Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Müzik Akışı
Yozgat Haber - Yozgat FM, Yozgat Son dakika Haberleri
Advertisement Advertisement

Tarımsal Öğretimin 176. yılı kutlandı

Türkiye’de tarımsal öğretimin 176. yıl dönümü, Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Tarımsal Öğretimin 176. yılı kutlandı
10 Ocak 2022 15:53
1498

Göktürk VIP Özel Güvenlik

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Ziraat Fakültesi kurucu Dekanı Prof. Dr. Ali Gülümser, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yozgat Tarım Orman Müdürü Tanju Özkaya, Fakülte Dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, çiftçiler ve öğrenciler katıldı.

Tarımsal öğretimle tarımın daha bilinçli, verimli ve modern bir faaliyete dönüştüğünü dile getiren Rektör Karadağ konuşmasında şunları söyledi: “Tarımsal öğrenimin başladığı 176 yıl öncesinden bu tarafa Türkiye’de tarımda çok önemli bir düzey elde edilmiş olmasına rağmen dünya ölçeğindeki tarımsal üretime baktığımızda çok ileri düzeyde olduğumuzu söyleyemeyiz. Yozgat, tarım ve hayvancılık bölgesinde yer alan bir ilimiz. Ziraat Fakültesi özelinde eğitimin ekseninin, geleceğin ziraat mühendislerinin yetiştirilmesinin bu zeminde ele alınması gerekmektedir. Kendi özelimizde ise Yozgat’ta tarım neredeydi, nerede olması hedefleniyor ve bu zeminde Ziraat Fakültesi eğitimi ile neler yapılıyor bunun ciddi şekilde masaya yatırılması gerektiğini düşünüyorum.

Tarımsal Öğretimin 176. yılında Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi özelinde böyle bir vizyonu bölgemizde, Türkiye’de ve dünyada nasıl ortaya koyduk? Ziraat Fakülteleri olarak bu zeminde çiftçilerimize paydaşlarımıza hangi zeminde ne katıyoruz bu sorgulanmalı. Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi bu zeminde çok önemli çalışmalar ve projeler yapıyor. Biz bunları yeterli görmüyoruz. Çok daha vizyonel, bölgesine değer katan, ülkesine tarımsal vizyonda değer katan bir süreci eğitim öğretimde akademiya da yönetmek ve yürütmek istiyoruz. Bu zeminde tarım ve hayvancılık şehri olan Yozgat’ta Üniversitemizin bölgesel kalkınma odaklı ihtisas üniversitesi olması da bu bağlamda ele alınmalı. Tarım ve hayvancılık bölgesi dediğimiz Yozgat’ın tarım ürünlerine baktığımızda buğday, arpa, mercimek ve nohut. Tarımın sürdürülebilir olması bölge çiftçisinin daha güçlenmesi ve alternatif ürünlerin ortaya konması adına endüstriyel ölçekte bitkilerin bu bölgeye kazandırılması lazım. Yozgat Bozok Üniversitesi 2021 yılına kadar eğitim odaklı bir üniversite olarak kendini konumlandırmışken, 2022-2026 stratejik hedeflerini girişim odaklı bir üniversite olarak konumlandırmaktadır. Bunun esası bölgesel kalkınma odaklı bir üniversite olmasından kaynaklanıyor. Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültemiz başta olmak üzere artık ihtisas alanıyla bölgesel kalkınma odaklı hedeflerini hayata geçiren bir üniversite olarak karşınıza çıkıyor.”dedi.

Programın sonunda Akademik başarı kaydeden Öğretim Üyelerine cübbe giydirilmesi, Akademik ve öğrenci başarı ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

DAHA FAZLA YOZGAT HABERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ YOZGAT HABER

Yorumlar


Henüz yorum eklenmemiş.

En çok okunanlar