Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

YOBÜ'de "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" programı düzenlendi

Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak ve bu konuda toplumsal bilincin geliştirilmesi amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ temalı program düzenlendi.

YOBÜ'de "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" programı düzenlendi
26 Kasım 2021 10:12
1225

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkez’inde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Güngör Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Esentürk, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Halil Başer, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen fakülte dekanları, daire başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program öncesi Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kadem, Yeşilay, Yozgat Halk Eğitim Merkezi ortaklığında düzenlenen Kadın El Ürünleri Sergisinin açılışı yapıldı. Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesine dikkat çekmek amacıyla da katılımcıların yakalarına turuncu kurdele takıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Yozgat Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) Müdürü Doç. Dr. Canan Koç yaptı. Doç. Dr. Koç konuşmasında:  “Bütün kurumların şiddete karşı sistemli ve kararlı bir biçimde birlikte hareket etmesinin önemli olduğu kadar, her bireyin şiddete ilişkin farkındalığı ve mücadelesi de bir o kadar önemlidir. Farkındalığın arttırılması ve toplumumuzu her türlü şiddetten arındırmak için bütün kurumların bugün olduğu gibi önümüzdeki süreçlerde de birlikte işbirliği içinde hareket etmesinin önemli olduğunun bilincindeyiz. Hep birlikte kadına yönelik şiddete sıfır toleransımızın olduğunu gösterelim” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, “Kadına yönelik şiddet, dünyada ve ülkemizdeki tüm gelişmelere rağmen, coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın farklı kültürlerde ve farklı biçimlerde karşımıza çıkan, yaygın olarak görülen evrensel bir sorundur. Kadına yönelik şiddetle mücadele; çok yönlü ve bütüncül bir yaklaşımı gerektirir. Toplumun her kesiminin ortak ve kararlı mücadelesi ile çözümlenmesi mümkündür. Dolayısıyla, disiplinlerarası yaklaşımlarla çalışmaların yürütülmesi ve ilgili tarafların önleme, koruma, cezalandırma gibi farklı boyutlarıyla sürecin içinde yer alması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ yaptığı konuşmada “Cenneti anaların ayakları altına seren bir medeniyetin mensupları olarak kadın ve şiddet kelimelerini aynı karede görmek çok anlamlı gelmiyor.  Kendi medeniyetimiz özelinden olaya bakacak olursak dünyada başta kadınlarımız olmak üzere insanlığa yapılan zulüm ve şiddet var. Kadına çok büyük değer veren medeniyetimiz, dinimiz, kültürümüz bir tarafta duruyorken ve bunun birçok yansımaları ve insanlığa sunduğu çok güzel mesajlar varken kadına şiddet, kadına zulüm bu topraklar için kabul edilebilecek bir durum değil.” dedi. Rektörümüz Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer dünya, zulümden, işkenceden her türlü gayri insani tehditten kurtulacaksa bunun adı bu medeniyetin yeniden ihyası ve yeniden insanlığın gündemine taşınması olmalı. Bin dört yüz yıl önce İslam peygamberi kadına en büyük değeri ve en büyük payeyi biçmiş, o tarihten bu tarafa İslam’ın yeşerdiği her toprakta kadın hep baş tacı edilmiştir. Kendi coğrafyamıza baktığımızda İslam medeniyeti başta olmak üzere kadına reva görülen gayri insani bütün unsurların kabul edilemez olduğunu bir kez daha haykırmak istiyorum. Bu medeniyet ve bu dinin mensupları kesinlikle böyle bir şiddeti kabul etmediği gibi bu durum ciddi anlamda medeniyetimiz ile de çelişmektedir. O açıdan keşke bu toplantı kadına şiddet zemininde değil de bu medeniyetin kadına vermiş olduğu değer zemininde dünyaya örnek olacak bir platformla haykırılabilseydi. Dünyada kadına, insana, insanlığa şiddet ve zulüm var. Bunun adı bu medeniyetin tekrar yeniden ihyası ile mümkün olacaktır diyebilseydik. Onun için yeniden kendimize, değerlerimize, medeniyetimize kodlarımıza dönecek bir üslubu ve bir anlayışı ihya etmemiz lazım. Bu toplantılar farkındalık oluşturacak ve belki insan olarak bizleri tekrar düşünceye sevk edecek ve zulmün bu tür işkencelerin önüne geçmesi konusunda bireysel ve toplumsal şuurun oluşmasının zeminini hazırlayacaktır. Bu duygularla her şeyi ile huzurlu mutlu ve şiddetten uzak, insanlık onur ve şerefinin en üst düzeyde yaşandığı dünya hayali ile başta kendi medeniyetimizin uzantıları olan topraklarımızda bunun en güzel örneklerinin yaşanması dileği ile toplantıyı tertip eden emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat “Kadına Yönelik Şiddetin Toplumsal Etkileri” ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “En İyi Narkotik Anne” konulu sunumlarda kadına yönelik şiddete dikkat çekildi.

Program kadına yönelik şiddet konulu video mesajlarının gösterimi ile son buldu.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar