öğrencilerini isyan ettiren sistem
Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri günlerdir sosyal medyada ayaklanarak, Üniversitenin aldığı yoğunlaştırılmış Uzaktan Eğitim kararına isyan etti.
YOBÜ öğrencilerini isyan ettiren sistem
03 Kasım 2020 15:17
1159

Ergül Mobilya

Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri günlerdir sosyal medyada ayaklanarak, Üniversitenin aldığı yoğunlaştırılmış Uzaktan Eğitim kararına isyan ediyor. Yozgat Bozok üniversitesi öğrencilerinin yaptığı ilk hashtag olan #bozoköğrencidenneistiyor adlı çalışma twitter türkiye gündeminde ilk sıralara yerleşmişti. İlk hashtagin açıklaması ise öğrencilerin isteklerini yerine getiremezken, bunun peşine ikinci bir hashtag başlatıldı. #bozoköğrenciniduy adlı çalışmayla hala twitter'da istedikleri açıklama yapılmadığı için öğrencilerin bekleyişleri sürüyor.

İddiaya göre Yozgat Bozok Üniversitesi, Uzaktan Eğitim ile sürdürdüğü derslerde yoğunlaştırılmış ödev, sınav, quiz ve forum gibi aktivitelerle öğrencileri gün boyu bilgisayar ekranına kilitlemeyi hedefliyor. Üstelik tüm bu etkileşimlerin mevcut dersler sonrasında tamamlanması bekleniyor. Öğrenciler ise gün boyu zamanlarının yalnızca mevcut derslere girmeye yettiğini belirterek, uygulamanın hafifletilmesini istiyor.

Öğrencilerin iddiasına göre Bozok Üniversitesi, BOYSİS üzerinden aşağıdaki Uzaktan Eğitim Planını öğrencilere mesaj olarak gönderip, işleyiş şeklinin bu şekilde devam edeceğini bildirdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ'ın açıklaması ise şu şekilde; 

"Değerli Öğrencilerimiz, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak öğrenci merkezli yaklaşımı benimseyerek her zaman yanınızda olduk. 2020-2021 Eğitim Öğretim Güz yarıyılı ara sınavlarının ölçme ve değerlendirmelerine ilişkin kaygılarınızı yakından takip ediyoruz. Uzaktan Eğitim sürecinde tek bir sınav yerine süreç içerisinde değerlendirme temel alınarak daha güvenilir bir ölçme ve değerlendirme yaklaşımı hedeflenmektedir. Süreç içerisinde değerlendirmenin sizler için avantajları vardır: -Öğrenme eksikliklerini anında belirlemek ve bu eksikliklere ilişkin geribildirim almak, -Değerlendirmede objektifliği sağlamak, -Öğrenme ve değerlendirmeyi bütünleştirmek, -Öğrenci-öğrenci ve öğrenci-öğretim elemanı arasındaki etkileşimi arttırmak. Çevrimiçi kısa sınavlar ve forumlar vize sınavı gibi düşünülmemelidir. Bunlar ders saatleri içerisinde yapılacak kısa değerlendirmelerdir. Asıl amaç sizin öğrenme eksikliklerinizi fark etmenizdir. Her bir değerlendirme etkinliğinden alacağınız puanlar yıl içi değerlendirmenize katkı sağlayacaktır. Alttan alınan derslerin çevrimiçi kısa sınavlarının çakışmasına yönelik akademik birimlerimiz gerekli önlemleri alacaktır. Ödevlerinizin intihal programı ile taranması bilimsel yaklaşıma uygunluğunu belirlemek ve adil değerlendirme yapabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Kısaca aldığımız tüm kararlarda bilimsel uygulamaları, daha nitelikli bir eğitim öğretim sürecini ve sizlerin yararını gözetmekteyiz. Salgın sürecinde eğitiminizi en iyi şekilde sürdürüp nitelikli bir ölçme ve değerlendirmeyle dönemi tamamlamanız hedeflenmektedir. Derslerinizde başarılar dilerim, sağlıcakla kalın." 

Yorumlar


Ali Can
03 Kasım 2020 16:30
yaptığınız haber yanlış !

En çok okunanlar